×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa
logo
 

12 maja 2015
Bałtyk
 

Budowa sztucznych raf idzie pełną parą

Prace nad budową sztucznych raf, które mają chronić plaże nad Bałtykiem, idą jak burza. Pionierskie rozwiązanie ochroni plaże w Łebie, Rowach i Ustce.

Zabezpieczone zostanie cztery kilometry linii brzegowej.

To pierwsza tego typu ingerencja w polskie plaże, które ma za zadanie zwiększenie terenów przywróconych do właściwego stanu.  Sztuczne rafy, czyli podwodne progi z elementami przyjaznymi dla fauny i flory, mają pomóc w zahamowaniu postępu erozji na brzegu oraz w strefie podbrzeża. Sztuczna rafa  wygląda jak ogromny durszlak, przez który mogą przepływać ryby, będą mogły osadzać się na nich glony.

 – Nasza inwestycja nastawiona jest na ochronę brzegu przed wymywaniem pisaku i abrazją brzegu morskiego – tłumaczył Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku.– Oczywiście, to nie przypadek, że konstrukcje te stawiamy w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Musimy szczególnie chronić brzeg w tych miejscach, gdzie najbardziej zależy na tym obywatelom naszego kraju. Takie usytuowanie spowoduje, że będzie można nad nią przepływać skuterami wodnymi, a nurkowie będą mogli nurkować w tym miejscu, aby podglądać życie w morzu.

Inwestycja potrwa do końca roku, na razie więc turystów czekają pewne utrudnienia w pełnym dostępie do plaż, niektóe odcinki mają być zamknięte. Projekt kosztuje ponad 160 milionów złotych. Unia Europejska dofinnasowuje go w 85 procentach, pozostałą część pokrywa budżet państwa.

komentarz redakcji:

min

Interesy ludzi na pierwszym miejscu. Zobaczymy po sztormach zimowych czy pieniądze włożone w rafy nie będą kolejnymi wrzuconymi w piasek (błoto).
Zakłóciliśmy ruch piasku i prądów przybrzeżnych przez budowę portów i falochronów. Teraz wstawiamy kompletnie sztuczne kilometry kamieni w piaszczyste morze. To środowisko kamienne to nisza dla inwazyjnego gatunku babki byczej. Gatunki rodzimych, bałtyckich ryb raczej tam nie będą przebywać.

Radek Gawlik

komentarz redakcji:

Ciekawi taka nagła ogromna troska o erodujące wybrzerza. W kontekście działań Urzędu Morskiego opisanych w art. Ustka w wakacje bez kilometra plaży. Urząd Morski chce wyłączyć latem część kąpieliska, inwestycja nie uwzględnia podstawowych interesów mieszkańców Ustki oraz turystów. Więc nie wiadomo o co chodzi...

TERRA

Bałtyk

Gospodarka ściekowa prowadzona przez gminy w regionie Wielkich Jezior Mazurskich nie gwarantuje dostatecznej ochrony przed zanieczyszczeniem i degradacją wód jednego z najcenniejszych przyrodniczo (...)
KE proponuje ograniczenie połowów dorsza na Bałtyku  
list organizacji  ekologicznych do ministra
Pogorszenie jakości wód, zwiększenie ryzyka wystąpienia powodzi i suszy, straty w przyrodzie
Właśnie rozpoczynają drugą serię swoich tańców. Tańczą z pogodą ducha i bez wywrotek, za to są przewrotni.
Woda w rzekach ma to do siebie, że płynie. Woda w jeziorach faluje. A więc jest, po Heraklitowemu, w ciągłym (...)
Wprowadzenie tak kosztotwórczych rozwiązań byłoby ciosem dla branży – argumentują hodowcy.
więcej