Recykling Dał Owoce w Tuszowie Narodowym
Na jesień 2019 w Szkole Podstawowej w Tuszowie Narodowym odbyła się ogólnopolska akcja ekologiczna "Recykling Daje Owoce". Na jesień 2019 w Szkole Podstawowej w Tuszowie Narodowym odbyła się ogólnopolska akcja ekologiczna "Recykling Daje Owoce". Uczniowie w zamian za przyniesione elektrośmieci otrzymali pyszne i zdrowe owoce. Dzięki wolontariuszkom i wolonatriuszom z klasy VII finałowa zbiórka zakończyła się wielkim sukcesem, bo udało się zebrać aż 81 kg baterii oraz 205 sztuk zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Najważniejsze jest to, że wszystkie zebrane elektroodpady nie trafią na wysypiska i nie zanieczyszczą gleby ani wody, a zostaną poddane odzyskowi i recyklingowi w specjalistycznych firmach. Akcją kierowała nauczycielka Grażyna Zalewska, która od wielu już lat w Tuszowie Narodowym zachęca swoich uczniów do ekologicznych działań. Organizacja akcji w szkole to przede wszystkim praktyczne zajęcia z edukacji ekologicznej i zdrowotnej, a także możliwość wykazania się wolontariuszom. Szczególne podziekowania należą się dla Emilki, Julii, Michała, Alana, Bartka, Adriana z klasy VII oraz Tomka, Mikołaja i Eryka z klasy IV.
Akcja "Recykling Daje Owoce" organizowana jest dzięki pomocy i zaangażowaniu ERP Polska Organizacji Odzysku SEiE S.A. i Organizacji Odzysku Opakowań S.A. - https://erp-recycling.org/pl-pl/ - firmy, która jest liderem zbiórki i recyklingu baterii i elektroodpadów w Polsce i Europie. Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem akcji "Recykling Daje Owoce" jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski www.cycling-recycling.eu .
Co możemy zrobić z elektroodpadami? Możemy oddać je w sklepie przy zakupie nowych sprzętów AGD, IT, RTV. Często organizowane są edukacyjne akcje m.in Recykling Daje Owoce, czy zbiórki elektroodpadów przez gminy. Na terenie miast i gmin zlokalizowane są też tzw. PSZOK-i - czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, gdzie bezpłatnie można odstawić swoją np. starą lodówkę. Na rynku funkcjonują również profesjonalne firmy odbierające duże elektroodpady bezpośrednio z domów. Za wyrzucanie zsee (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) w miejsca do tego nieprzeznaczone grozi kara do 5 tys zł! Szczegóły akcji na www.cycling-recycling.eu