Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
Od lat 24 kwietnia jest Światowym Dniem Zwierząt Laboratoryjnych i Międzynarodowym Dniem Przeciwko Wiwisekcji.
W tym dniu, w wielu krajach organizowane były protesty, mające na celu zwrócenie uwagi na cierpienie i los, blisko 200 milionów zwierzęcych ofiar poświęcanych w imię rozwoju nauki i dobra ludzkości.
Jak co roku, również w Warszawie, w sobotę 23.04. odbył się taki protest pod Polską Akademią Nauk. Aktywiści, którzy przybyli z wielu miast Polski wyrazili swój kategoryczny sprzeciw wobec wiwisekcji, czyli eksperymentom na żywych zwierzętach, zaznaczając jednocześnie, że nie są przeciwnikami rozwoju i postępu w nauce ani poszukiwaniom badawczym. Podkreślali także w swoich wystąpieniach, iż w trzecim tysiącleciu, w którym dokonał się ogromny postęp technologiczny, metodyczny i wynalazczy nie ma miejsca na zadawanie cierpienia żyjącym istotom, i że nauka, powinna być synonimem progresu również w obrębie etyki i empatii w stosunku do osób pozaludzkich. Protestujący, nie kwestionowali faktu, iż w przeszłości, badania na "modelu zwierzęcym" mogły wytyczyć jakąś drogę lub były drogowskazem dla wielu naukowców, ale od tamtej pory minęły wieki, a wciąż za drzwiami laboratoriów dokonuje się nie zawsze etycznych i nie zawsze potrzebnych eksperymentów.
Aktywiści żądali wdrażania i korzystania z istniejących metod alternatywnych oraz inwestowania w poszukiwania kolejnych, gdyż według nich, biologiczna przynależność do gatunku innego niż człowiek nie uzasadnia moralnego ani etycznego prawa do dysponowania życiem i wolnością czujących istnień.
Wśród mówców i mówczyń byli:
Dariusz Gzyra - filozof, publicysta, autor książki “Dziękuję za świńskie oczy” i wielu innych tekstów o tematyce związanej z prawami zwierząt i literaturą animal studies,
Morgan Janowicz z fundacji Green Rev Institute, której celem jest walka o przestrzeganie praw człowieka i praw zwierząt,
Katarzyna Konopa - prezeska Stowarzyszenia Kosmetyki bez Okrucieństwa i właścicielka studia PINK MINK Studio - Vegan Make Up
oraz niezrzeszeni aktywiści i aktywistki z różnych miast:
Joanna Krakowiecka, która opowiedziała historię makaka z Malisha na którym przeprowadzano okrutne eksperymenty,
Joanna Ciasnocha, która odczytała artykuł naukowy o metodach alternatywnych takich jak: in vitro, in silico i badania populacyjne.
Julita Tabor przybliżyła z kolei historię nieudanej ksenotransplantacji serca świni.
Akcja zakończyła się recytacją utworu poetyckiego “Mała małpka z labu” przez jedną z aktywistek - Katarzynę Trzaskowską.