Bałtyk

Wreszcie dobre wieści o Bałtyku. Olbrzymi wlew słonej wody

08 grudnia 2015 min
(galeria fotografii)

Drugi rok z rzędu Morze Bałtyckie ma olbrzymie szczęście. Listopadowe sztormy przepchnęły z Morza Północnego olbrzymie ilości słonej i dobrze natlenionej wody.

Odkryto olbrzymi wylew słonej wody z Morza Północnego do Bałtyku. Specjaliści wstępnie szacują jego wielkość na 76 km3 wody, która wniosła do Morza Bałtyckiego około 1,4 Gt soli - donosi Morski Instytut Rybacki. Jako pierwsi o wlewce poinformowali naukowcy z Instytutu Badań Morza Bałtyckiego w Leibniz (Leibniz-Institut für Ostseeforschung Warnemünde, IOW).

Dla morza to oznacza życie. Słona, ciężka i dobrze natleniona woda niczym kisiel przez lata rozlewa się po głębinach. Dzięki niej jaja dorsza nie toną. W innym przypadku, w martwych obszarach gniją z braku tlenu - mówi Radiu Gdańsk profesor Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Woda z Morza Północnego jeszcze przez kilka lat wpływać będzie pozytywnie na rozwój fauny i flory bałtyckich głębi. Nasze morze korzysta jeszcze z dobrodziejstw ostatniej, jeszcze większej wlewki. Pod koniec 2014 roku wlew wniósł około 4 Gt soli w 198 km3 wody.

źródło: http://o2.pl/artykul/

tytul: list otwarty do szefowej polskiego rządutytul: Recykling dał owoce w Gliwicachtytul: Między biedą a zmianami klimatu. Polska kontra Kenia tytul: COP21: Losy porozumienia w rękach delegatówtytul: Wykład Dominika Dobrowolskiego w Toruniu na UMKtytul: Czyste powietrze na Świętatytul: Szyszko: zasoby geotermalne i biomasa szansą dla Polskitytul: CBOS: Większość Polaków za stopniowym odejściem od węgla
view_list  inne artykuły z tematu Bałtyk:
mh

NIK o gospodarce ściekowej w regionie Wielkich Jezior Mazurskich

Gospodarka ściekowa prowadzona przez gminy w regionie Wielkich Jezior Mazurskich nie gwarantuje dostatecznej ochrony przed zanieczyszczeniem i degradacją wód jednego z najcenniejszych przyrodniczo regionów Polski.

mh

Ryby znikaja z Bałtyku.

KE proponuje ograniczenie połowów dorsza na Bałtyku

 

mh

Ministrze -chroń ryby Bałtyku przed przełowieniem

list organizacji  ekologicznych do ministra

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.