×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

4 listopada 2021
#info
 
 
 

Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy

– Wola Park i Wolskie Centrum Kultury otwierają Współdzielnik

W warszawskim Wola Parku odbyło się oficjalne otwarcie Współdzielnika, pierwszego i zarazem jedynego w Polsce ekologicznego Miejsca Aktywności Lokalnej, znajdującego się w centrum handlowym. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz i instytucji miejskich oraz kulturalnych, jak również eksperci i inicjatorzy projektu. Mieszkańcy Warszawy będą mogli odwiedzać Współdzielnik już od 6 listopada, by zdobywać wiedzę, wymieniać się rzeczami i naprawiać je, tak aby żyć w sposób bardziej przyjazny dla planety. Tego dnia czekać na nich będą między innymi warsztaty zero waste, konsultacje z ekspertami firmy North czy poczęstunek od Foodsharing Warszawa.

 
 
 

czytaj o Wspóldzielniku

czyta o Wspóldzielniku - idee

Współdzielnik to wyjątkowe Miejsce Aktywności Lokalnej – pierwsza i jedyna taka przestrzeń w Polsce zlokalizowana w centrum handlowym. Projekt jest wynikiem współpracy Wolskiego Centrum Kultury z Wola Parkiem, a jego powstanie poprzedziły konsultacje społeczne z mieszkańcami. W odpowiedzi na ich potrzeby stworzono miejsce, które łączy w sobie kilka funkcjonalności, a wszystkie mają służyć temu, by ludziom ułatwić życie w duchu circular economy i zero waste.

Na spotkaniu inaugurującym działalność Współdzielnika, które odbyło się 3 listopada, obecne były osoby reprezentujące warszawskie instytucje kultury oraz przedstawiciele i przedstawicielki Urzędu Miasta, w tym Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra, Dyrektorka-Koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni UM Warszawa Justyna Glusman oraz Burmistrz Dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski. Spotkaniu towarzyszył panel dyskusyjny, w którym udział wziął dyrektor WCK Krzysztof Mikołajewski, koordynatorka projektu Współdzielnik Anna Niedziałkowska, Community Engagement Leader w Wola Parku Katarzyna Julia Olesińska oraz Krzysiek Rzyman – dziennikarz, twórca „Zielonego Podcastu” i współautor przewodnika „Less Waste Polska”. Rozmowę poprowadziła dziennikarka i autorka podcastu #ważne, Dominika Klimek.

 
 
 

- Cieszymy się, że Wola Park stał się siedzibą dla tak wyjątkowego na skalę kraju i bliskiego naszym wartościom projektu, który mamy przyjemność realizować z Wolskim Centrum Kultury. Współdzielnik doskonale wpisuje się w misję Ingka Centres, której filarem jest tworzenie miejsc spotkań, będących jednocześnie sercem lokalnych społeczności. Chcemy, by nowo otwarta przestrzeń była właśnie takim miejscem dla wszystkich mieszkańców nie tylko Woli, ale również Warszawy. Jestem pewna, że Współdzielnik zainspiruje ich do dokonywania lepszych oraz bardziej zrównoważonych wyborów każdego dnia – mówi Anna Bozhenko, Dyrektor Centrum Handlowego Wola Park.

- W trosce o nasze otoczenie powinniśmy nie tylko myśleć o tym, dokąd trafiają odpady, ale przede wszystkim o tym, by produkować ich jak najmniej. Dlatego wspieramy i witamy w dzielnicy z otwartymi rękami wszystkie inicjatywy, które promują naprawianie zamiast kupowania nowych przedmiotów, dzielenie się zamiast wyrzucania jedzenia czy przywracanie dobrego zwyczaju zużywania produktów spożywczych do końca – mówi Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Dzielnicy Wola.

 
 
 

Warszawiacy będą mogli odwiedzać Współdzielnik już od 6 listopada. Na ten dzień zaplanowano dla nich spotkania i warsztaty, a wśród nich spotkanie z ekspertami z firmy North, którzy wytłumaczą, jak dbać o sprzęty domowe oraz jak samodzielnie zdiagnozować usterkę czy znaleźć części zamienne, konsultacje roślinne z architektką krajobrazu oraz warsztat z tworzenia ozdób zero waste, lekcję automasażu twarzy z aktorką i choreografką Dorotą Porowską, a także warsztat z tworzenia biżuterii ze skrawków ubrań. Dodatkowo Aleksandra Zawadzka, autorka książki "Moda vintage", opowie o tym, jak nauczyć się kupować ubrania z drugiej ręki. Na wydarzenie otwarcia obowiązuje wstęp wolny.

We Współdzielniku będą funkcjonować: darmowy sklep, gdzie każdy będzie mógł przynieść niepotrzebne rzeczy i zabrać to, co może mu się przydać, jadłodzielnia ratująca jedzenie i produkty spożywcze przed zmarnowaniem oraz sanatorium dla roślin, czyli miejsce przywracania do życia roślin doniczkowych, które są w kiepskiej kondycji, a następnie przekazywania ich mieszkańcom do adopcji. Na odwiedzających czekać będą również sala warsztatowa przystosowana do organizacji spotkań i warsztatów edukacyjnych wokół budowania świadomości ekologicznej i klimatycznej, warsztat naprawczy, w którym będzie można zreperować sprzęty codziennego użytku oraz strefa relaksu, wyposażona w wygodne meble na wzór przestrzeni sąsiedzkiej. Lokal znajduje się na pierwszym piętrze w Wola Parku (naprzeciwko Media Expert).

Nina Wadowska

 
 
 

O Wola Parku:
Wola Park to przyjazne miejsce zakupów, spotkań i rozrywki dla całej rodziny. W swojej ofercie posiada ponad 200 punktów usługowych oraz sklepów z odzieżą, obuwiem, akcesoriami, kosmetykami, elektroniką, artykułami sportowymi, spożywczymi i wyposażeniem wnętrz. W Wola Parku mieści się też punkt odbioru zamówień IKEA, Multikino, klub fitness Zdrofit, hipermarket Auchan, Castorama, a także komfortowa strefa co-workingu. Dodatkowymi udogodnieniami są bezpłatny parking na 3 000 miejsc, stacja benzynowa oraz stacja rowerowa Veturilo.
Wola Park jest jedynym centrum handlowym w Warszawie, przy którym zlokalizowany jest skwer – Park Ulricha, czyli dawny ogród pokazowy rodziny Ulrichów. Największą atrakcją tego miejsca są rzadkie gatunki drzew. Część z nich sadzona była jeszcze w XIX wieku. Park jest miejscem spotkań i odpoczynku mieszkańców dzielnicy.
W lutym 2020 roku ogłoszone zostały plany związane z projektem rewitalizacji Ogrodów Ulricha. Włączone w proces inwestycyjny zostaną zabytkowe: park, willa oraz szklarnie. Projekt ma na celu przywrócenie temu miejscu dawnego blasku. Firma Ingka Centres Polska, właściciel centrum handlowego Wola Park, docelowo stworzy na tym terenie miejsce, które będzie wpisywało się w potrzeby całych rodzin. Przestrzeń będzie łączyła społeczną użyteczność przestrzeni – przeznaczoną na warsztaty, zajęcia edukacyjne i spotkania – z funkcją handlowo-gastronomiczną.
Wola Park jest otwarty na potrzeby lokalnej społeczności. Chce być blisko codziennych spraw mieszkańców – w tym celu współpracuje z władzami dzielnicy i lokalnymi instytucjami kulturalnymi oraz aktywnie włącza się w życie Woli i Bemowa. Od kilku lat priorytetowe dla Wola Parku są tematy związane ze zrównoważonym rozwojem, ekologią, zmianami klimatu oraz zero waste.

 
 
 

O Wolskim Centrum Kultury:
Wolskie Centrum Kultury jest dzielnicową instytucją kultury, w której społeczność twórców i odbiorców kultury współtworzy program kulturalny i wspiera jego realizację. Tworzymy wspólnotę otwartą na różnorodne postawy i zjawiska współczesnego świata, w oparciu o lokalną tożsamość Woli. Nasze filary: kulturę, historię i edukację realizujemy poprzez program artystyczny, edukacyjny i animacyjny.
Wolskie Centrum Kultury od lat jest propagatorem działań proekologicznych. Jednym z naszych flagowych projektów jest działający od 2018 roku Ekosystem, mający na celu integrację środowiska lokalnego i nawiązanie dialogu międzypokoleniowego poprzez połączenie sztuki i filozofii ekorozwoju. Prowadzimy własną pasiekę edukacyjną Koło Pszczół w parku Księcia Janusza, ogród społeczny oraz jadłodzielnię, która pozwala ratować jedzenie przed zmarnowaniem.

 
 
 

O Ingka Centres Polska:
Ingka Centres Polska należy do Grupy INGKA i od ponad 40 lat buduje i zarządza rentownymi centrami handlowymi, w tym Wola Parkiem. Obecnie posiada 47 obiektów w 15 krajach, które co roku odwiedza 480 milionów osób. Do 2025 roku spółka planuje, że w jej portfolio będzie łącznie 70 lokalizacji, które będą w stanie przyjąć 1 miliard odwiedzających. Ingka Centres Polska stawia na stały wzrost i podnoszenie jakości usług. Wraz z firmą rozwijają się także jej najemcy i partnerzy biznesowi, a wśród nich 1 600 marek prowadzących 7 000 sklepów.
W Polsce Ingka Centres Polska zarządza pięcioma obiektami handlowymi znajdującymi się w Lublinie, Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu oraz Warszawie.

 
info
Ogólnopolskie badanie świadomości hałasowej Samorządowców Instytut Ekologii Akustycznej (ORION Organizacja Społeczna) oraz inicjatywa Ekowyborca rozpoczynają ogólnopolskie badanie "Decybele Przyszłości", które ma (...)
czytaj całość
Mieszkańcy Ziemi Kłodzkiej, których domy zostały po raz kolejny zalane, deklarują chęć przeprowadzki. Niestety Państwo nie ma im dzisiaj niczego (...)
czytaj całość
Brak praworządności w ochronie zabytków. Opolno-Zdrój, dawne uzdrowisko o bogatej historii działalności leczniczej, zachowało swoją unikalną architektoniczną i urbanistyczną tożsamość z (...)
czytaj całość
Stanowisko Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA 24 października 2024 r.
czytaj całość
Polskie tereny wypoczynkowe, jak plaże, jeziora, lasy i góry wciąż toną w śmieciach. I choć lato właśnie dobiegło końca, to (...)
czytaj całość
Serdecznie zapraszamy na debatę pt. „Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko?”, która odbędzie się 24 września o godz. (...)
czytaj całość
System kaucyjny nie rozwiąże najważniejszego problemu
czytaj całość
„Wbrew nasilonej ostatnio kampanii propagandowej uważamy, że budowa elektrowni jądrowych w Polsce nie powinna mieć miejsca…
czytaj całość
więcej
2024-07-17
Rzetelne konsultacje Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu to (...)
2024-06-04
Jak wzmocnić politykę energetyczną i ekologiczną UE oraz zadbać o (...)
2024-05-28
Najważniejsza debata o transformacji energetycznej
2024-05-19
Debata o transformacji energetycznej
2024-04-25
Mieszkańcy i samorządy chcą biogazowni. Nowoczesne nie powodują niedogodności
2024-04-24
Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania
2024-03-20
Konferencja: Autonomia energetyczna Gmin - energetyka obywatelska
2024-02-23
Samorządowa debata wyborcza o przyszłości Dolnego Śląska
2024-02-15
Konferencja prasowa - Odra jako osoba prawna
2024-02-12
INNOWACYJNE I SPRAWDZONE TECHNOLOGIE W TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ DOLNEGO ŚLĄSKA I (...)
2024-01-18
„Odwołać katastrofę”. Czy da się walczyć z dezinformacją klimatyczną?
2023-12-14
Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery (...)
2023-11-10
Ministerstwo Kultury zapłaci za ślepe wykonywanie interesów branży wydobycia węgla (...)
2023-11-10
Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego 2023
2023-10-07
Debata wyborcza o lasach
2023-10-05
We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii
2023-10-04
Otwarta debata wyborcza we Wrocławiu - 5.10.2023 w Kinie Nowe (...)
2023-10-02
„Popełniliśmy wielki błąd”. Opozycja jednogłośnie o potrzebie transformacji energetycznej
2023-09-22
Debata wyborcza: Jakiej transformacji energetyki i ochrony klimatu potrzebujemy?
2023-09-21
Fundusze na rozwój firm – od kuchni. Bezpłatne szkolenie w (...)
2023-08-17
Ta zmiana każdemu Polakowi odbiera prawo do decydowaniu o miejscu, (...)
2023-07-21
NIK: Szkoda środowiska
2023-05-30
Ostatni wtorek dla kaucji
2023-04-26
Akcja Czysta Odra - 28.04.2023
2023-03-05
Ekolodzy okupowali restaurację Gesslera
2023-03-05
Ekolodzy zaskarżą przedłużenie koncesji dla Turowa
2023-02-22
Czy budowa elektrowni "Młoty" to dobry pomysł?
2022-12-06
Region turoszowski bez funduszy na transformację.
2022-11-17
Młodzeżowy Strajk Klimatyczny: 18.11.2022 strajkujemy dla klimatu!
2022-11-03
JESTEŚMY NADAL W CZARNYM DOLE
2022-10-25
DOSYĆ wpuszczania Odry w kanał!
2022-09-24
Młodzezowy Strajk Klimatyczny: Wrocław
2022-09-22
Młodzieżowy Strajk Klimatyczn: Miasteczko Klimatyczne
2022-09-16
Zrzutka na Odrę: ODRAtujmy Odrę!
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
2021-03-19
Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021
2021-02-25
Ile jest „eko” w ekogroszku?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej