Ekspert: rezygnacja z OZE skazuje Polskę na stagnację
Senat głosami PO odrzucił sejmową propozycję gwarantującą małym producentom stałą cenę za sprzedaż wyprodukowanej energii elektrycznej.
Zdaniem niektórych ekspertów i części posłów propozycja zmniejszała opłacalność inwestowania w mikroinstalacje.
Gość magazynu "Z kraju i ze świata" Jarosław Tworóg z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji uważa, że projekt powinien być przegłosowany w Senacie. Przypomniał, że Izba poparła rozwój OZE w Polsce. - W ustawie zaproponowanej przez Sejm koszt dostawy energii do lokalnego transformatora, wynosił 75 groszy. To mniej niż obecnie, przy dostarczaniu energii elektrycznej z energetyki zawodowej - powiedział Tworóg.
Gość Jedynki nazwał zamieszanie wokół OZE ścieraniem się dwóch koncepcji: nie zmieniajmy nic oraz nie możemy stać w miejscu. - Nie chciałbym się jednak odnosić do gry politycznej, która zawsze abstrahuje od logiki i rozumu gospodarczego - powiedział.
Jego zdaniem OZE mogą stworzyć ok. 70 tys. miejsc pracy w energetyce oraz drugie tyle z faktu pobudzenia działań innowacyjnych. - Istotą energetyki i wielką zaletą jest to, że redukuje koszty przemysłowe i zwiększa koszty robocizny. W OZE, istotną częścią kosztów, jest praca związana z utrzymaniem rozproszonego systemu. To jest unikalne - tłumaczył ekspert.
Jarosław Tworóg przekonywał również, że inwestycja w OZE to nie tylko interes dla bogatych.
Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica powołały dzisiaj Izerski Klaster Energii Odnawialnej. To trzecie takie przedsięwzięcie realizowane przez (...)
artykuł z portalu: http://www.wnp.pl
Nasze badanie pokazało, że ponad 99 proc. lądowych farm wiatrowych na etapie rozwoju zostało, kolokwialnie mówiąc, przewróconych (...)