×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

26 października 2009
info
 

Recepta na sukces

Agresywna polityka klimatyczna, nowoczesna wizja, intensyfikacja działań w celu przestawienia gospodarki na bardziej energooszczędne technologie, to niezbędne czynniki trwałego rozwoju - powiedział w wywiadzie dla ChronmyKlimat.pl prof. Zbigniew Bochniarz .

Recepta na sukces

Agresywna polityka klimatyczna,  nowoczesna wizja, intensyfikacja działań w celu przestawienia gospodarki na bardziej energooszczędne technologie, to niezbędne czynniki trwałego rozwoju - powiedział w wywiadzie dla ChronmyKlimat.pl .

Wiele Pan pisze o konkurencyjności krajów w okresie transformacji... Jest tam zawsze obecny silny aspekt ekologiczny.

 
Prof. Zbigniew Bochniarz: Tak. Od lat 90. prowadzę badania na temat trwałości transformacji z uwzględnieniem takich elementów jak czynniki ekologiczne, ekonomiczne i społeczne. Łączę je z elementem konkurencyjności, która jest podstawowym warunkiem trwałego rozwoju.
 
Gdzie plasuje się Polska w rankingu konkurencyjności?
 
Według najnowszego światowego raportu konkurencyjności (The Global Competitivness Report 2009-2010) opracowanego przez profesora Klausa Schwaba z World Economic Forum, Polska zajmuje 46 pozycję, podczas gdy w zeszłym roku zajmowała dopiero 53.
 
Jakie czynniki brane są pod uwagę?
 
W siedmiostopniowej skali branych jest pod uwagę 12 czynników: instytucje, infrastruktura, makroekonomiczna stabilność, zdrowie i podstawowa edukacja, edukacja na poziomie wyższym i zawodowym, efektywność rynku dóbr, efektywność rynku pracy, poziom rozwoju rynku finansowego, zaawansowanie technologiczne, rozmiary rynku, poziom zaawansowania biznesu oraz innowacje.
 
Optymalnie byłoby, gdyby każda z tych kategorii była na możliwie najwyższym, ale równocześnie podobnym poziomie rozwoju, tworząc na wykresie idealne koło. Taka sytuacja dawałaby duże szanse na trwały rozwój.
 
Co Polska powinna poprawić?
 
Najsłabszymi punktami Polski są innowacje i infrastruktura. Na poprawę zasługuje również stopień zaawansowania technologicznego. Aby kraj mógł się pomyślnie rozwijać trzeba zwrócić szczególną uwagę na najsłabsze punkty.
 
W Polsce zbyt słabo promowany jest element eko-innowacyjności. Idziemy w dobrym kierunku, ale nie w takim tempie, jak byśmy mogli. Dobry przykład stanowią kraje skandynawskie, które charakteryzują się bardzo wysoką konkurencyjnością (pozycje: 4-Szwecja, 5-Dania, 6-Finlandia) i ekologicznie przyjazną gospodarką, podobnie zresztą jak Szwajcaria (pierwsze miejsce w tym rankingu).
 
Jak ekologia i ekonomia mogą na siebie oddziaływać?
 
Rynek ekologiczny jest w dużym stopniu napędzany przez innowacyjne rozwiązania wynikające ze zrozumienia zagrożeń i potrzeb ekologicznych oraz odpowiadające im nowe instytucje i regulacje.
 
W Polsce nowoczesna polityka ekologiczna z początku lat 90. przyczyniła się do powstania ok. 200 tysięcy miejsc pracy. Są to ważne miejsca pracy, choć rozproszone i nie tak widoczne jak stocznie czy kopalnie.
 
W USA - gdzie mieszkam od ponad 20 lat, eko-innowacje, a zwłaszcza zielone technologie rozwijają się bardzo dynamicznie. Sprzyja temu obecna administracja. Niższa Izba Kongresu zatwierdziła już nowe prawo energetyczne. Stany Zjednoczone wykorzystują ochronę klimatu i zmieniającą się sytuację energetyczną jako stymulatory postępu. Polska również nie powinna zaprzepaścić tej szansy.
 
Jednak dopiero od niedawna amerykańska administracja i społeczeństwo dostrzegają ten potencjał...
 
W poprzednich wyborach społeczeństwo amerykańskie wybrało Busha pod wpływem kampanii, w której głównym akcentem była walka z terroryzmem i zabezpieczenie strategicznych interesów na Bliskim Wschodzie. Poważny udział w finansowaniu tej kampanii miały firmy związane z wydobyciem i przetwórstwem ropy naftowej. Nie były one zainteresowane ani alternatywnymi źródłami energii ani zintensyfikowaniem działań na rzecz ochrony klimatu.
 
Doradza Pan wielu rządom. Co poradziłby Pan Premierowi Tuskowi?
 
By prowadził bardziej agresywną politykę klimatyczną! Trzeba podążać za nowoczesną wizją, zamiast bronić starych, niebezpiecznych i często nieefektywnych kopalni. Trzeba mieć odwagę powiedzieć górnikom, że droga rozwoju oparta na węglu w dotychczasowej postaci powoli się kończy.
 
Należy też zintensyfikować działania w celu przestawienia gospodarki na bardziej energooszczędne technologie, powszechne wykorzystywanie ciepła odpadowego i niekopalnych źródeł energii.
 
Interes jednej grupy zawodowej nie może stać ponad interesem narodu pozbawiając kraj nowoczesnej i zróżnicowanej strategii rozwoju. Potrzebny jest radykalny program i odpowiednia strategie dojścia, tak na poziomie firmy, jak i miasta, regionu czy kraju.
 
Dobrym przykładem może być pomysł jednego z moich studentów z Politechniki Śląskiej.
Doprowadził on do zaprzestania wydobycia węgla w okolicach miasta, a tym samym do powstawania szkód górniczych. W zamkniętych kopalniach zorganizował skład nietoksycznych odpadów, dając tym samym możliwość utrzymania miejsc pracy.
 
Koszty transformacji są jednak dość wysokie....

Musimy jednak zrozumieć, że koszty związane z przestawianiem gospodarki na niskoemisyjną są znacznie mniejsze od tych, jakie przyszłoby zapłacić narodowi i ludzkości, w przypadku gdyby takich działań nie podjęto. Mam tu na myśli przede wszystkim koszty związane z klęskami żywiołowymi będącymi następstwem zmian klimatu, a także koszty ochrony zdrowia przed nowymi chorobami, które się w następstwie tych zmian pojawią.
 
Mówi Pan, że powinniśmy się przestawić na Odnawialne Źródła Energii? Na jakie w szczególności?
 
Konkurencyjność uczy pokory - tu się nie wybiera zwycięzców, nie wskazuje, jakie technologie należy wdrażać i daje się wszystkim równe szanse. Trzeba stworzyć miejsce dla przedsiębiorczości i tak inwestować w kapitał ludzki, aby uświadomić możliwości przyszłego rozwoju. Konieczny jest dostęp do edukacji i informacji. Jednak to przedsiębiorca wybiera ostatecznie, jakie rozwiązania chce stosować. Decyduje kryterium opłacalności przy uwzględnieniu wszelkich ograniczeń, tak ekologicznych jak i społecznych.
 
Dużą rolę odgrywają jednak rządowe zachęty...
 
W dużej części pieniądze idą jednak na tzw. „koniec rury” – ograniczenie emisji gazów cieplarnianych - zamiast na zachętę do realizacji innowacyjnych pomysłów przedsiębiorców i samorządów, które wiążą się z zapobieganiem emisji. Mam tu na myśli „czyste technologie” i ograniczanie popytu na produkty lub usługi ekologicznie „intensywne”.
 
Zachęty muszą być trafne. W USA bodźce stosowane do zwiększenia produkcji etanolu są jedną z przyczyn wzrostu cen żywności. Rząd nie powinien był zachęcać, aby tereny nadające się do produkcji żywności były wykorzystywane do produkcji surowców energetycznych - aby żywność służyła jako paliwo. Restrykcje prawne na niewiele się tu zdadzą, ale usuniecie zachęt tak.
 
W Polsce, jak Pan zauważył myśli się nieco bardziej zachowawczo. Co mogłoby być bodźcem do szybkiego rozwoju?

Dobry przywódca. Brakuje nam wizjonerów z początków transformacji. Oni mieli odwagę rzucić się na ambitną transformację, pomimo kryzysu ekonomicznego, ekologicznego i społecznego. Podobnie jak wtedy, teraz też musimy zmienić system bodźców i instytucji, które należą już do przeszłości i iść w zupełnie nowym kierunku. Kryzys pokazał, że stare impulsy przestały działać.
 
Dobry przywódca jednak sam niczego nie rozwiąże...
 
Nie. Polacy muszą zmienić swoje myślenie o konkurencyjności. Na wolnym rynku cenę dyktuje rynek, dlatego by być konkurencyjnym trzeba obcinać koszty. Polacy starają się konkurować tanią siłą roboczą. Nie ma to jednak większego sensu i jest sprzeczne z celami zapewnienia dobrobytu. Trzeba raczej postawić na unikalne produkty i usługi, które mamy do zaoferowania. Będąc monopolistą na rynku, na taki wyjątkowy produkt/usługę sami ustalamy cenę i decydujemy o jego opłacalności.
 
Co szczególnego mamy do zaoferowania?
 
Największym kapitałem jest kapitał ludzki. W USA obserwuję jak miasta i wielkie koncerny prześcigają się w przyciąganiu talentów z całego świata. Od nich zależy ich przyszłość. Polacy chyba jeszcze nie do końca zdają sobie sprawę z wagi tego potencjału.
 
Ważną wartością jest to, że Polska ma jedną z najbogatszych bioróżnorodności w tym regionie Europy i jest jeszcze nie do końca odkryta przez Europejczyków. Doskonałym pomysłem mógłby być rozwój eko i agroturystyki, trzeba to tylko uświadomić rolnikom. Dochody ze sprzedaży usług mogą być przecież równie ważne jak z produkcji rolnej.
 
Jak to wykorzystać?
 
Receptą na sukces jest umiejętność dostrzeżenia wartości potencjału oraz ciężka i uczciwa praca, by go powiększyć. Gdy gospodarstwa agroturystyczne i środowisko będą czyste i zadbane, przyciągną bardziej zamożną grupę turystów. Oczywiście cena takiej usługi będzie wyższa, ale i standard będzie podwyższony o walory ekologiczne, wynikające ze współdziałania sił przyrody i wysiłków rolnika. Jest to tzw. „win-win situation”. Wygrywa właściciel i użytkownik. Jest to także szansa, by uniknąć masowej turystyki i szkód z tym związanych.

W kontekście ochrony klimatu, co mogłoby stać się naszą silną stroną?
 
Naszą szansą jest innowacyjność, usprawnianie procesów technologicznych. Proszę spojrzeć na Niemcy: stworzono tam dogodne warunki do rozwoju OZE. Teraz Niemcy wypierają Duńczyków z rynku najbardziej efektywnych technologii wiatrowych.
 
Z tej transformacji wyjdą wygrani Ci, którzy najszybciej wprowadzą nowe, efektywne, nie emitujące gazów cieplarnianych technologie. Dlatego wielka jest rola edukacji społeczeństwa. Przedsiębiorca nie powinien debatować nad tym czy zmiany klimatu zachodzą czy nie, ale poznać najnowsze trendy technologiczne i najlepsze przykłady ich zastosowania.
 
Wielki potencjał tkwi także w inwestycjach w efektywność energetyczną. W Polsce mamy trzy razy większe zużycie energii na jednostkę PKB niż w zaawansowanych krajach UE.
 
 
Czy korzysta Pan z energii ze źródeł odnawialnych ?
 
W domu w Minessocie kupowałem przez lata energię z farmy wiatrowej. Okazało się to świetnym wyborem gdyż w latach 2005 – 06, cena ropy wzrosła i energia zielona stała się tańsza od konwencjonalnej.
 
W domu na Warmi korzystamy z pompy cieplnej. Zainstalowałem ją 12 lat temu i do dziś świetnie się spisuje. Teraz myślimy o baterii słonecznej.
 
Wiele Pan mówił o polskim potencjale... w tym kontekście chciałabym zapytać jak pan ocenia wypowiedź ministra finansów, Jacka Rostowskiego, który stwierdził, że jest „całkowicie nie do zaakceptowania, by biedne kraje europejskie musiały pomagać bogatym krajom europejskim w niesieniu pomocy krajom biednym w pozostałych częściach świata”.
 
Polska nie jest już krajem biednym, a utrzymywanie takiego obrazu na zewnątrz nie jest dobrym PR-em. Porównajmy naszą sytuację z Afryką czy najbiedniejszymi państwami Azji. Przez ostanie 20 lat nam pomagano.Teraz przychodzi czas by spłacać dług innym, którzy znajdują się w większej w potrzebie.
 
Dziękuję za rozmowę.
 
 
Wywiad przeprowadziła Katarzyna Teodorczuk
 
 
 
Prof. Zbigniew Bochniarz - absolwent Szkoły Głównej Handlowej, wykładowca akademicki, wybitny specjalista w dziedzinie makroekonomii. Obecnie profesor ekonomii na Evans School of Public Affairs - University of Washington w Seattle. Wcześniej związany z Uniwestytetem Minnesota. Jest fundatorem Center for Nations in Transition  na Hubert H. Humprey Institute of Public. Członek - założyciel organizacji pozarządowych typu think tank w  Budapeszcie, Pradze, Sofii, Warszawie i Katowicach. Autor/redaktor ponad 80 publikacji, w tym 15 książek.
 
Szkolenia dot. zmian klimatycznych: Fundacja Ekorozwoju (FER). Dodatkowe informacje:
Dominik Dobrowolski, dominik@eko.org.pl, tel 0697 092 978






info

Polskie tereny wypoczynkowe, jak plaże, jeziora, lasy i góry wciąż toną w śmieciach. I choć lato właśnie dobiegło końca, to (...)
czytaj całość
Serdecznie zapraszamy na debatę pt. „Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko?”, która odbędzie się 24 września o godz. (...)
czytaj całość
System kaucyjny nie rozwiąże najważniejszego problemu
czytaj całość
„Wbrew nasilonej ostatnio kampanii propagandowej uważamy, że budowa elektrowni jądrowych w Polsce nie powinna mieć miejsca…
czytaj całość
List otwarty do Pani Pauliny Hennig-Kloski, Ministry Klimatu i Środowiska w sprawie niezwłocznego przeprowadzenia rzetelnych konsultacji publicznych aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie (...)
czytaj całość
Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie przedwyborczej z politykami partii Zieloni pt. Jak wzmocnić politykę energetyczną i ekologiczną UE oraz (...)
czytaj całość
Kandydaci do europarlamentu dyskutowali o zielonej energii, kosztach budowy atomu i odchodzeniu od węgla  
czytaj całość
więcej
2024-04-25
Mieszkańcy i samorządy chcą biogazowni. Nowoczesne nie powodują niedogodności
2024-04-24
Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania
2024-03-20
Konferencja: Autonomia energetyczna Gmin - energetyka obywatelska
2024-02-23
Samorządowa debata wyborcza o przyszłości Dolnego Śląska
2024-02-15
Konferencja prasowa - Odra jako osoba prawna
2024-02-12
INNOWACYJNE I SPRAWDZONE TECHNOLOGIE W TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ DOLNEGO ŚLĄSKA I (...)
2024-01-18
„Odwołać katastrofę”. Czy da się walczyć z dezinformacją klimatyczną?
2023-12-14
Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery (...)
2023-11-10
Ministerstwo Kultury zapłaci za ślepe wykonywanie interesów branży wydobycia węgla (...)
2023-11-10
Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego 2023
2023-10-07
Debata wyborcza o lasach
2023-10-05
We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii
2023-10-04
Otwarta debata wyborcza we Wrocławiu - 5.10.2023 w Kinie Nowe (...)
2023-10-02
„Popełniliśmy wielki błąd”. Opozycja jednogłośnie o potrzebie transformacji energetycznej
2023-09-22
Debata wyborcza: Jakiej transformacji energetyki i ochrony klimatu potrzebujemy?
2023-09-21
Fundusze na rozwój firm – od kuchni. Bezpłatne szkolenie w (...)
2023-08-17
Ta zmiana każdemu Polakowi odbiera prawo do decydowaniu o miejscu, (...)
2023-07-21
NIK: Szkoda środowiska
2023-05-30
Ostatni wtorek dla kaucji
2023-04-26
Akcja Czysta Odra - 28.04.2023
2023-03-05
Ekolodzy okupowali restaurację Gesslera
2023-03-05
Ekolodzy zaskarżą przedłużenie koncesji dla Turowa
2023-02-22
Czy budowa elektrowni "Młoty" to dobry pomysł?
2022-12-06
Region turoszowski bez funduszy na transformację.
2022-11-17
Młodzeżowy Strajk Klimatyczny: 18.11.2022 strajkujemy dla klimatu!
2022-11-03
JESTEŚMY NADAL W CZARNYM DOLE
2022-10-25
DOSYĆ wpuszczania Odry w kanał!
2022-09-24
Młodzezowy Strajk Klimatyczny: Wrocław
2022-09-22
Młodzieżowy Strajk Klimatyczn: Miasteczko Klimatyczne
2022-09-16
Zrzutka na Odrę: ODRAtujmy Odrę!
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
2021-03-19
Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021
2021-02-25
Ile jest „eko” w ekogroszku?
2021-02-23
Kolejna po Lex Inwestor fikcyjna nowelizacja ustawy ooś już w (...)
2021-02-08
Na naszych oczach rodzi się Zielony Śląsk
2021-01-26
Zielony Nowy Ład w Polsce
2021-01-25
EKO-UNIA: Opinia o STRATEGII ZARZĄDZANIA (...)
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej