Rozpoczęła się 8. edycja projektu Eco-Miasto pod hasłem „Zielona odbudowa”, organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID Warszawa we współpracy z dziennikiem branżowym Teraz Środowisko. Do 15 czerwca wszystkie gminy miejskie i miejsko-wiejskie, w tym miasta na prawach powiatu oraz związki międzygminne w Polsce, mogą przesłać swoje zgłoszenia na stronie www.eco-miasto.pl.
|
o Konkursie |
|
Jury konkursu nagradza w 5 kategoriach |
|
Zasady konkursu |
|
Zgłoszenia |
|
Nagrody |
|
Międzynarodowa Konferencja Eco-Miasto |
|
Wydarzenia towarzyszące |
|
Patroni |
Organizatorzy i współorganizator projektu Eco-Miasto 8 lat temu podjęli inicjatywę promującą ideę zrównoważonego rozwoju, zachęcając do udziału samorządy w Polsce. W pierwszej edycji wzięło udział kilkanaście gmin, z których wyłoniono sześciu zwycięzców wyróżniających się w dwóch kategoriach: zrównoważona mobilność oraz budownictwo ekologiczne. Od tej pory konkurs organizowany jest co roku i przystępują do niego kolejne miasta. W 7 edycjach wzięło udział 100 polskich miast. To około 400 zgłoszonych projektów w różnych kategoriach środowiskowych.
Niezwykle inspirujące i warte docenienia jest to, jak miasta angażują się w lepsze jutro. Nasza świadomość ekologiczna stale rośnie, a działania samorządów pielęgnują tę świadomość wśród swoich mieszkańców. To bardzo ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy potrzebujemy wspólnego działania i kompleksowego podejścia do gospodarowania zasobami naturalnymi, energią czy odpadami. Bardzo się cieszę na myśl o ósmej edycji, w której możemy, po raz kolejny, docenić działania miast i inspirować do zrównoważonego stylu życia – powiedział Frédéric Billet, ambasador Francji w Polsce.
Eco-Miasto to odpowiedź na potrzeby naszego społeczeństwa i naszego środowiska. W projekcie Eco-Miasto pokazujemy skalę możliwości i realizowanych działań, co m.in. prezentujemy w dedykowanej aplikacji mapowej. Kilkaset dobrych praktyk zamieszczonych na Geoportalu, pozwala ocenić jak wiele pozytywnych zmian wprowadziły polskie samorządy, które wkroczyły na drogę zrównoważonego rozwoju – powiedziała Maria Andrzejewska, dyrektor UNEP/GRID-Warsaw Centre.
^menuOd 19 marca 2021 roku samorządy będą mogły zgłosić działania na rzecz środowiska w pięciu kategoriach konkursu:
Gospodarka wodna,
Zieleń miejska,
Gospodarka odpadami,
Zrównoważona mobilność
Efektywność energetyczna.
^menuJury będzie oceniało inicjatywy związane m.in. z kształtowaniem i zarządzaniem zielenią miejską na rzecz poprawy jakości powietrza, termomodernizacją budynków oraz wspieraniem budownictwa niskoenergetycznego, podniesieniem poziomów recyklingu i odzysku odpadów, a także działania mające na celu ograniczanie ilości produkowanych odpadów. Docenione zostaną także praktyki prowadzone na rzecz rozwoju systemu niskoemisyjnej komunikacji miejskiej i ograniczenia ruchu samochodowego w centrach miast.
Konkurs Eco-Miasto jest promocją dla działań polskich miast zmierzających ku zielonej przyszłości. Coraz więcej samorządów podejmuje eko-innowacyjne rozwiązania, a liczba prosumentów w Polsce stale rośnie. To oznacza, że z powodzeniem zbliżamy się do naszych celów na najbliższe dziesięciolecia, m.in. w zakresie transformacji polskiej gospodarki w kierunku niskoemisyjnym – powiedział Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
^menuFormularze zgłoszeniowe, które należy wypełnić w trybie on-line, znajdują się na stronie www.eco-miasto.pl.
Czas nadsyłania zgłoszeń kończy się 15 czerwca 2021 roku.
Każde zwycięskie miasto otrzyma tytuł Eco-Miasta i znak jakości 8. edycji Eco-Miasta wraz z możliwością posługiwania się nim we wszelkich swoich kanałach i materiałach promocyjnych. Wszyscy kandydaci mają także szansę na otrzymanie nagród specjalnych, dzięki zaangażowaniu BNP Paribas, Nhood Polska/Ceetrus, Renault Polska i Fundacji Veolia, będących partnerami strategicznymi projektu. Ponadto najciekawsze zgłoszenia zostaną opublikowane na stronie projektu, w publikacjach konferencyjnych, w zakładce Teraz Samorząd w dzienniku Teraz Środowisko oraz w mediach społecznościowych.
Walka o czyste powietrze i zieloną przestrzeń jest priorytetem dla wielu miast w Polsce. Aby wspólnie zadbać o klimat i nasze środowisko, a co za tym idzie o lepszą przyszłość, ważna jest współpraca i wymiana doświadczeń nie tylko między polskimi miastami, ale także na arenie międzynarodowej. Warszawa również w tym roku weźmie udział w konkursie Eco-Miasto. Cieszymy się, że możemy przedstawić pro-środowiskowe inicjatywy, które opracowujemy wspólnie z mieszkańcami. Wśród naszych ostatnich działań szczególnie istotny był Warszawski Panel Klimatyczny na temat efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Obecnie pracujemy wspólnie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz C40 Cities nad Zieloną Wizją Warszawy, która zawierać będzie trajektorię redukcji emisji gazów cieplarnianych – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka kooordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Urzędu m.st. Warszawy.
Przedstawiciele samorządów, w ramach projektu, będą mogli wziąć udział w regionalnych warsztatach tematycznych. Podobnie jak w poprzednim roku odbędą się one w formule on-line. Warsztaty, będące platformą wymiany doświadczeń i szansą nawiązania bezpośrednich relacji, organizowane są we współpracy z francuskimi miastami. Terminy, miejsce i tematyka spotkań zostaną przedstawione w ciągu najbliższych tygodni.
^menuKażdego roku zwieńczeniem projektu Eco-Miasto jest międzynarodowa konferencja. Do udziału zapraszani są eksperci, liderzy z obszaru ochrony środowiska, przedstawiciele samorządów oraz Partnerzy projektu. Podczas konferencji odbędzie się ogłoszenie wyników i zwycięzców konkursu Eco-Miasto. Będzie to także okazja do rozmów i wymiany doświadczeń, inicjatyw inspirujących do wspólnego działania. Ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce, zeszłoroczna konferencja odbyła się w formie hybrydowej. Samorządowcy mieli możliwość śledzenia on-line wydarzeń, w tym przemówień, debaty otwierającej i ceremonii wręczenia nagród dla zwycięzców konkursu.
^menuMamy nadzieję, że jesienią tego roku uda nam się fizycznie spotkać z całą społecznością samorządów Eco-Miasto. Równolegle planujemy oczywiście formułę analogiczną do ubiegłorocznej, a więc transmisję on-line oraz webinary tematyczne. Tym razem wiedza będzie skondensowana – całość potrwa 2 dni – zapowiedziała Marta Wierzbowska-Kujda, redaktor naczelna Teraz Środowisko, sozolog. Zwycięskim miastom, jak w 7. edycji, proponujemy publikację wywiadu, by wspomóc promocję ich wysiłków podejmowanych na rzecz ochrony środowiska i szerzyć dobre praktyki wśród innych polskich miast – dodała.
^menuProjekt wspierają rządowe instytucje kluczowe w polskiej polityce ochrony środowiska. Tegoroczna, 8. edycja projektu została objęta patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
Wszelkie informacje dotyczące szczegółów inicjatywy, w tym zbiór dobrych praktyk, Geoportal oraz relacje z poprzednich edycji znajdują się na stronie www.eco-miasto.pl.
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |