ABW o szpiegach w polskiej energetyce
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydała raport, w którym wskazuje na duże zainteresowanie zagranicznych służb wywiadowczych polskim sektorem energetycznym.
Wśród działań, które w ubiegłym roku podjęła ABW w zakresie energetyki, wymienia się m.in. monitorowanie rynku energii odnawialnej oraz procesu ustawodawczego w zakresie OZE.
Wśród priorytetów, którym zajmowała się w ubiegłym roku ABW, wymienia się „sprawy godzące w bezpieczeństwo energetyczne kraju”. – Sektor energetyczny pozostaje jednym z najbardziej wrażliwych segmentów bezpieczeństwa ekonomicznego państwa. Z tego względu rozpoznawanie zagrożeń w tej dziedzinie gospodarki i zapobieganie im stanowi niezmiennie jeden z priorytetów aktywności ABW – zapewnia Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
– W ubiegłym roku Kontrwywiad ABW identyfikował stałe zainteresowanie obcych służb wywiadowczych polskim sektorem energetycznym, w tym m.in. perspektywami jego dalszego rozwoju – czytamy w raporcie ABW.
Wśród działań w zakresie energetyki, które w 2014 r. podejmowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wymienia się m.in. monitorowanie realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, a także rozpoznawanie ewentualnych nieprawidłowości związanych z rynkiem odnawialnych źródeł energii oraz wpływu wdrożenia zaostrzonej polityki klimatyczno-energetycznej na polski sektor energetyczny.
– W tym kontekście działania ABW obejmowały monitorowanie m.in. procesu legislacyjnego dotyczącego ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), przebiegu procesów budowy instalacji OZE, w tym zwłaszcza farm wiatrowych pod kątem ewentualnych zachowań korupcyjnyh osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji administracyjnych, możliwości wyłudzania przez inwestorów środków finansowych z funduszy unijnych oraz polskich programów przeznaczonych na rozwój tej branży – czytamy w raporcie ABW.
Jak wynika z raportu ABW, w ubiegłym roku w wyniku rozpoznania przedsięwzięć podejmowanych na terytorium RP przez obce służby wywiadowcze wszczęto 4 śledztwa w związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa szpiegostwa stypizowanego w art. 130 kk i 132 kk. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadziła ogółem 5 postępowań przygotowawczych o tym charakterze.
Jedno z dochodzeń ABW było związane z pojawieniem się osoby biorącej udział w posiedzeniach sejmowej Komisji ds. energetyki, która miała szpiegować na rzecz rosyjskiego wywiadu. – W wyniku złożonych działań operacyjnych zrealizowanych w 2014 r. ABW ustaliła i zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa obywatela RP narodowości rosyjskiej (posiada on równocześnie obywatelstwo FR), który jest podejrzewany o współpracę z wywiadem wojskowym Federacji Rosyjskiej ─ GRU – informuje w raporcie z działalności za 2014 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Link do raportu z działalności Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w 2014 r. (link)
źródło: http://gramwzielone.pl
PAP:
W 2014 r. ABW szczególnie interesowała się energetyką
W 2014 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadziła 185 śledztw dotyczących spraw "godzących w podstawy ekonomiczne państwa". Jednym z najważniejszych monitorowanych przez ABW sektorów był sektor energetyczny. Informacje te znalazły się w raporcie dotyczącym działalności ABW w 2014 r.
W sumie - jak wynika z dokumentu - w ubiegłym roku Agencja prowadziła 336 śledztw, spośród których 150 zostało zakończonych. Prawie 2/3 z nich dotyczyło różnego rodzaju przestępczości ekonomicznej. ABW zabezpieczyła też mienie o wartości 114 mln zł.
Jednym z najważniejszych monitorowanych przez ABW sektorów był sektor energetyczny. Jak wskazano w raporcie, działania Agencji w tym zakresie obejmowały m.in.: monitorowanie realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, identyfikowanie zagrożeń dla sektora paliwowego w Polsce, rozpoznawanie potencjalnych zagrożeń sektora gazowego, funkcjonowanie rynku energii oraz identyfikowanie i rozpoznawanie potencjalnych nieprawidłowości związanych z procesami inwestycyjnymi KGHM Polska Miedź SA