Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
Nowy projekt Taksonomii Unii Europejskiej określa gaz ziemny jako zieloną energię.
Aktywiści i aktywistki klimatyczne protestują przeciwko greenwashingowi w dokumencie, który powinien mu zapobiegać.
W czwartek 13 stycznia przed wrocławskim Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej przewiduje się demonstrację przeciwko uznaniu gazu za niskoemisyjne i zrównoważone źródło energii we wstępnym projekcie Taksonomii Unii Europejskiej opublikowanym przez Komisję. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny nie zgadza się na greenwashing w unijnych mechanizmach wsparcia i żąda wykreślenia gazu z listy zielonych źródeł energii.
„Ludzkość stoi u progu katastrofy klimatycznej, czego Komisja Europejska wciąż nie potrafi dostrzec.
Zastępowanie jednych paliw kopalnych innymi nie przyczyni się do rozwiązania problemu, tylko do pogorszenia naszej i tak dramatycznej sytuacji.” - zaznacza Michał Alberski, wrocławski aktywista MSK. - „Nie możemy sobie dłużej pozwolić na granie w tę śmiertelną ruletkę, w której stawką jest przetrwanie miliardów niewinnych osób.”
„Gaz ziemny niesie za sobą emisje dwutlenku węgla, którą musimy zredukować do zera, by zatrzymać globalne ocieplenie poniżej 2,0°C - tak jak polecają ekspertki i eksperci w Raporcie IPCC i tak, jak politycy zobowiązali się w Porozumieniu Paryskim. Nie możemy pozwolić na przedłużenie procesu dekarbonizacji. Nasza przyszłość jest w rękach polityków i polityczek, którzy i które powinny podejmować decyzje dające nam szansę na bezpieczną przyszłość, a nie te nieprzemyślane, wynikające tylko z chęci zysków.” - mówi Jagoda Pijaczyńska, aktywistka MSK z Wrocławia.
Podobna demonstracja, wyrażająca sprzeciw wobec ujęcia gazu ziemnego w Taksonomii, odbędzie się również pod siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli. W mediach społecznościowych nadal trwa akcja pod hasłem #StopFakeGreen, w której młodzi ludzie z całej Europy publikują zdjęcia ze zwiniętym w rulon zielonym papierem, mającym symbolizować poddany greenwashingowi gazociąg. Obydwa te wydarzenia organizowane są przez globalny ruch Fridays for Future, którego częścią jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.
Michał Alberski