×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

12 maja 2015
Bałtyk
 

Budowa sztucznych raf idzie pełną parą

Prace nad budową sztucznych raf, które mają chronić plaże nad Bałtykiem, idą jak burza. Pionierskie rozwiązanie ochroni plaże w Łebie, Rowach i Ustce.

Zabezpieczone zostanie cztery kilometry linii brzegowej.

To pierwsza tego typu ingerencja w polskie plaże, które ma za zadanie zwiększenie terenów przywróconych do właściwego stanu.  Sztuczne rafy, czyli podwodne progi z elementami przyjaznymi dla fauny i flory, mają pomóc w zahamowaniu postępu erozji na brzegu oraz w strefie podbrzeża. Sztuczna rafa  wygląda jak ogromny durszlak, przez który mogą przepływać ryby, będą mogły osadzać się na nich glony.

 – Nasza inwestycja nastawiona jest na ochronę brzegu przed wymywaniem pisaku i abrazją brzegu morskiego – tłumaczył Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku.– Oczywiście, to nie przypadek, że konstrukcje te stawiamy w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Musimy szczególnie chronić brzeg w tych miejscach, gdzie najbardziej zależy na tym obywatelom naszego kraju. Takie usytuowanie spowoduje, że będzie można nad nią przepływać skuterami wodnymi, a nurkowie będą mogli nurkować w tym miejscu, aby podglądać życie w morzu.

Inwestycja potrwa do końca roku, na razie więc turystów czekają pewne utrudnienia w pełnym dostępie do plaż, niektóe odcinki mają być zamknięte. Projekt kosztuje ponad 160 milionów złotych. Unia Europejska dofinnasowuje go w 85 procentach, pozostałą część pokrywa budżet państwa.

komentarz redakcji:

min

Interesy ludzi na pierwszym miejscu. Zobaczymy po sztormach zimowych czy pieniądze włożone w rafy nie będą kolejnymi wrzuconymi w piasek (błoto).
Zakłóciliśmy ruch piasku i prądów przybrzeżnych przez budowę portów i falochronów. Teraz wstawiamy kompletnie sztuczne kilometry kamieni w piaszczyste morze. To środowisko kamienne to nisza dla inwazyjnego gatunku babki byczej. Gatunki rodzimych, bałtyckich ryb raczej tam nie będą przebywać.

Radek Gawlik

komentarz redakcji:

Ciekawi taka nagła ogromna troska o erodujące wybrzerza. W kontekście działań Urzędu Morskiego opisanych w art. Ustka w wakacje bez kilometra plaży. Urząd Morski chce wyłączyć latem część kąpieliska, inwestycja nie uwzględnia podstawowych interesów mieszkańców Ustki oraz turystów. Więc nie wiadomo o co chodzi...

TERRA

Bałtyk

Dopiero wiosna, a już niektórzy myślą o wakacjach. Istnieje jednak ryzyko, że w przeciągu najbliższych dekad nie odpoczniemy nad polskim (...)
czytaj całość
Gospodarka ściekowa prowadzona przez gminy w regionie Wielkich Jezior Mazurskich nie gwarantuje dostatecznej ochrony przed zanieczyszczeniem i degradacją wód jednego z najcenniejszych przyrodniczo (...)
czytaj całość
KE proponuje ograniczenie połowów dorsza na Bałtyku  
czytaj całość
list organizacji  ekologicznych do ministra
czytaj całość
Pogorszenie jakości wód, zwiększenie ryzyka wystąpienia powodzi i suszy, straty w przyrodzie
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej