Nie wrzucajmy marzanny do wody!
„Przywitajmy wiosnę wrzucaniem kajaków do wody zamiast marzanny.” mówi Dominik Dobrowolski. „Sprawdzimy, jak wyglądają brzegi Odry. Posprzątajmy, pokażmy innym, że każdy może przyczynić się do tego, żeby środowisko naturalne, w którym odpoczywamy pozostało niezaśmiecone także po naszym pobycie.”
Tegoroczna edycja ekologicznej akcji „Recykling Rejs”, organizowana od wielu lat przez Fundację PlasticsEurope Polska wspólnie z podróżnikiem i ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, odbędzie się pod hasłem „Stop dla zaśmiecania środowiska wodnego – każdy może pomóc”. Pierwsze z pięciu wydarzeń zaplanowanych w ramach „Recykling Rejs 2019” startuje w 21 marca na Odrze. W 36 godzin Dominik Dobrowolski i wszyscy, którzy zechcą się do niego po drodze przyłączyć, będą mieli do pokonania dystans 212 km od ujścia Ślęzy do Odry we Wrocławiu aż do portu w Cigacicach. Będą płynąć praktycznie bez przerwy, z kilkoma przystankami na sprzątanie brzegów rzeki i krótkim noclegiem pod namiotami.
„Przywitajmy wiosnę wrzucaniem kajaków do wody zamiast marzanny.” mówi Dominik Dobrowolski. „Sprawdzimy, jak wyglądają brzegi Odry. Posprzątajmy, pokażmy innym, że każdy może przyczynić się do tego, żeby środowisko naturalne, w którym odpoczywamy pozostało niezaśmiecone także po naszym pobycie.”
W tym roku w ramach akcji Recykling Rejs planowane są także m.in spływy na Mazurach i Suwalszczyźnie oraz Pojezierzu Drawsko - Pomorskim, podczas których organizatorzy przeprowadzać będą akcje sprzątania brzegów rzek i jezior, edukując przy tym na temat właściwych sposobów postępowania z odpadami. Zaangażowanie lokalnych społeczności, udział szkół i wsparcie administracji to kluczowe elementy powodzenia edukacji ekologicznej.
„Za śmieci w środowisku, szczególnie widoczne na wiosnę, odpowiedzialni są ludzie, którzy je tam porzucają. Jednak konieczna jest nie tylko edukacja na temat właściwych zachowań oraz wartości jaką mają odpady jako surowiec wtórny, ale także odpowiednio zorganizowany system gospodarowania odpadami, który umożliwi efektywne odzyskanie tej wartości.” – zauważa Kazimierz Borkowski, dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska i dodaje - „Wyrzucone do środowiska odpady tworzyw prędzej czy później trafią do środowiska wodnego, porwane przez wiatr czy spłukane przez deszcz. A przecież w ogóle nie powinny tam trafić, zarówno z uwagi na ochronę środowiska, jak również ze względu na dużą wartość, jaką mają jako surowiec wtórny np. w procesach recyklingu.”
Zaśmiecenie środowiska morskiego (Marine Litter) to szerokie pojęcie obejmujące występowanie odpadów w wodach, na plażach i na wybrzeżach i nie ma wątpliwości co do negatywnych skutków tego zjawiska dla fauny morskiej. Problem ten jest obiektem działań legislacyjnych, zarówno na poziomie UE, jak i w skali całego świata (ONZ). W pakiecie Circular Economy redukcja zaśmiecenia środowiska morskiego zawarta jest w Planie Działań, z kolei według UNEP UNEA najbardziej skutecznym środkiem do szybkiego zmniejszenia ilości odpadów plastikowych trafiających do wód jest poprawa zbiórki i zagospodarowania tych odpadów, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Tylko dzięki połączeniu programów zapobiegania zaśmieceniu
z gospodarką odpadami prawdziwie ukierunkowaną na ochronę środowiska będzie można osiągnąć trwały sukces w walce z zanieczyszczeniem mórz.
Organizacje przemysłu tworzyw sztucznych z całego świata angażują się w liczne programy, których celem jest ocena skali zanieczyszczenia środowiska wodnego przez odpady plastikowe i ich rzeczywistego wpływu na ekosystem, a także promocja właściwych postaw prośrodowiskowych. W tym zakresie prowadzą lub współfinansują badania naukowe i wdrażają projekty informacyjne i edukacyjne mające na celu podniesienie świadomości mieszkańców o konieczności prawidłowego obchodzenia się z odpadami (szczegóły na (www.marinelittersolutions.com). Realizowany jest także światowy program „Operation Clean Sweep ®”, dotyczącyzapobiegania stratom granulatu i zanieczyszczaniu środowiska wodnego, powodowanemu przez przedostawanie się granulek do środowiska (www.opcleansweep.eu).
Więcej informacji o akcjach Recykling Rejs na www.recykling-rejs.pl oraz na www.facebook.com/RecyklingRejs