„EkoWalentynki - czyli kochamy recykling”
Zapraszamy do udziału w VIII edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „EkoWalentynki – czyli kochamy recykling”. W Dzień Zakochanych - 14 lutego 2018 zainaugurujemy naszą akcję, rozdając w ponad 60 miejscowościach: czekoladki, pierniki i lizaki w kształcie serca oraz oczywiście walentynkowe kwiatki - a wszystko w zamian za przynoszone zużyte baterie oraz drobny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Od wielu lat w ramach "EkoWalentynek" pragniemy pokazać, że podczas święta zakochanych, na to najwspanialsze uczucie, zasługuje również Ziemia. Przypominamy, że codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety.
Zbiórkę baterii i elektroodpadów będziemy prowadzić do 22 kwietnia 2018 roku, czyli do Dnia Ziemi! W akcji mogą wziąć udział: szkoły, ośrodki kultury, organizacje społeczne, samorządy, firmy oraz media. Uczestnicy akcji otrzymują bezpłatne pojemniki do zbiórki baterii, dostają wsparcie finansowe na zakup walentynkowych upominków, a po akcji zapewniony jest odbiór zebranych baterii i elektroodpadów.
Tak jak w poprzednich edycjach partnerami „EkoWalentynek” są: REMONDIS Electrorecycling, Electro-System Organizacja Odzysku SEiE i ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A. - firmy, dzięki którym każdego roku wzrasta w Polsce poziom odzysku i recyklingu baterii oraz elektroodpadów.
Zainteresowane udziałem w akcji: szkoły, ngo, samorządy, firmy i inne organizacje proszę o kontakt: dominik@cycling-recycling.eu . Szczegóły akcji: cycling-recycling.eu .
Warto wiedzieć
W 2016 roku wprowadzono na rynek 12 585 ton zużytych baterii (baterii przenośnych). Zebrano 4.756 ton - czyli 39% . Polska nie osiągnęła wymaganego 45% prawem poziomu zbiórki. Może to spowodować nałożenie przez Komisję Europejską na nasz kraj finansowych kar. Jest wciąż sporo w Polsce przedsiębiorców, którzy sprzedają - czyli wprowadzają na rynek baterie, ale nie wywiązują się z obowiązku prowadzenia i finansowania zbiórki baterii. Dlatego tak ważna jest powszechna i skuteczna edukacja ekologiczna, począwszy od obywateli, kończąc właśnie na przedsiębiorcach. Z drugiej strony, to właśnie firmy, które łamią prawo, powinny być ukarane, najlepiej finansowo, tak aby zapewnić środki na zbiórkę i recykling zużytych baterii.
W roku 2017 sprzedaż baterii wzrosła w Polsce - zatem wrasta także problem z ich zbieraniem. Szacuje się, że w tym roku będziemy zobowiązani, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, zebrać ok. 6.000 ton zużytych baterii.
W ramach "EkoWalentynek" prowadzimy też od trzech lat zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zsee) - czyli elektroodpadów. W Polsce w roku 2015 mieliśmy obowiązek zbiórki i recyklingu 35% zsee. Tu możemy pochwalić się lepszym wynikiem, bo cel został przekroczony (38%). Obowiązkowy poziom zbierania w 2016 i 2017 wynosił już 40%, to stanowiło ok. 210 tys. ton elektroodpadów. W roku 2018 zgodnie z prawem Polska ma obowiązek zebrać 50% zsee, a następnie każdego roku wrasta obowiązkowy poziom zbiórki o 5% - tak aby osiągnąć 65% zbiórki zsee. To jest wyzwanie zarówno dla samorządów, firm prowadzących zbiórkę oraz obywateli.
Wciąż duży problem to wyrzucanie zsee oraz zużytych baterii z innymi odpadami komunalnymi. Dlatego tak ważna jest dalsza edukacja ekologiczna, przestrzeganie prawa oraz walka ze złymi praktykami.
Największy problem z recyklingiem nadal stanowi nielegalna rozbiórka elektroodpadów przez "złomiarzy". Sprzęt nie trafia do legalnego systemu, czyli do profesjonalnych firm, które rozkładają zsee na drobne elementy, nie zanieczyszczając przy tym środowiska. Złomiarze niestety wyciągają, co wartościowsze fragmenty, przede wszystkim metale: aluminium czy miedź, a reszta ląduje na dzikich wysypiskach, w lasach, rowach ... .
Liderami zbiórki i recyklingu zsee w Europie są kraje skandynawskie, w których już kilka lat temu zbierano rocznie kilkanaście kg elektroodpadów na mieszkańca - czyli osiągano poziom powyżej 50% recyklingu. W ogonie stawki są nowe kraje Unii oraz Portugalia i Grecja, gdzie recykling jest na niskim poziomie.
Warto pamiętać
Co możemy zrobić z elektroodpadami? Możemy oddać je w sklepie przy zakupie nowych sprzętów AGD, IT, RTV. Często organizowane są edukacyjne akcje m.in EkoWalentynki, czy zbiórki elektroodpadów przez gminy.
Na terenie miast i gmin zlokalizowane są też tzw PSZOK-i - czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, gdzie bezpłatnie można odstawić swoją np. starą lodówkę. Na rynku funkcjonują również profesjonalne firmy odbierające duże elektroodpady bezpośrednio z domów. Za wyrzucanie zsee w miejsca do tego nieprzeznaczone grozi kara do 5 tys zł!
Akcja "EkoWalentynki - czyli kochamy recykling" organizowana jest dzięki pomocy i zaangażowaniu firm, które są liderami zbiórki i recyklingu baterii i elektroodpadów w Polsce i Europie.
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |