×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo

Chiny numerem jeden w imporcie ropy

Chiński import ropy naftowej osiągnął rekordową wysokość w liczbie 7,4 mln baryłek dziennie w kwietniu, deklasując Stany Zjednoczone, które importowały 7,2 mln baryłek.

 Eksperci przewidują, że zmiana lidera może mieć poważne konsekwencje na światowych rynkach ropy i surowców.

Chiny są obecnie największym na świecie konsumentem energii, oleju oraz energii. Stają się też najważniejszym użytkownikiem prawie wszystkich surowców, w tym węgla, rudy żelaza i większości metali. Co, jak przewidują eksperci, będzie miało daleko idące konsekwencje na światowych rynkach. Ich zdaniem czeka nas przesunięcie handlu z Zachodu na Wschód.

Pozycja China może jeszcze ulec zminie w niektórych miesiacach. Zbliża się sezon letni i związane z tym wyjazdy samochodowe w USA spowodują, że kraj ten już w czerwcu może powrócić na pierwsze miejsce wśród importerów. Analitycy przewidują jednak, że z czasem Chiny zajmą na stałe pozycję nwjważniejszego importera.

Bycie największym kupcem ropy na świecie daje Chinom większe możliwości nabywcze. Będą one mogły wywierać silniejszą presję na sprzedających i żądać lepszych cen.

- Chińskie zaangażowanie na Bliskim Wschodzie będzie ewoluować i Chiny będą niedługo grały pierwsze skrzypce – powiedział Philip Andrews, szef działu badań bezpieczeństwa energetycznego w University of Singapore. - Kraj ten staje się bardziej istotny dla państw Bliskiego Wschodu, ale Bliski Wschód staje się coraz bardziej istotny dla Chin – dodał. Jak twierdzi Andrews może to mieć konsekwencje polityczne, Chiny mogą bardziej angażować się w politykę krajów arabskich.

Zasoby naturalne

Relacja z konferencji w Berlinie „Kiedy koncerny zarządzają protestami” (26.09.2015)
Chiński import ropy naftowej osiągnął rekordową wysokość w liczbie 7,4 mln baryłek dziennie w kwietniu, deklasując Stany Zjednoczone, które importowały (...)
19 sierpnia ludzkość wyczerpała zasoby Ziemi. Do końca roku będziemy żyć na ekologiczny kredyt, co jeszcze bardziej zwiększy nasz dług (...)
Amerykańska prawniczka pomagająca społecznościom lokalnym w USA w walce z wydobyciem gazu łupkowego i ropy łupkowej metodą szczelinowania hydraulicznego , (...)
Cztery z siedmiu poławianych komercyjnie w Bałtyku stad ryb znajduje się na stabilnym poziomie – o dwa więcej niż w (...)
Spółka Silurian otrzymała koncesję na szczelinowanie hydrauliczne z użyciem chemikaliów w celu poszukiwania tego surowca.
Lausitzer Rundschau: W miejscowości Spremberg eksperci dyskutowali o zanieczyszczeniu rzeki związkami żelaza.
Ministerstwo Zasobów Naturalnych Rosji planuje wydać Gazpromowi pozwolenia na prace na obszarze szelfu arktycznego na przełomie października i listopada.
Nowa kopalnia węgla kamiennego może powstać nie tylko pod Chełmem, ale również w okolicach Urszulina, powiat włodawski. Są już pierwsze (...)
Politycy fetyszyzują polski węgiel. Bronią go na arenie Unii, huczą o jego znaczeniu w kraju i… patrzą jak przechodzi do (...)
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej