Miastko na drodze do samo- wystarczalności energetycznej
Jest to pierwsza tego typu uchwała w skali kraju. Stanowi ona narzędzie do budowania wyspy energetycznej, czyli powolnego uniezależniania się od dostaw energii z zewnątrz (...)
Gmina Miastko jest na dobrej drodze do wdrożenia idei samowystarczalności energetycznej. Na piątkowej sesji Rady Miasta przyjęty został nie tylko plan gospodarki niskoemisyjnej, ale także uchwała w sprawie budowy Gminnego Centrum Zarządzania Energią.
Głównym założeniem realizacji projektu budowy Gminnego Centrum Zarządzania Energi (GCZE) jest wspieranie mieszkańców i przedsiębiorstw w kwestii działań proekologicznych i proefektywnościowych, a także w materii finansowania tych przedsięwzięć
- Jest to pierwsza tego typu uchwała w skali kraju. Stanowi ona narzędzie do budowania wyspy energetycznej, czyli powolnego uniezależniania się od dostaw energii z zewnątrz - mówi Aleksander Szopa, prezes Miasteckiego Towarzystwa Energetycznego (MTG). Jak podkreśla, uchwała daje możliwość rozwoju w energetyce odnawialnej – zarówno dla stowarzyszeń, przedsiębiorstw, jak i osób indywidualnych. Staje się też narzędziem działania dla samorządów.
Mieszkańcy chcą produkować energię
Działania MTG są ściśle powiązane z tymi realizowanymi przez gminę. Jest wśród nich projekt rozbudowy instalacji solarnych w obiektach indywidualnych. Do tej pory zainstalowano na terenie gminy systemy solarne do wytwarzania ciepłej wody użytkowej w 611 gospodarstwach domowych, ale projekt pokazał jedynie skalę dalszych potrzeb. - Okazało się, że mieszkańcy gminy chcą czegoś więcej – pragną sami produkować energię – mówi prezes MTG. W planach jest zatem instalacja systemów fotowoltaicznych o łącznej wartości 7,5 mln zł. Mają one powstać docelowo w 209 gospodarstwach domowych. - Pieniądze pochodziłyby częściowo ze środków prywatnych stowarzyszenia, liczymy też na dotacje unijne rzędu 75 proc. - mówi Aleksander Szopa.
Miastko stawia na OZE
Gmina chce oprócz tego zamontować panele fotowoltaiczne na wszystkich budynkach użyteczności publicznej. Przymierza się ponadto do rozbudowy miejskiej sieci ciepłowniczej, ponieważ chce zwiększyć produkcję ciepła do 13 MW. Miastko planuje przy tym postawić na wykorzystanie biomasy będącej niejako „gminnym produktem regionalnym”.
W gminie jest też planowana termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, w niektórych przypadkach połączona z budową systemów monitoringu i zarządzaniem zużyciem energii.
Innym działaniem, które ma spowodować mniejsze zużycie energii w gminie, jest wymiana oświetlenia ulicznego na oprawy LED.
Jednym z elementów budowy Gminnego Centrum Zarządzania Energią jest zaangażowanie do jego budowy jak największej liczby lokalnych podmiotów i osób fizycznych. 2 lipca 2015 r. powołano do życia spółkę Energia Odnawialna, której udziałowcami są 24 osoby fizyczne, głównie znani miasteccy przedsiębiorcy i jeden z czołowych polskich producentów sprzętu OZE. Spółka planuje budowę dwóch farm fotowoltaicznych (każda o mocy 1 MW). Łączny koszt tych inwestycji to około 8 mln zł.
Przewiduje się, że realizacja wszystkich przedsięwzięć zakończy się po 2020 roku.
Ewa Szekalska
źródło: http://www.teraz-srodowisko.pl