×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

23 listopada 2020
info
 

Duma, a raczej uprzedzenie, czyli ile kosztują klimat rządy populistów

Hanna Schudy: Od kilku dni polskie media donoszą o możliwości straty środków unijnych przeznaczonych na fundusz odbudowy po pandemii. Polski rząd planuje zawetować unijny budżet, ponieważ nie chce się zgodzić na powiązanie wydawania pieniędzy Europejczyków z praworządnością.

Możemy stracić ogromne środki i to nie pierwszy raz! Przypomnijmy, że wcześniej w lipcu premier Morawiecki pozbawił nas 50%  pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST), gdyż nie chciał wyartykułować słów – odchodzimy od węgla w tym i tym roku oraz zobowiązujemy się do neutralności klimatycznej Polski w 2050r. Weto oznacza, że w ogóle nie skorzystamy z FST, nawet z tych 50%. Stracimy zatem szansę na regenerację gospodarki po pandemii, nie dostaniemy całych obiecanych pieniędzy na transformację energetyczną, a do tego obywatele kraju mogą się stać pariasami nie na swoje życzenie. Najgorsze jest jednak to, że polskie przepychanki mogą oznaczać poważne problemy także dla 25 krajów UE, które nie maja problemu z powiązaniem wykorzystania funduszy UE z praworządnością.  Do tego, wewnętrzne rozgrywki w Pis przyspieszają  też katastrofę klimatyczną.

Nie potrzebujemy Waszych…. tzn. naszych pieniędzy

Na temat budżetu unijnego instytucje Unijne dyskutują od paru miesięcy. Od lipca było jasne, że kraje unijne, szczególnie te nazywane „oszczędnymi” (w istocie te płacące więcej do  wspólnego budżetu) nie zgodzą się na przyznanie środków, jeżeli kraj nie będzie wiarygodny pod względem rządów prawa. W lipcu po powrocie ze Szczytu UE premier Morawiecki ogłosił wielki sukces, że przywozi (rzeczywiście gigantyczną kwotę dla nas przewidzianą) ok 130 mld Euro. I nagle, po 4 miesiącach, w szczycie pandemii, kiedy Polska od kilku dni jest absolutnym liderem świata pod względem ilości zgonów, rząd Mateusza Morawieckiego insynuuje, że nie po pieniądze do Unii wchodziliśmy i nie będziemy spełniać wymogów Brukseli w kwestii praworządności a nasza „suwerenność” jest więcej warta niż środki z UE. To nie czas na weto – upomina Komisja Europejska. Kiedy kraje dotknięte pandemią czekają na środki na odbudowe, Mateusz Morawiecki wygłasza mowy o dumie i suwerenności. To jednak podwójnie nie czas na takie puste słowa, ponieważ ONZ czeka na deklarację Unii Europejskiej, co do ambicji klimatycznych, czyli redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r..

Czy Unia wciąż jest liderem?

Polskie nie zrozumałe przepychanki to nie tylko zagrożenie dla budżetu UE, ale też dla polityki klimatycznej. Decyzja w sprawie nowych ambicji unijnych do 2030 r. ma zapaść na szczycie Rady Europy w grudniu 2020 r. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy ta oczekiwana od miesięcy deklaracja, tak ważna dla przyszłego Szczytu Klimatycznego COP 26, zapadnie. Zagrywki Polski i Węgier, które co niektórzy uważają za bicie piany, mogę mieć zatem realne i groźne nie tylko dla Polski konsekwencje. Brak porozumienia w tej sprawie oraz przesuwanie ważnych decyzji na przyszłość będzie w perspektywie wewnętrznej  zablokowaniem i na pewno utrudnieniem dla uruchomienia Zielonego Ładu Unii Europejskiej. To także oznacza, że wstrzymany zostanie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – także dla tych krajów UE, które zgodziły się na neutralność klimatyczną do 2050 r. a nawet dla niektórych regionów w Polsce, jak chociażby dla regionu Wałbrzycha, Śląska i Wielkopolski, które bardzo ambitnie przystąpiły do planu dekarbonizacji i wprowadzenia transformacji energetycznej.
Radosław Gawlik, który pracuje nad Funduszem Sprawiedliwej Transformacji dla regionu Wałbrzycha zaznacza: „Wewnętrzne rozgrywki w rządzącym obozie prawicy spowodowały wymyślenie problemu zagrożenia suwerenności i groźbę utraty - nie spotykanych w historii Polski - funduszy UE na odbudowę i sprawiedliwą transformację. Jeśli Morawiecki nie potrafi podjąć odważnych decyzji stracimy środki i twarz, bo zablokujemy (na jakiś czas) inne kraje, które nie boją się hasła praworządność. Zdumiewa mnie też ciągle , że praworządności boi się partia, która w nazwie ma „prawo i sprawiedliwość”

COP 26 i komunikat dla świata

Wiele wskazuje, że premier Morawiecki stosuje populistyczne zagrywki i ostatecznie wycofa się z weta dotyczącego powiązania budżetu z praworządnością. Nawet jednak, gdyby tak się stało, zachodzi poważne ryzyko, że przesunięte w czasie zostaną decyzje dotyczące pozycji Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej w kwestii 55% celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. Cel ten popiera 12 państw członkowskich (w tym m.in. Francja, Niemcy, Niderlandy, Włochy, Dania i Szwecja), a Parlament Europejski przegłosował nawet jeszcze większy cel emisyjny – aż 60% do 2030 r. Unia Europejska pod prezydencją Niemiec chciała być liderem światowym ambicji klimatycznych. Sekretarz generalny ONZ António Guterres wezwał po raz kolejny Unię, by przyjęła cel redukcyjny 55% a nawet aby wyeliminowała węgiel z produkcji energii do 2030 r. Jest to żądanie zgodne w przewidywaniami nauki. Niestety niektóre kraje chcą spalać węgiel do 2038 r. (Niemcy), a Polska nawet do 2049 r. Będzie to zatem problematyczne dla Unii Europejskiej jako całości, aby ogłosić odejście od węgla do 2030 r., jednak poczynania polskiego rządu sprawę tą wyraźnie utrudniły.

Psujemy chętnie, ale niech posprzątają dzieci

Polityka i dyplomacja w dobie pandemii i katastrofy klimatycznej wymaga wyobraźni i dobrej woli. Obecnie chodzi już nie o lepszy świat, ale ocalenie możliwości jakościowego życia człowieka, bez nędzy, chorób, powodzi i pożarów. ONZ zdaje sobie sprawę, że obecnie Unia Europejska jest tym podmiotem, na który patrzy cały świat. W obliczu weta Polski i Węgier Unia Europejska może jednak stanąć przed dylematem, czy stawiać na dobre relacje państw członkowskich czy też zastosować możliwe środki, które pozwolą jednak utrzymać kurs wychodzenia z kryzysu. Może to wywołać kryzys wewnętrzny w Unii i zaprzepaścić szanse budowania solidarności w trudnych czasach. Do tych problemów przyczyni się właśnie Polska i Węgry. Ale nie czas na śmiechy, że udało się zepsuć innym zabawki. Z problemami zostaną bowiem obywatele, a szczególnie młode pokolenia i ci, którzy dopiero się narodzą, a więc tak szanowane przez wielu życie poczęte.

Hanna Schudy

info

Mieszkańcy Ziemi Kłodzkiej, których domy zostały po raz kolejny zalane, deklarują chęć przeprowadzki. Niestety Państwo nie ma im dzisiaj niczego (...)
czytaj całość
Brak praworządności w ochronie zabytków. Opolno-Zdrój, dawne uzdrowisko o bogatej historii działalności leczniczej, zachowało swoją unikalną architektoniczną i urbanistyczną tożsamość z (...)
czytaj całość
Stanowisko Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA 24 października 2024 r.
czytaj całość
Polskie tereny wypoczynkowe, jak plaże, jeziora, lasy i góry wciąż toną w śmieciach. I choć lato właśnie dobiegło końca, to (...)
czytaj całość
Serdecznie zapraszamy na debatę pt. „Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko?”, która odbędzie się 24 września o godz. (...)
czytaj całość
System kaucyjny nie rozwiąże najważniejszego problemu
czytaj całość
„Wbrew nasilonej ostatnio kampanii propagandowej uważamy, że budowa elektrowni jądrowych w Polsce nie powinna mieć miejsca…
czytaj całość
List otwarty do Pani Pauliny Hennig-Kloski, Ministry Klimatu i Środowiska w sprawie niezwłocznego przeprowadzenia rzetelnych konsultacji publicznych aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie (...)
czytaj całość
więcej
2024-06-04
Jak wzmocnić politykę energetyczną i ekologiczną UE oraz zadbać o (...)
2024-05-28
Najważniejsza debata o transformacji energetycznej
2024-05-19
Debata o transformacji energetycznej
2024-04-25
Mieszkańcy i samorządy chcą biogazowni. Nowoczesne nie powodują niedogodności
2024-04-24
Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania
2024-03-20
Konferencja: Autonomia energetyczna Gmin - energetyka obywatelska
2024-02-23
Samorządowa debata wyborcza o przyszłości Dolnego Śląska
2024-02-15
Konferencja prasowa - Odra jako osoba prawna
2024-02-12
INNOWACYJNE I SPRAWDZONE TECHNOLOGIE W TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ DOLNEGO ŚLĄSKA I (...)
2024-01-18
„Odwołać katastrofę”. Czy da się walczyć z dezinformacją klimatyczną?
2023-12-14
Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery (...)
2023-11-10
Ministerstwo Kultury zapłaci za ślepe wykonywanie interesów branży wydobycia węgla (...)
2023-11-10
Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego 2023
2023-10-07
Debata wyborcza o lasach
2023-10-05
We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii
2023-10-04
Otwarta debata wyborcza we Wrocławiu - 5.10.2023 w Kinie Nowe (...)
2023-10-02
„Popełniliśmy wielki błąd”. Opozycja jednogłośnie o potrzebie transformacji energetycznej
2023-09-22
Debata wyborcza: Jakiej transformacji energetyki i ochrony klimatu potrzebujemy?
2023-09-21
Fundusze na rozwój firm – od kuchni. Bezpłatne szkolenie w (...)
2023-08-17
Ta zmiana każdemu Polakowi odbiera prawo do decydowaniu o miejscu, (...)
2023-07-21
NIK: Szkoda środowiska
2023-05-30
Ostatni wtorek dla kaucji
2023-04-26
Akcja Czysta Odra - 28.04.2023
2023-03-05
Ekolodzy okupowali restaurację Gesslera
2023-03-05
Ekolodzy zaskarżą przedłużenie koncesji dla Turowa
2023-02-22
Czy budowa elektrowni "Młoty" to dobry pomysł?
2022-12-06
Region turoszowski bez funduszy na transformację.
2022-11-17
Młodzeżowy Strajk Klimatyczny: 18.11.2022 strajkujemy dla klimatu!
2022-11-03
JESTEŚMY NADAL W CZARNYM DOLE
2022-10-25
DOSYĆ wpuszczania Odry w kanał!
2022-09-24
Młodzezowy Strajk Klimatyczny: Wrocław
2022-09-22
Młodzieżowy Strajk Klimatyczn: Miasteczko Klimatyczne
2022-09-16
Zrzutka na Odrę: ODRAtujmy Odrę!
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
2021-03-19
Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021
2021-02-25
Ile jest „eko” w ekogroszku?
2021-02-23
Kolejna po Lex Inwestor fikcyjna nowelizacja ustawy ooś już w (...)
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej