×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

16 lutego 2018
Elektrownie
 

Czy Allianz będzie prowadzić zrównoważoną politykę niezależnie od regionu?

Działalność Allianz na Zachodzie staje się coraz bardziej zrównoważona... czy firma utrzyma standardy i przejmie pełną odpowiedzialność społeczną za swoje inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej?

Allianz wycofuje się z własnych inwestycji węglowych, ale nie z wartych ponad bilion dolarów aktywów zewnętrznych, którymi zarządza poprzez swoje jednostki zależne, np. PIMCO i Allianz Poland S.A. Na koniec roku 2017 inwestycje Allianz w polski sektor węglowy wyniosły 36 milionów euro, szczególnie w takich spółkach jak: PGE, ZE PAC, Enea, Energa, Famur, Kogeneracja1. 

Podczas gdy większość krajów OECD przestawia swój system energetyczny na bardziej zrównoważone i odnawialne źródła, Polska nadal planuje budowę nowych kopalni węgla i elektrowni węglowych. Polskie spółki węglowe chcą zbudować elektrownie o mocy ponad 10 GW – trwa budowa bloków o mocy 3,2 GW2.

Największą aktualnie planowaną elektrownią w Polsce jest Ostrołęka C (1000 MW). Głównym inwestorem elektrowni Ostrołęka C jest w pełni państwowa Energa SA wraz z państwową Enea SA. Inwestycja ta będzie miała istotne skutki zdrowotne, środowiskowe i ekonomiczne. Lokalna ludność będzie narażona na wysokie poziomy zanieczyszczeń. Według niezależnych ekspertów w ciągu przewidywanej, 40-letniej eksploatacji elektrownia Ostrołęka C może spowodować 900-2000 przedwczesnych zgonów3, w zależności od zakładanych kosztów. Poza tym w strefie wpływu planowanej elektrowni znajdują się dwa obszary Natura 2000, pośrednio elektrownia będzie też oddziaływać na Puszczę Białą – kompleks leśny w obrębie Niziny Mazowieckiej4. Co więcej, zwrot z inwestycji nigdy nie zrównoważy kosztów, a przedsięwzięcie jest obarczone dużym ryzykiem5. Obie firmy mają wsparcie niektórych z największych w Polsce prywatnych funduszy emerytalnych (OFE), m.in. Aviva, Nationale-Nederlanden, Allianz Global Investors i OFE PZU6.

Kolejną "grubą rybą" na polskim rynku węgla jest PGE, która jest już drugim największym emitentem CO2 w Europie, a dwa zakłady tej firmy należą do europejskiej czołówki najważniejszych źródeł zanieczyszczenia: Belchatów i Turów. Mimo to PGE planuje rozbudowę elektrowni węglowych o dalsze 5.260 MW i pozostaje najbardziej ekspansywną firmą w sektorze energii węglowej w Europie7. Według danych dotyczących emisji w 2015, PGE odpowiada za większą liczbę przedwczesnych zgonów wskutek zanieczyszczenia powietrza niż jakakolwiek inna firma z sektora energii węglowej w Europie8.
Pomimo jednoznacznych dowodów, że PGE nie planuje dywersyfikacji i dostosowania swojej działalności do celów klimatycznych wyznaczonych w Paryżu, osiem towarzystw ubezpieczeniowych posiada akcje tej spółki o wartości 634 milionów euro, czyli 11,7% udziałów w spółce: wszystkie reprezentują europejski kapitał, z wyjątkiem amerykańskiego ubezpieczyciela MetLife. Nationale Nederlanden i Aviva (122 mln EUR) są zdecydowanie największymi inwestorami, następni to AEGON, AXA, Generali i Allianz. Między 2016 a 2017 r. Allianz i Generali zwiększyły swój udział w PGE.

Wzywamy Allianz do złożenia oficjalnej deklaracji o zaprzestaniu finansowania sektora węglowego w Polsce - bezpośrednio, jak i poprzez strony trzecie, oraz o odmowie udziału w UBEZPIECZANIU nowych projektów węglowych.
Chodzi zwłaszcza o takie firmy jak PGE (która zarządza kopalnią odkrywkową w Bełchatowie i elektrownią w Turowie, rozbudowuje elektrownię Opole, planuje nową odkrywkę w Złoczewie i Gubinie-Brodach), ZE PAC (która planuje trzy nowe kopalnie odkrywkowe o objętości ponad miliarda ton węgla brunatnego), Enea i Energa (które planują otwarcie nowej elektrowni Ostrołęka C), PGG, JSW i Bogdanka (które planują otwarcie nowych kopalni).

Oczekujemy konsekwencji i determinacji we wdrażaniu zasad i wymogów odchodzenia od węgla, czyli zakończenia ochrony wszystkich nowych i działających zakładów węglowych, kopalni i powiązanych projektów infrastrukturalnych oraz wycofania środków z firm, które planują inwestycje w nowe elektrownie węglowe, kopalnie i powiązaną infrastrukturę, generują ponad 30% energii z węgla lub posiadają moc zainstalowaną z węgla powyżej 10 GW, które uzyskują ponad 30% obrotów z węgla lub produkują ponad 20 milionów ton węgla rocznie lub które nie ogłosiły uczciwego planu odchodzenia od węgla.

Pragniemy przypomnieć Allianz, że rezygnacja z inwestycji w węgiel powinna obejmować zarówno własne aktywa ubezpieczycieli, jak i aktywa zarządzane w imieniu osób trzecich. Pełne zaangażowanie w ideę zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności za środowisko naturalne, zdrowie i życie ludzi nie może być ograniczone terytorialnie, ponieważ wszyscy oddychamy tym samym powietrzem.

Jeśli macie Państwo pytania, zapraszamy do kontaktu. 

Dane kontaktowe
Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE", www.rozwojtak-odkrywkinie.pl
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, www.eko-unia.org.pl
Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, www.pracownia.org.pl

Kuba Gogolewski, k.gogolewski@fundacja.rt-on.pl
Joanna Kubicka, kubicka.joanna@gmail.com 

Minister klimatu przedłużył o 6 lat koncesję dla (...)
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa (...)
czytaj całość
Społeczności stają do walki z gigantem węglowym, który (...)
Cicha koncesja dla kontrowersyjnej odkrywki Turów
Widmo krąży po Europie, widmo Widma
Musimy być szybsi niż śmieci!
Kryzys masz jak w banku
Odrzański ultramaraton 2020
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą
Troska o rozwój gospodarczy rzadko szła w parze z oceną jego wpływu na środowisko. Obecnie wpływ ten (...)
czytaj całość
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...)
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?

Elektrownie

- Niemcy odchodzą od węgla i...podłączają nową elektrownię na węgiel do sieci
czytaj całość
Sąd Okręgowy w Poznaniu stwierdził wczoraj nieważność uchwały Walnego Zebrania Akcjonariuszy spółki Enea, zezwalającej na budowę 1000 MW bloku węglowego (...)
czytaj całość
Generali, jeden z gigantów ubezpieczeniowych, ogłosił dziś przyjęcie nowej polityki, która wykluczy ubezpieczenia dla nowych kopalni i elektrowni węglowych oraz (...)
czytaj całość
Organizacje ekologiczne przekonują europejskie instytucje ubezpieczeniowe i finansowe do wycofania wsparcia dla polskiego sektora węglowego Polskie organizacje ekologiczne uczestniczyły w odbywających (...)
czytaj całość
9 maja br. przedstawiciel Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wziął udział w Walnym Zebraniu Akcjonariuszy Allianz w Monachium, by (...)
czytaj całość
Działacze ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA uczestniczyli w Walnym Zebraniu Akcjonariuszy Commerzbanku w Frankfurcie nad Menem.
czytaj całość
Niemcy spalają więcej węgla niż Polacy. To bardzo częsty zarzut powtarzany w Polsce, który ma uzasadniać nasze „przywiązanie do węgla, (...)
czytaj całość
Ekolodzy ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA wzięli udział w Walnym Zebraniu Akcjonariuszy mBanku by wezwać bank do poprawy jego polityki klimatycznej (...)
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej