4,9 MILIARDA EURO dodatkowych dopłat do rybołówstwa
Tylko 1% dopłat z pomocy publicznej bezpośrednio wspiera środowisko morskie, 65% z kolei można zakwalifikować jako szkodliwe dla środowiska
Od 2000 roku wysokość dopłat w sektorze rybołówstwa UE osiągnęła pułap 12,9 miliarda euro
Oceana opublikowała dziś wyniki półrocznej analizy wielkości dopłat w sektorze rybołówstwa UE. Dokument pokazuje, że oprócz 8 miliardów euro pochodzących z oficjalnych funduszy europejskich, od 2000 roku państwa członkowskie wspomogły sektor dodatkową kwotą 4,9 miliarda euro w formie pomocy publicznej. Większość z tych środków wspierała przeławianie zasobów ryb. Irlandia, Hiszpania, Włochy i Francja stoją na czele niechlubnej stawki odpowiadając za 75% wszystkich wypłat pomocy publicznej dla rybołówstwa.
Pomimo zapewnień Unii o transparentności, Oceana napotkała na szereg problemów związanych z pozyskaniem publicznych danych nt. wydatkowania publicznych pieniędzy. Informacje były w najlepszym wypadku niejasne i niekompletne. Zarówno dla Polski, jak i dla kilku innych krajów nie znaleziono żadnych wpisów w bazach danych, informujących o wydatkowaniu pomocy publicznej w rybołówstwie.
„Środki publiczne powinny być wydawane dla dobra publicznego. Nie znajduje to potwierdzenia w sposobie w jaki kraje Unii przyznają dopłaty w sektorze rybołówstwa. W ciągu ostatnich 13 lat tylko 1% środków z pomocy publicznej zostao przekazanych na wspieranie środowiska i zasobów, od których zależy przyszłość całego rybołówstwa,” powiedział Xavier Pastor, dyrektor wykonawczy Oceany w Europie.
Pomoc publiczna może stanowić zarówno kompensacje za straty w wyniku klęsk żywiołowych jak i wsparcie budowy nowych łodzi czy bezpośrednie dotacje pieniężne. Z przeanalizowanych przez Oceanę dokumentacji 450 przypadków wypłat w ramach pomocy publicznej, 65% może być zakwalifikowanych jako szkodliwe dla środowiska a mniej niż 1% jako bezpośrednio wspierającemorskie zasoby i środowisko. Niepokojący jest fakt, że 34% dopłat zgłoszonych zostało jako „pomoc ogólna” przekazana całości sektora, ukrywając zarówno beneficjentów jak i cel, na który fundusze zostały przekazane.
W najbliższą środę odbędzie się decydujące głosowanie Komisji Rybołowstwa Parlamentu Europejskiego nad nowym mechanizmem finansowym dla sektora – tzw. EMFiR (Europejski Fundusz Morski i Rybacki).
„Oceana apeluje do członków Komisji o przerwanie błędnego koła przełowienia i rozbudowy europejskiej floty i zlikwidowanie dopłat wspierających nadmierną eksploatację zasobów,” dodała Vanya Vulperhorst, doradca ds. polityki UE w Oceanie.
źródło: http://www.gospodarkamorska.pl