Weź Oddech - spływ Nysą Łużycką!
Fundacja RT-ON zaprasza na spływ kajakowy “Weź Oddech: Spływ dla czystego powietrze nad Nysą Łużycką”.
Fundacja RT-ON zaprasza na spływ kajakowy “Weź Oddech: Spływ dla czystego powietrze nad Nysą”.
Data: 18.05.2018
Skąd dokąd: “Trójstyk” (Czechy) - Radomierzyce
https://www.facebook.com/events/194124684535485/ Dopływ Odry. Płynie przez środek Łużyc, spaja ze sobą trzy kraje. W pobliżu punktu zwanego “Trójstyk” leżą miasta: Hradek nad Nisou (Gródek nad Nysą), Zittau (Żytawa) i Bogatynia, a także “bliźniacze” miasto Goerlitz-Zgorzelec. Niżej mamy turystyczną perłę Bad Muskau (Mużaków) i zabytkowy park, na polskim brzegu Łęknica i perła geologii - Łuk Mużakowa, dalej już niemiecki Forst, a niedaleko ujścia do Odry - miasto podzielone historią na dwa - Gubin i Guben. Łużyce niemieckie i polskie są organicznie połączone. Dzieli je historia, która jednak zostawiła w obu krajach budowane z rozmachem pałace, charakterystyczną zabudowę, czy parki, w których można znaleźć drzewa przypominające sekwoje.
Niestety wioski i osiedla w górnym biegu Nysy Łużyckiej spowija pył. Przyczyną zanieczyszczeń powietrza jest polska odkrywka węgla brunatnego i elektrownia Turów, która dosłownie zabiera wodę z kranów w Czechach. Ludzie z Zittau, Zgorzelca i wszystkich miejscowości wokół Turowa odczuwają ogrom zanieczyszczeń powietrza pyłem węglowym z kopalni oraz popiołami z elektrowni, co wyraźnie pogarsza ich zdrowie na tle innych regionów.
Po co spływ? Nysa wciąż ma szansę aby stać się czystą rzeką w czystym regionie. Chcemy pomóc lokalnym samorządom w promocji tego pięknego zakątka, a jednocześnie rozpocząć rozmowę o poprawie jakości powietrza powiatu Zgorzeleckiego. Omówmy wspólnie, co daje Nysa Łużycka lokalnym mieszkańcom i jak najlepiej wykorzystać te walory dla dobra ludzi i przyrody. Zwróćmy uwagę na największe zagrożenia dla zasobów wodnych, środowiska i dla zdrowia ludzi. Chcemy wspólnie szukać rozwiązań i nowych ścieżek rozwoju dla odchodzącego od węgla regionu.
Dlaczego w Roku Rzeki Odry? Wszystko, co dzieje się z Nysą, wpływa na Odrę, a także na Bałtyk, który wymaga obecnie wyjątkowej troski. Sprzątając plastikowe śmieci płynące korytem Nysy, ratujemy wiele żywych stworzeń zamieszkujących Zalew Szczeciński i nasze morze. Dążąc do ograniczenia przemysłowych zanieczyszczeń Nysy Łużyckiej i jej okolic, pomagamy chronić wodne ekosystemy całej Odry oraz Morza Bałtyckiego.
Po spływie w godzinach popołudniowych 18 maja w Radomierzycach organizatorzy zapraszają na eko-piknik, na którym m.in będzie przeprowadzony wykład nt. zanieczyszczenia rzek i mórz odpadami. Wykład poprowadzi wrocławski ekolog i podróżnik - Dominik Dobrowolski, który od ośmiu lat realizuje projekt Recykling Rejsów - walki z zaśmieceniem środowiska wodnego - www.recykling-rejs.pl .
Dla chętnych dodatkowo organizatorzy zapewniają bezpłatne pole biwakowe przy CRT Radomierzyce. Kontakt: Katarzyna Czupryniak: k.czupryniak @ rt-on.pl