×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

26 marca 2013
Elektrownie
 

PGE o krok od rezygnacji z rozbudowy Elektrowni Opole

Komitet inwestycyjny PGE rekomenduje aby firma zrezygnowała z planu rozbudowy Elektrowni Opole, na który miała wyłożyć 11,6 miliarda złotych - informuje Reuters

Komitet inwestycyjny PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA, największego producenta prądu w Polsce, rekomenduje aby firma zrezygnowała z planu rozbudowy Elektrowni Opole, na który miała wyłożyć 11,6 miliarda złotych, poinformowały Reutera źródła bliskie PGE.
Podczas prezentacji rocznych wyników w połowie marca zarząd PGE informował, że strategię ogłosi w ciągu kilku tygodni.

- Komitet inwestycyjny zarekomendował, by nie budować Opola. Zarząd miał zająć się sprawą w środę" - powiedziała osoba zbliżona do spółki. - Ale to mało prawdopodobne, by zarząd nie dostosował się do tej rekomendacji - dodała. Inna osoba informację potwierdziła. Rzecznik PGE nie był dostępny by udzielić komentarza.

Rozbudzone przez PGE wcześniej oczekiwania, że firma - być może - zrezygnuje z budowy Opola albo projekt ogarniczy, wspierały w ostatnich tygodniach kurs spółki.
W ocenie analityków, wielkie wydatki, jakie miały być związane z budową dwóch nowych bloków po 900 megawatów każdy, które miały być opalane węglem kamiennym, przy obecnych niskich cenach prądu wcale nie musiałyby się szybko zwrócić. Rezygnacja z Opola może mieć negatywne konsekwencje dla branży budowlanej. Ten sektor i tak miał już mnóstwo problemów i liczył na zlecenia właśnie od firm energetycznych.

Umowa na rozbudowę elektrowni została podpisana ponad rok temu, ale protesty ekologów opóźniły start inwestycji. Wykonawcami elektrowni w Opolu miały być Polimex-Mostostal SA, Mostostal Warszawa SA i Rafako SA. Polimex przed niewypłacalnością musiał ratować się serią emisji akcji dla wierzycieli, a kontrolę nad spółką przejęła państwowa Agencja Rozwoju Przemysłu.
energianews.pl


Komentarz ClientEarth w sprawie wycofania się Polskiej Grupy Energetycznej z budowy nowych bloków w Elektrowni Opole.

Fundacja ClientEarth z zadowoleniem przyjmuje decyzję PGE, która postanowiła wycofać się z budowy nowych bloków w Elektrowni Opole (planowana inwestycja dotyczyła dwóch zasilanych węglem bloków o łącznej mocy 1800 MW, wartych ponad 11 mld złotych brutto). Decyzja ta potwierdza krążące od dłuższego czasu w branży elektroenergetycznej informacje, że inwestycja jest nieopłacalna, a jej realizacja w obecnych warunkach ekonomicznych pozbawiona sensu. Udowadnia także, że liczne zastrzeżenia ClientEarth w stosunku do tej inwestycji były uzasadnione.
ClientEarth wraz z innymi organizacjami pozarządowymi włączyła się procedurę oceny
oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji, wskazując przede wszystkim na konsekwencje dla środowiska naturalnego i zdrowia okolicznych mieszkańców. Z raportu wynikało, że sama tylko emisja CO2 z nowych bloków przekroczy 9 mln ton rocznie. Co więcej, na podstawie danych z obiektów o porównywalnej wielkości można było oszacować, że elektrownia po rozbudowie będzie emitować do Odry ok. 30 kg rtęci rocznie.
Komentując decyzję PGE nie sposób zapomnieć o szerszym kontekście. Mimo że budowa nie będzie kontynuowana, w mocy pozostają niewygodne dla inwestora oraz polskiego rządu pytania. Kształt inwestycji stał w wyraźnej sprzeczności z przepisami Unii Europejskiej. Co więcej, przepisy te do dzisiaj nie zostały przeniesione na polski grunt. Inwestor nie dokonał m.in. oceny możliwości zastosowania systemu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, do czego zobowiązuje go unijne prawo. Termin wdrożenia tej dyrektywy minął 25 czerwca 2011. Do dzisiaj nie została przeniesiona na polski grunt.
– PGE zmieniła swoje plany, ponieważ projekt nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Ta decyzja udowadnia, że powodzenie przyszłych inwestycji będzie budowane na czystej energii, a nie na węglu. Polski rząd powinien wziąć to pod uwagę i obrać kurs na inwestycje w dziedzinie czystej energii oraz efektywnej i nowoczesnej infrastruktury energetycznej – komentuje Karla Hill, dyrektor zarządzający fundacji ClientEarth Polska.

Elektrownie

17 lipca po niemieckiej stronie odbyła się akcja protestacyjna przeciwko planom regulacji Odry.
czytaj całość
Spóźniona o jakieś dziewięć lat, z przekroczonym budżetem a do tego odbiorcami, którzy nie chcą się przyznać do rodzicielstwa - (...)
czytaj całość
- Niemcy odchodzą od węgla i...podłączają nową elektrownię na węgiel do sieci
czytaj całość
Sąd Okręgowy w Poznaniu stwierdził wczoraj nieważność uchwały Walnego Zebrania Akcjonariuszy spółki Enea, zezwalającej na budowę 1000 MW bloku węglowego (...)
czytaj całość
Generali, jeden z gigantów ubezpieczeniowych, ogłosił dziś przyjęcie nowej polityki, która wykluczy ubezpieczenia dla nowych kopalni i elektrowni węglowych oraz (...)
czytaj całość
Organizacje ekologiczne przekonują europejskie instytucje ubezpieczeniowe i finansowe do wycofania wsparcia dla polskiego sektora węglowego Polskie organizacje ekologiczne uczestniczyły w odbywających (...)
czytaj całość
9 maja br. przedstawiciel Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wziął udział w Walnym Zebraniu Akcjonariuszy Allianz w Monachium, by (...)
czytaj całość
więcej
2018-05-08
Apel do Commerzbanku: finansowanie węgla ma negatywny wpływ na zdrowie (...)
2018-04-30
Niemcy 2030 r - 60% mniej elektrowni węglowych
2018-04-12
Apel do mBanku: finansowanie węgla wpływa na zmiany klimatyczne i (...)
2018-03-02
Czy Generali wycofa się z finansowania węgla?
2018-02-16
Czy Allianz będzie prowadzić zrównoważoną politykę niezależnie od regionu?
2016-07-06
Opłata mocowa, czyli jak rząd chce sfinansować rynek mocy
2016-07-06
Polskie elektrownie węglowe pożerają nasze zasoby wody
2016-06-27
Protest przeciwko budowie Elektrowni Północ
2016-01-08
Brak zgody na budowę Elektrowni Północ
2015-04-26
Opóźnienia w budowie bloku 80 MWe w EC Zofiówka
2015-04-08
Protest w Elektrowni Opole. Ludzie boją się zwolnień
2014-09-04
Zaawansowane prace ziemne na budowie bloków w Opolu
2014-03-02
Elektrownia Opole: Pieniądze w błoto
2013-12-20
Zamiast obywateli politycy wspierają monopole.
2013-12-09
Stracona szansa na niższe rachunki za energię dla mieszkańców Opolszczyzny.
2013-12-05
Sprawozdanie z debaty: Budowa gospodarki niskoemisyjnej w nowym Regionalnym Programie (...)
2013-12-01
M. Wiśniewski, Consus: inwestycje w elektrownie węglowe coraz bardziej ryzykowne
2013-07-10
Padł wniosek o ogłoszenie upadłości Kompanii Węglowej
2013-06-13
PGE zabija. Tysiąc krzyży obok elektrowni w Bełchatowie
2013-06-10
Opolanki i Opolanie nie pozwólcie się okłamywać!
2013-06-10
Akcja „Tak dla Elektrowni – Tak dla Śląska” (...)
2013-06-06
Premier: nowe bloki w Elektrowni Opole będą budowane
2013-05-16
Zielone miejsca pracy na Opolszczyźnie jako alternatywa rozwoju regionu
2013-03-26
PGE o krok od rezygnacji z rozbudowy Elektrowni Opole
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej