×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
Dominik Dobrowolski
30 lipca 2018
info
 

1200 km edukacji ekologicznej!

Ponad 80 procent zanieczyszczeń w Bałtyku to śmieci, które trafiają do morza z lądu, z rzekami. To skłoniło ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego oraz pracowników  REMONDIS Electrorecycling i Electro-System Organizacji Odzysku SEiE do zorganizowania wyprawy rowerowej  pt. "Cycling Recycling 2018 - Wisła z prądem!".

Dominik Dobrowolski 15 lipca rozpoczął  wyjątkową rowerową wyprawę.  Wyruszył z Baraniej Góry, gdzie są źródła Królowej Polskich Rzek, i przejechał 1200 kilometrów do ujścia Wisły do Bałtyku. Na trasie z Warszawy do Torunia towarzyszył mu eko-peleton - grupa kolarek i kolarzy -  pracowników  REMONDIS Electrorecycling i Electro-System Organizacji Odzysku SEiE. Wszystkim przyświecał jeden cel - promowanie pozytywnych działań na rzecz środowiska i w tym szczególnie zbiórki i recyklingu elektrośmieci.

RECYKLING OD GÓR AŻ DO MORZA!

Dominik Dobrowolski wystartował przy źródłach Wisły, by 13 dni później zakończyć swoją podróż w Gdańsku na plaży w Jelitkowie. Jednak, jak mówi sam podróżnik, to nie była wycieczka krajoznawcza. - To nie miała być wyprawa polegająca na tym, że jadę na rowerze i podziwiam widoki, co oczywiście też robiłem, a jest, co oglądać i czym się zachwycać! Przede wszystkim rajd był dedykowany recyklingowi i ochronie Wisły przed zanieczyszczeniem.
Nasi pracownicy każdego dnia organizują w Polsce (dosłownie, od gór aż do morza) zbiórkę i recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Już trzeci raz też wstaliśmy od biurek i ruszyliśmy na wspólną wyprawę. To doskonała okazja, aby zobaczyć, jak funkcjonują systemy gospodarki odpadami w "terenie", ale także wspaniała integracja zespołu wokół wspólnego i szlachetnego celu, jakim jest ochrona środowiska naturalnego. Tegoroczna wyprawa wzdłuż Wisły to niezapomniana przygoda i dodatkowa motywacja, aby nasze codzienne działania w firmie (ale także w naszych domach) przynosiły jeszcze większe efekty i korzyści dla środowiska - dodaje dr Robert Wawrzonek - członek zarządu REMONDIS Electrorecycling.

PLUSZOWA LODÓWKA!

Wyprawa ma też swoją maskotkę - cyklistkom i cyklistom towarzyszy "Lodzia", czyli ponad metrowej wysokości pluszowa lodówka, która namawiała do recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego - tzw. elektrośmieci. Jeśli nie zostaną one poddane recyklingowi, to w szybkim tempie potrafią zanieczyścić środowisko. "Lodzia" sprawdziła się kolejny raz jako doskonała maskotka - edukatorka. Zawsze wokół niej gromadziło się mnóstwo dzieci i dziennikarzy, zainteresowanych akcją.

- Ponad 80 proc. zanieczyszczeń Bałtyku nie pochodzi z plaży, nie są to też odpadki wyrzucane przez statki. Śmieci do Bałtyku trafiają z polskich rzek. Stąd pomysł na przebieg trasy tegorocznej wyprawy. Start na Baraniej Górze, tam gdzie Wisła bierze swój początek, i finał nad Bałtykiem, tu, gdzie niestety śmieci się gromadzą. Bałtyk jest morzem półzamkniętym, więc to co wrzucimy do rzeki, potem trafi do morza i zostanie w nim już praktycznie na zawsze. Nadmierny rozwój glonów czy sinic, który teraz obserujemy,  jest też związany z tym, że do Bałtyku z rzekami dostaje się bardzo dużo odpadów, w tym też odpadów komunalnych czy ścieków - tłumaczył Dominik Dobrowolski.

CYCLING I RECYCLING!

Podczas wyprawy zorganizowano także 13 spotkań w 13 różnych miastach: Bielsko Biała, Kraków, Sandomierz, Kazimierz Dolny, Warszawa, Wyszogród, Dobrzyń nad Wisłą, Ciechocinek, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Tczew i Gdańsk. Podczas spotkań były prowadzone edukacyjne akcje dla mieszkańców, eko-quizy z nagrodami oraz wywiady dla dziennikarzy, dzieki którym informacja o celach akcji ukazała się m.in. kilkaset razy  w Interenecie. Właśnie dzięki mediom, licznym relacjom w TV, radio, prasie i w serwisach internetowych o celach akcji i potrzebie recyklingu dowiedziało się minimum 1 mln osób.

- Szukamy różnych sposobów, żeby dotrzeć do mieszkańców z naszą informacją o potrzebie zbiórki i recyklingu elektroodpadów. Przekonujemy ich do właściwych i ekologicznych zachowań. W ramach codziennej pracy każdego roku organizujemy setki edukacyjnych akcji i  spotkań w szkołach dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. Wierzymy, że w rękach każdego z nas leży ochrona środowiska. Ważne żebyśmy zrobili pierwszy krok, czyli np. segregowali zużyte elektrosprzęty w domu, nie śmiecili i byli wrażliwi na to, co się wokół nas dzieje. Jeżeli będziemy to robić, to środowisko mniej będzie przez nas wykorzystywane i dzięki temu my też będziemy na tym korzystać, bo im czym czystsze środowisko, tym my jesteśmy po prostu zdrowsi - przekonuje Ewa Skarzyńska - wice-prezes Electro-System Organizacji Odzysku SEiE.

ODCISK STOPY NA PIASKU!

Projekt "Cycling-recycling" to nie jest jednorazowe wydarzenie. Na sam pomysł Dominik Dobrowolski wpadł w 2010 roku. Wtedy to postanowił objechać całe Morze Bałtyckie na rowerze. Podróżnik pokonał w tamtym czasie ponad 6 tysięcy kilometrów - przejechał przez wszystkie nadbałtyckie kraje.

- Podczas podróży dookoła Bałtyku miałem dziesiątki spotkań z różnymi organizacjami pozarządowymi i działaczami ekologicznymi. Stwierdziliśmy, że każdy z nas, jako obywatel, będzie coś robił na rzecz środowiska i ochrony Bałtyku przed śmieciami. No i wtedy powstała ta idea, bym co roku na rowerze przemierzał różne rejony Polski i namawiał do właśnie takich pozytywnych działań. Dla wszystkich turystów na trwające wakacje daję następującą radę: pamiętajmy, zabierajmy śmieci ze sobą, wrzucajmy do odpowiednich pojemników, plaża niech będzie czyściutka. Po sobie zostawmy tylko odcisk stopy na piasku - w ten sposób chociaż trochę pomożemy Bałtykowi - dodał ekolog.
"Cycling Recycling 2018 - czyli Wisła z prądem!", to już trzecia ekologiczna wyprawa rowerowa, w której bierze udział eko-peleton złożony z kolarek i kolarzy m.in. pracowników firm REMONDIS Electrorecycling i Electro-System Organizacji Odzysku SEiE. W 2016 roku eko-peleton przemierzył trasę dookoła Polski, w 2017 roku trasa wiodła wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku, w tym roku eko-peleton można było spotkać nad Wisłą, od jej źródeł aż do ujścia w Bałtyku.

info

Po sukcesie grudniowego wydarzenia "Energia kobiet w transformacji regionu zgorzeleckiego" kontynuujemy inicjatywę, by wspólnie zastanowić się, jak mądrze rozdysponować środki (...)
czytaj całość
Rusza zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy na rzecz przyznania osobowości prawnej rzece Odrze. To szansa na lepszą ochronę wód (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • elektrowni wodnej, która zmienia oś ziemi     • (...)
czytaj całość
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdza, że Wody Polskie działały na Odrze nielegalnie, bez właściwej decyzji środowiskowej. Prawnicy i organizacje (...)
czytaj całość
Decybele Przyszłości: Niepokojące wyniki badania Instytut Ekologii Akustycznej wraz z inicjatywą Ekowyborca przeprowadził pionierskie badanie „Decybele Przyszłości”, którego celem było zdiagnozowanie poziomu (...)
czytaj całość
Aktywizacja zawodowa kobiet, równość płci w transformacji energetycznej oraz przekonanie, że nie ma czego się bać – to, w formie (...)
czytaj całość
więcej
2024-12-03
Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 2024.11
2024-11-28
Powstrzymajmy czarne piątki
2024-11-28
Obywatelskie społeczności energetyczne
2024-11-22
Decybele Przyszłości
2024-11-21
Rzeka betonu nikogo przed powodzią nie uratuje
2024-10-29
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a minister i (...)
2024-10-24
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE - PGE (...)
2024-09-26
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko?
2024-09-17
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? [DEBATA]
2024-09-12
Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach.
2024-08-23
Więcej sinic, mniej tlenu. Pierwsza elektrownia jądrowa może być zabójcza (...)
2024-08-19
Ekologiczne świadectwa z zielonym paskiem.
2024-07-17
Rzetelne konsultacje Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu to (...)
2024-06-04
Jak wzmocnić politykę energetyczną i ekologiczną UE oraz zadbać o (...)
2024-05-28
Najważniejsza debata o transformacji energetycznej
2024-04-25
Mieszkańcy i samorządy chcą biogazowni. Nowoczesne nie powodują niedogodności
2024-04-24
Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania
2024-03-20
Konferencja: Autonomia energetyczna Gmin - energetyka obywatelska
2024-02-23
Samorządowa debata wyborcza o przyszłości Dolnego Śląska
2024-02-15
Konferencja prasowa - Odra jako osoba prawna
2024-02-12
INNOWACYJNE I SPRAWDZONE TECHNOLOGIE W TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ DOLNEGO ŚLĄSKA I (...)
2024-01-18
„Odwołać katastrofę”. Czy da się walczyć z dezinformacją klimatyczną?
2023-12-14
Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery (...)
2023-11-10
Ministerstwo Kultury zapłaci za ślepe wykonywanie interesów branży wydobycia węgla (...)
2023-11-10
Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego 2023
2023-10-07
Debata wyborcza o lasach
2023-10-05
We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii
2023-10-04
Otwarta debata wyborcza we Wrocławiu - 5.10.2023 w Kinie Nowe (...)
2023-10-02
„Popełniliśmy wielki błąd”. Opozycja jednogłośnie o potrzebie transformacji energetycznej
2023-09-22
Debata wyborcza: Jakiej transformacji energetyki i ochrony klimatu potrzebujemy?
2023-09-21
Fundusze na rozwój firm – od kuchni. Bezpłatne szkolenie w (...)
2023-08-17
Ta zmiana każdemu Polakowi odbiera prawo do decydowaniu o miejscu, (...)
2023-07-21
NIK: Szkoda środowiska
2023-05-30
Ostatni wtorek dla kaucji
2023-04-26
Akcja Czysta Odra - 28.04.2023
2023-03-05
Ekolodzy okupowali restaurację Gesslera
2023-03-05
Ekolodzy zaskarżą przedłużenie koncesji dla Turowa
2023-02-22
Czy budowa elektrowni "Młoty" to dobry pomysł?
2022-12-06
Region turoszowski bez funduszy na transformację.
2022-11-17
Młodzeżowy Strajk Klimatyczny: 18.11.2022 strajkujemy dla klimatu!
2022-11-03
JESTEŚMY NADAL W CZARNYM DOLE
2022-10-25
DOSYĆ wpuszczania Odry w kanał!
2022-09-24
Młodzezowy Strajk Klimatyczny: Wrocław
2022-09-22
Młodzieżowy Strajk Klimatyczn: Miasteczko Klimatyczne
2022-09-16
Zrzutka na Odrę: ODRAtujmy Odrę!
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej