tytul: list otwarty do szefowej polskiego rządutytul: Recykling dał owoce w Gliwicachtytul: Między biedą a zmianami klimatu. Polska kontra Kenia tytul: COP21: Losy porozumienia w rękach delegatówtytul: Wykład Dominika Dobrowolskiego w Toruniu na UMKtytul: Czyste powietrze na Świętatytul: Szyszko: zasoby geotermalne i biomasa szansą dla Polskitytul: CBOS: Większość Polaków za stopniowym odejściem od węgla
min
wiadomości

Wreszcie dobre wieści o Bałtyku. Olbrzymi wlew słonej wody

Drugi rok z rzędu Morze Bałtyckie ma olbrzymie szczęście. Listopadowe sztormy przepchnęły z Morza Północnego olbrzymie ilości słonej i dobrze natlenionej wody.
opublkowano 08 grudnia 2015

Odkryto olbrzymi wylew słonej wody z Morza Północnego do Bałtyku. Specjaliści wstępnie szacują jego wielkość na 76 km3 wody, która wniosła do Morza Bałtyckiego około 1,4 Gt soli - donosi Morski Instytut Rybacki. Jako pierwsi o wlewce poinformowali naukowcy z Instytutu Badań Morza Bałtyckiego w Leibniz (Leibniz-Institut für Ostseeforschung Warnemünde, IOW).

Dla morza to oznacza życie. Słona, ciężka i dobrze natleniona woda niczym kisiel przez lata rozlewa się po głębinach. Dzięki niej jaja dorsza nie toną. W innym przypadku, w martwych obszarach gniją z braku tlenu - mówi Radiu Gdańsk profesor Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Woda z Morza Północnego jeszcze przez kilka lat wpływać będzie pozytywnie na rozwój fauny i flory bałtyckich głębi. Nasze morze korzysta jeszcze z dobrodziejstw ostatniej, jeszcze większej wlewki. Pod koniec 2014 roku wlew wniósł około 4 Gt soli w 198 km3 wody.

źródło: http://o2.pl/artykul/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.