OZE

Chiny zachorowały na OZE

13 września 2016
min
(galeria fotografii)

W ostatnich latach Chiny postawiły na OZE. Podyktowane jest to tym, że OZE jest coraz tańsze.

2016 r. będzie trzecim z rzędu rokiem, w którym udział węgla w miksie spada, a OZE wzrasta.

Chiny stają się największym producentem instalacji OZE. Coraz więcej ich produktów zalewa
 światowe rynki, przynosząc Chinom ogromne zyski finansowe.

Od kilku lat największe ośrodki naukowe i badawcze w Chinach postawiły na rozwój nowych technologii OZE.

Trochę szczegółów:

 1. W Chinach średnio co godzinę stawiana jest nowa turbina wiatrowa. Na koniec 2015 r. moc turbin osiągnęła 148 GW. W tym roku prawdopodobnie nastąpi wzrost o 33% (28% było w 2015 r.), czyli moc będzie blisko 200 GW (światowa moc osiągnie 500 GW). Pracują tu elektrownie na lądzie, jak i na morzu.
 2. W Chinach średnio co godzinę instalowane są panele fotowoltaiczne o powierzchni boiska piłkarskiego.
  Na koniec 2015 r. moc wynosiła 44 GW – był to wzrost mocy o 54% względem 2014 r. Już dziś moc jest na   poziomie 70 GW. To w Chinach pracuje największa elektrownia fotowoltaiczna Longyangxia Dam Solar Park o mocy 850 MW
 3. Moc energetyki wodnej w Chinach na koniec 2015 r. osiągnęła 320 GW. Są to zarówno ogromne elektrownie, jak i mikroelektrownie wodne. Dodatkowo, Chiny mają 23 GW elektrowni szczytowo-pompowych do magazynowania energii m.in. z wiatraków.
 4. Moc instalacji biomasowych to około 11 GW (1,4 GW w 2006 r.) i systematycznie wzrasta o około 1,2 GW rocznie.
 5. Chiny mają 30 mln biogazowni! Są to głównie mikrobiogazownie.
 6. Od 1970 r. Chiny produkują prąd z geotermii. Moc elektrowni geotermanych wynosi 3,6 GW;  (np. elektrownia Yangbajing).
 7. Chiny produkują energię również z termalnych elektrowni słonecznych, odpadów komunalnych, elektrowni pływowych (Jiangxia Tidal Power Station). Rozwija się rynek samochodów na biopaliwa i elektrycznych.
 8. W Chinach w OZE pracuje 5 mln osób. W przemyśle OZE 12 mln osób. Zatrudnienie w OZE wzrasta najszybciej na świecie.
 9. W 2015 r. co trzecia publikacja naukowa o energetyce odnawialnej w renomowanych czasopismach była publikowana przez Chińczyka. 10 lat temu chińskich prac o OZE niemal w ogóle nie było.
tytul: Ministrze -chroń ryby Bałtyku przed przełowieniemtytul: Demonstracja w sprawie nowej odkrywkitytul: EkoWystawa rusza w Polskę - nie spalaj, segreguj!tytul: Palenie śmieci to oszczędność wyłącznie pozornatytul: Brytyjczycy bronią nowej elektrowni atomowej, ale wstrzymują budowętytul: Plany rozwoju żeglugi śródlądowej: przemilczane koszty i nierealne korzyścitytul: Radio Opole na tropie Eko-peletonu!tytul: Opolanie dopłacą do ekologii. Warszawa wstrzymała nam dofinansowanie
view_list  inne artykuły z tematu OZE:
mh

Na Dolnym Śląsku powstał trzeci samorządowy klaster energii

Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica powołały dzisiaj Izerski Klaster Energii Odnawialnej. To trzecie takie przedsięwzięcie realizowane przez samorządy na Dolnym Śląsku.

mh

Umowa partnerska pomiędzy PGE Obrót a TÜV SÜD Polska

Jedna z najbardziej znanych marek na świecie wspiera PGE Obrót przy produktach o charakterze technicznym. Celem jest podnoszenie jakości obsługi PGE przy wykorzystaniu doświadczenia TÜV SÜD.

mh

wyborcza.biz: Rząd stawia na węgiel, a Polacy na odnawialne źródła energii

Od 1 września Warszawa daje 15 tys. zł na budowę minielektrowni słonecznych, a RWE chce ich zakup rozkładać na raty. - Polacy chcą zielonej energii - wynika z sondażu CBOS.

mh

Ile projektów wiatrowych ma szanse na realizację?

artykuł z portalu: http://www.wnp.pl
Nasze badanie pokazało, że ponad 99 proc. lądowych farm wiatrowych na etapie rozwoju zostało, kolokwialnie mówiąc, przewróconych przez tzw. ustawę odległościową

mh

Transformacja energetyczna w Szwecji.

Więcej kalkulacji niż ideologii.

pokaż więcej touch_app
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.