Zapowiedź:
Polski Kongres Klimatyczny to konferencja objęta patronatem honorowym Komisji Europejskiej, na której będą omawiane najbardziej aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do ochrony środowiska i klimatu.
Międzynarodowe spotkanie ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli organów administracji centralnej oraz agend międzynarodowych, reprezentantów miast z Polski i zagranicy, delegatów biznesu i jego otoczenia oraz organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców i dziennikarzy.
Pięć debat na temat najbardziej aktualnych kwestii związanych z operacyjnym zarządzaniem zieloną transformacją, z udziałem praktyków: samorządów, firm realizujących strategiczne inwestycje publiczne, prawników, doradców i instytucji publicznych.
Zapis video Kongresu będzie dostępny online od 15 grudnia 2021 r. aż do kolejnej edycji. Wydarzenie będzie można oglądać na stronie: www.polskikongresklimatyczny.pl
zarejestruj się: www.polskikongresklimatyczny.pl
Polski Kongres Klimatyczny to pierwsza edycja cyklicznego wydarzenia. Prelegentami będą liderzy ze świata nauki, biznesu, firm doradczych, kancelarii prawnych, instytucji finansujących, samorządów i instytucji publicznych, między innymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i firm prywatnych, takich jak Unibep, Budimex, Europejski Bank Inwestycyjny, Societe Generale, BOŚ Bank i inni.
Pierwszy z nich - Miasto inteligentne klimatycznie dotyczy takich aspektów jak: społeczność niskoemisyjna, zerowy ślad węglowy miasta, gospodarowanie odpadami, smart city i efektywność energetyczna budynków. Przewiduje się, że do 2030 r. 60% światowej populacji będzie mieszkać na obszarach miejskich, a ponad 50% potrzebnej infrastruktury miejskiej nie zostało jeszcze zbudowane. Wytyczenie drogi między promowaniem wzrostu społeczno-gospodarczego, a rozwiązywaniem problemów środowiskowych wymaga wspólnych wysiłków interesariuszy. O tym będziemy rozmawiać.
Panel drugi dotyczyć będzie budownictwa ekologicznego, oczyszczalni i kanalizacji, utylizacji, modernizacji, udziału branży budowlanej w transformacji, efektywności energetycznej oraz nowych norm budowlanych i zmian legislacyjnych. W obliczu wzrostu infrastrukturalnego, który według przewidywań, ma przez najbliższą dekadę napędzać globalny wzrost gospodarczy, branża budowlana będzie zmagać się z rosnącą presją związaną ze zmianami klimatu oraz dążeniem do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych.
Eksperci ostrzegają, że wraz z rozwojem sektora rośnie ryzyko zanieczyszczenia środowiska i generowania dużej ilości odpadów. Branża budowlana i budynki odpowiadają obecnie za blisko 40% światowej emisji gazów cieplarnianych. Zmiany klimatu i kwestie ESG oraz związane z nimi szanse oraz ryzyka należą do największych wyzwań, z jakimi borykać się będzie branża budowlana przez następną dekadę.
Trzeci panel Polskiego Kongresu Klimatycznego obejmuje zagadnienia takie jak zrównoważone finansowanie, bankowalność projektów solarnych, PPP (partnerstwo publiczno- prywatne), zielone obligacje i crowdfunding w finansowaniu działalności inwestycyjnej jednostek samorządowych W Polsce trudności związane z finansowaniem i wdrażaniem transformacji niskoemisyjnej dopiero zaczną być omawiane. Przeważająca część aktywności gospodarczej jest nadal intensywnie emisyjna, a finansowanie transformacji jest wyzwaniem zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego. Dlatego długoterminowe strategie dojścia do niskoemisyjności są priorytetem. Ponadto skuteczne instrumenty rynkowe służące transformacji klimatycznej oraz skuteczna wycena rynkowa zagrożeń mają kluczowe znaczenie dla efektywności realizacji celów polityki klimatycznej i środowiskowej.
Kolejna dyskusja dotyczyć będzie ESG w ujęciu trendów i wyzwań dla sektora publicznego. Think green czyli firma neutralna klimatycznie - jak wykorzystać praktyki korporacji do efektywnego zarządzania zieloną transformacją gmin? Rośnie świadomość, że instytucje finansowe będą odgrywać kluczową rolę we wspieraniu przejścia do gospodarki niskoemisyjnej oraz gwałtownego wzrostu wykorzystania przez inwestorów ESG. Czy te praktyki mają zastosowanie dla jednostek samorządowych?
Przedmiotem rozmów podczas ostatniego panelu będzie modernizacja i decentralizacja produkcji energii. Trendy rozwoju energetyki: decentralizacja, dekarbonizacja, digitalizacja oraz nowelizacja przepisów o OZE.
- W ostatnich latach pojawia się wiele inicjatyw konferencyjnych o tematyce związanej z ochroną klimatu. Brakuje jednak wydarzenia holistycznie podejmującego te zagadnienia, z perspektywy samorządów i firm realizujących inwestycje transformujące gospodarkę – mówi Kamila Król, organizatorka i inicjatorka Polskiego Kongresu Klimatycznego – politycy odpowiadają za działania strategicznie, ale operacyjne zarządzanie zmianą realizują podległe im instytucje, samorządy, banki finansujące inwestycje, a przede wszystkim firmy prywatne. Dlatego tak ważna jest dostępność platformy, która umożliwi każdemu interesariuszowi wyrażenie swojej opinii, niezależnie od tego jakiej wielkości podmiot reprezentuje. Interdyscyplinarna wymiana doświadczeń prowadzi do kreatywnych wniosków.
Celem organizacji Polskiego Kongresu Klimatycznego jest utworzenie platformy wymiany doświadczeń integrującej interes publiczny z biznesem, w przestrzeni merytorycznej wskazanej przez środowisko naukowe. Wymiana opinii ma na celu popularyzowanie innowacyjnych rozwiązań oraz optymalizację jakości realizowanej polityki zrównoważonego rozwoju miast, gmin i większych jednostek terytorialnych w rozwiązywaniu ważnych problemów środowiskowych mających wpływ na klimat. Istotnym aspektem jest również popularyzowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i ekonomicznych oraz upowszechnianie najlepszych praktyk w zakresie realizacji ekologicznych projektów związanych z klimatem.
Polski Kongres Klimatyczny skierowany jest do biznesu, sektora publicznego, jednostek samorządowych, instytucji finansujących, przedstawicieli przedsiębiorstw komunalnych, spółek skarbu państwa, przedstawicieli firm oferujących rozwiązania technologiczne, ubezpieczycieli inwestycji, ekspertów, pracowników naukowych i innowatorów, inwestorów, dziennikarzy i innych osób zainteresowanych tą tematyką.
Rejestracja uczestników: www.polskikongresklimatyczny.pl
Wystąpienia i kontakt do organizatora:
biuro@polskikongresklimatyczny.pl
Tel. 888 770 651
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |