×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa
logo
 

8 grudnia 2015
Bałtyk
 

Wreszcie dobre wieści o Bałtyku. Olbrzymi wlew słonej wody

Drugi rok z rzędu Morze Bałtyckie ma olbrzymie szczęście. Listopadowe sztormy przepchnęły z Morza Północnego olbrzymie ilości słonej i dobrze natlenionej wody.

Odkryto olbrzymi wylew słonej wody z Morza Północnego do Bałtyku. Specjaliści wstępnie szacują jego wielkość na 76 km3 wody, która wniosła do Morza Bałtyckiego około 1,4 Gt soli - donosi Morski Instytut Rybacki. Jako pierwsi o wlewce poinformowali naukowcy z Instytutu Badań Morza Bałtyckiego w Leibniz (Leibniz-Institut für Ostseeforschung Warnemünde, IOW).

Dla morza to oznacza życie. Słona, ciężka i dobrze natleniona woda niczym kisiel przez lata rozlewa się po głębinach. Dzięki niej jaja dorsza nie toną. W innym przypadku, w martwych obszarach gniją z braku tlenu - mówi Radiu Gdańsk profesor Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Woda z Morza Północnego jeszcze przez kilka lat wpływać będzie pozytywnie na rozwój fauny i flory bałtyckich głębi. Nasze morze korzysta jeszcze z dobrodziejstw ostatniej, jeszcze większej wlewki. Pod koniec 2014 roku wlew wniósł około 4 Gt soli w 198 km3 wody.

źródło: http://o2.pl/artykul/

Bałtyk

Gospodarka ściekowa prowadzona przez gminy w regionie Wielkich Jezior Mazurskich nie gwarantuje dostatecznej ochrony przed zanieczyszczeniem i degradacją wód jednego z najcenniejszych przyrodniczo (...)
KE proponuje ograniczenie połowów dorsza na Bałtyku  
list organizacji  ekologicznych do ministra
Pogorszenie jakości wód, zwiększenie ryzyka wystąpienia powodzi i suszy, straty w przyrodzie
Właśnie rozpoczynają drugą serię swoich tańców. Tańczą z pogodą ducha i bez wywrotek, za to są przewrotni.
Woda w rzekach ma to do siebie, że płynie. Woda w jeziorach faluje. A więc jest, po Heraklitowemu, w ciągłym (...)
Wprowadzenie tak kosztotwórczych rozwiązań byłoby ciosem dla branży – argumentują hodowcy.
więcej