EkoWalentynki 2017 rozpoczęte!
W tym roku ponad 100 miejscowości w Polsce bierze udział w akcji „EkoWalentynki”. Do tej pory w ramach EkoWalentynek zebrano ponad 100 ton zużytych baterii (6 milionów sztuk!), które nie zatruły środowiska i zostały poddane recyklingowi!
14 lutego to dobra okazja, żeby swoje serdeczne uczucia skierować także do Ziemi. Taka właśnie idea stała przy narodzinach pomysłu akcji pt. EkoWalentynki", który wcielił w życie siedem lat temu wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. Od tego czasu, zawsze w Walentynki organizowane są w Polsce akcje zbiórki zużytych bateryjek oraz elektrogratów, za które rozdawane są słodkie serduszka - lizaki, pierniki i czekoladki. W tym roku ponad 100 miejscowości w Polsce bierze udział w akcji „EkoWalentynki”. Do tej pory w ramach EkoWalentynek zebrano ponad 100 ton zużytych baterii ( 6 milionów sztuk!), które nie zatruły środowiska i zostały poddane recyklingowi!
SZCZEGÓŁY LOKALNYCH AKCJI
WWW.CYCLING-RECYCLING.EU
W 2016 roku w Polsce sprzedano na rynku (wstępne dane) 600 mln sztuk baterii - czyli ok. 12.500 tys. ton. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska miała obowiązek zebrać selektywnie 45% baterii z rynku - czyli ok. 5625 ton. Cel został osiągnięty! Szacuje się, że w roku 2017 sprzedaż baterii w Polsce wzrośnie, a razem z nią zwiększy się obowiązkowy poziom zbiórki zużytych baterii do ok. 6000 ton.
W ramach akcji „EkoWalentynki” od zeszłego roku zbieramy również elektroodpady. W 2015 roku wprowadzono na rynek 526 tys. ton nowego sprzętu i zebrano zgodnie z planami 199 tys. ton ZSEE. Szacuje się, że ilości wprowadzanego na rynek nowego sprzętu rosną średnio o 5% rocznie, czyli w 2017 roku sprzedanych zostanie około 580 tys. ton nowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Obowiązkowy poziom zbiórki wynosi 40% (liczonej od średniej sprzedaży z trzech poprzednich lat), więc w tym roku Polska musi zebrać około 210 tys. ton zużytych pralek, lodówek, komputerów i innych elektrogratów. Trzeba pamiętać, że nowa ustawa o ZSEE wprowadza podwyższone obowiązki zbierania i przetwarzania, które osiągną w 2021 roku poziom 65% masy wprowadzonego na rynek sprzętu!
„EkoWalentynki” organizowane są dzięki pomocy i zaangażowaniu firm, które są liderami recyklingu elektroodpadów i baterii w Polsce i Europie:
REMONDIS Electrorecycling, Electro-System Organizacja Odzysku SEiE,
ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.