Dentsply - zaprzestań handlu amalgamatem dentystycznym!
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA dołączyło do grupy organizacji pozarządowych z 40 krajów, kierujących prośbę do firmy Dentsply o zaprzestanie handlu amalgamatem dentystycznym.
Zastosowanie toksycznego amalgamatu dentystycznego może wkrótce zostać wyeksportowane do miejsc takich jak Afryka, Ameryka Łacińska, Południowa Azja. W liście do amerykańskiej firmy Dentsply, organizacje ekologiczne i zdrowotne zwracają się do prezesa Breta Wiesa, aby zaprzestał sprzedaży amalgamatu dentystycznego do krajów rozwijających się.
Cały list można znaleźć tutaj http://www.toxicteeth.org/letter-with-62-ngos-40-nations.aspx,
Autorem jest organizacja World Alliance for Mercury-Free Dentistry
„Musimy zakończyć toksyczny handel rtęcią dentystyczną, która zatruwa nasze ciała, środowisko, wodę i powietrze! Trudno realizować zasadę zrównoważonego rozwoju, jeżeli przyczyniamy się do emisji rtęci, która w efekcie dostaje się do żywności, którą jemy” – mówi Hanna Schudy ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. „Wiemy, że firma Dentsply produkuje również wypełnienia alternatywne. Uważamy, że możliwe i konieczne jest odejście od używania rtęci w stomatologii”
Konwencja z Minamata zalecająca eliminację rtęci została zaakceptowana w styczniu 2013 w Genewie , a podpisana będzie w Minamacie w Japonii w październiku br.
„Kraje rozwijające się mają mniej zasobów, aby poradzić sobie ze skażeniem powodowanym przez rtęć dentystyczną” mówi Dominique Bally z Côte d’Ivoire NGO Jeunes Volontaires pour l’Environnement. http://jve-international.org/; http://www.jveci.org . „Stąd prosimy Dentsply o zaprzestanie sprzedawania amalgamatu do Afryki, Azji i południowej Azji, gdzie trafi on do ust ludzi, którzy nie mają świadomości, jakie niebezpieczeństwo się z tym wiąże”.
Dr. Shahriar Hossain, z organizacji pozarządowej z Bangladeszu „Environment and Social Develop Organization”, http://www.esdo.org , zwraca uwagę, że „kierowanie toksycznych produktów do biednych krajów, po tym kiedy w krajach bogatych władze zabraniają użycia tych substancji, nie może mieć miejsca. Nie chcemy, aby tak było w przypadku amalgamatu dentystycznego”.
„Handel toksycznymi substancjami jest sprawą międzynarodową” – mówi Michael Bender z organizacji pozarządowej z USA Mercury Policy Project, www.mercurypolicy.org. „Firma Dentsply powinna odejść od sprzedaży amalgamatu dentystycznego na międzynarodowym rynku”
Z kolei profesor i dentysta Dr. Kouakou Florent z Afryki akcentuje: „Alternatywy dla amalgamatu są dostępne, tanie i skuteczne. Dla sprzedaży amalgamatu nie ma obecnie uzasadnienia”. Stąd, María Cárcamo z urugwajskiej organizacji pozarządowej RAPAL-Uruguay, www.rapaluruguay.org; mówi: „Przywitamy firmę Dentsply w naszym kraju z otwartymi ramionami jeżeli zaprzestanie sprzedaży amalgamatu dentystycznego”.
Firma Dentsply, z siedzibą w York w Pensylwanii ma obecnie zyski wynoszące 3 miliardy dol. Poza biurami w Stanach Zjednoczonych ma siedziby w Afryce, Europie i Oceanii. Zajmuje się produkcją sprzętu dentystycznego, leków oraz plomb, w tym amalgamatu. Lokalni aktywiści z Mercury-Free Dentistry skierowali prośbę do Dentsply o wycofanie się z produkcji amalgamatu, który zawiera w 50% rtęć.
„Zamiast promować produkcję wypełnień alternatywnych, Dentsply kontynuuje toksyczny handel do krajów rozwijających się” – mówi Charlie Brown z Consumers for Dental Choice i prezes World Alliance for Mercury-Free Mercury.
World Alliance for Mercury-Free Mercury powstało w 2010 roku. Od tego czasu prowadzi kampanię promującą wycofanie rtęci ze stomatologii. Organizacja brała też udział w negocjacjach, aby włączyć kwestię amalgamatu do konwencji z Minamaty. Jest to koalicja organizacji pozarządowych z 6 kontynentów. World Alliance for Mercury-Free Mercury pracuje obecnie nad wprowadzeniem na poziomie międzynarodowym stopniowego wycofania użycia rtęci w stomatologii. Organizacja wystosowała petycję do firmy Dentsply, pod którą podpisało się już 8000 osób. www.change.org/petitions/dentsply-stop-making-mercury-dental-fillings,
Więcej informacji:
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Hanna Schudy
hanaschudy@gmail.com, info-ekounia@eko.org.pl
na fotografii:
Nigel Charnock