×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

10 maja 2013
Zasoby naturalne
 

Tomczykiewicz chce zamknąć śląskie kopalnie?

Kilka polskich kopalń węgla kamiennego jest trwale nierentownych - poinformował wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Jego zdaniem zarządy spółek węglowych muszą dostosować wydobycie do popytu oraz nie bać się decyzji o redukcji zbędnych mocy.

"To zadanie zawsze jest i stoi przed zarządami. Przecież wiemy, że niektóre zakłady wydobywcze są trwale nierentowne. Odważna decyzja należy do zarządów i rad nadzorczych; to także temat do rozmów ze związkami zawodowymi. To nie będzie łatwe" - powiedział w poniedziałek PAP wiceminister, pytany o możliwość likwidacji nierentownych kopalń lub ich części.

"Problem jest kłopotliwy; to kłopot dla prezesów i zarządów. Uważam, że trzeba to zrobić w imię dobrej kondycji tych spółek na przyszłość, bo chowanie głowy w piasek nic nie zmieni; a znamy przykłady tego, że brak decyzji powoduje katastrofy firm; choćby stocznie są tego dobitnym przykładem" - dodał Tomczykiewicz.


Węgiel przynosi Śląskowi korzyści [ŚLĄSKIE SUKCESY I PORAŻKI]

Wiceminister wskazał, że "zakłady wydobywcze, które sprzedają węgiel poniżej kosztów jego wydobycia", są w dwóch spółkach węglowych: Kompanii Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym.

Na zwałach śląskich kopalń leży obecnie ok. 9 mln ton niesprzedanego węgla. Według Tomczykiewicza po pierwszym kwartale tego roku stan zwałów "minimalnie" zmniejszył się, jednak - jak podkreślił - "nie można powiedzieć, że spółki węglowe wychodzą na prostą".

"Przede wszystkim trzeba zrealizować zmniejszenie produkcji, wydobycia węgla tak, aby popyt pokrywał się z podażą, bo wydobywanie węgla na zwały mija się z celem" - zaznaczył wiceminister.

Pytany o decyzje dotyczące skierowania na giełdę pakietu akcji katowickiego Węglokoksu, wiceminister powiedział, że obecnie - także w związku ze zmianą na stanowisku szefa resortu Skarbu Państwa - rozmowy w tej sprawie nie są prowadzone.

"Myślę, że niebawem wrócimy do dyskusji z ministerstwem skarbu na ten temat i będzie ona szybsza" - powiedział Tomczykiewicz. Wcześniej przedstawiciele resortów gospodarki i skarbu wskazywali, że debiut Węglokoksu na giełdzie byłby możliwy jeszcze w tym roku.

Obecnie ministerstwa skarbu i gospodarki nie prowadzą też rozmów na temat takich zmian w przepisach, które umożliwiłyby sprzedaż przez Skarb Państwa powyżej 50 proc. akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), jednak przy zachowaniu kontroli korporacyjnej nad tą spółką. Dziś państwo musi zachować w spółkach węglowych powyżej 50 proc. akcji.

"Tę sprawę uciął ówczesny wicepremier Waldemar Pawlak, a nowy wicepremier Janusz Piechociński jej nie podjął. Trzeba jednak pamiętać, że ustawa regulująca m.in. te sprawy kończy swój żywot w 2015 r. i wtedy problem tej blokady powinien zniknąć" - powiedział Tomczykiewicz.

Pytany, czy dywidenda z ubiegłorocznego zysku JSW będzie taka, jak zaproponuje zarząd spółki, wiceminister odpowiedział: "nie słyszałem, żeby ktoś oczekiwał większej".(PAP)

żródło: Dziennik Zachodni

Zasoby naturalne

Relacja z konferencji w Berlinie „Kiedy koncerny zarządzają protestami” (26.09.2015)
czytaj całość
Chiński import ropy naftowej osiągnął rekordową wysokość w liczbie 7,4 mln baryłek dziennie w kwietniu, deklasując Stany Zjednoczone, które importowały (...)
czytaj całość
19 sierpnia ludzkość wyczerpała zasoby Ziemi. Do końca roku będziemy żyć na ekologiczny kredyt, co jeszcze bardziej zwiększy nasz dług (...)
czytaj całość
Amerykańska prawniczka pomagająca społecznościom lokalnym w USA w walce z wydobyciem gazu łupkowego i ropy łupkowej metodą szczelinowania hydraulicznego , (...)
czytaj całość
Cztery z siedmiu poławianych komercyjnie w Bałtyku stad ryb znajduje się na stabilnym poziomie – o dwa więcej niż w (...)
czytaj całość
Spółka Silurian otrzymała koncesję na szczelinowanie hydrauliczne z użyciem chemikaliów w celu poszukiwania tego surowca.
czytaj całość
Lausitzer Rundschau: W miejscowości Spremberg eksperci dyskutowali o zanieczyszczeniu rzeki związkami żelaza.
czytaj całość
Ministerstwo Zasobów Naturalnych Rosji planuje wydać Gazpromowi pozwolenia na prace na obszarze szelfu arktycznego na przełomie października i listopada.
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej