×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa
logo
 

14 października 2013
Zasoby naturalne
 

Czy Dolina Rospudy stanie się zagłębiem gazu łupkowego?

Spółka Silurian otrzymała koncesję na szczelinowanie hydrauliczne z użyciem chemikaliów w celu poszukiwania tego surowca.

Ministerstwo Środowiska wydało wieloletnią koncesję na poszukiwanie gazu łupkowego w gminach Dubeninki (Jezioro Rospuda), Wiżajny, Rutka Tartak, Puńsk, Uzdrowisko Gołdap na Warmii i Mazurach i Podlasiu.

Łącznie obejmą ponad 600 kilometrów kwadratowych powierzchni. Zgodę na to wydali również wójtowie i burmistrzowie poszczególnych gmin licząc na nowe miejsca pracy. Te jednak nie powstaną tak szybko.

10 września 2013 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Gołdapi przeprowadzona została rozprawa administracyjna przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody w pierwszej kolejności na realizację przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, polegającego na poszukiwaniu i rozpoznawaniu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w granicach koncesji Gołdap, z bloków koncesyjnych 57, 58 i 59.

W ramach poszukiwań mają być wykonywane głębokie odwierty, nawet do 5 tysięcy metrów. Docelowo aby wydobywać gaz łupkowy w samej uzdrowiskowej gminie Gołdap ma powstać 300 odwiertów zużywających 20 mln m sześć. wody rocznie. Na terenie powiatu gołdapskiego dotyczyć to będzie terenów w Juchnajciach (gm. Gołdap), Ziemianach i Maciejowej Woli (gm. Banie Mazurskie).

informacja i dyskusja:
http://www.goldap.info/wiadomosci/12243-gaz-lupowy-jestes-za-czy-przeciw.html

Zasoby naturalne

Relacja z konferencji w Berlinie „Kiedy koncerny zarządzają protestami” (26.09.2015)
Chiński import ropy naftowej osiągnął rekordową wysokość w liczbie 7,4 mln baryłek dziennie w kwietniu, deklasując Stany Zjednoczone, które importowały (...)
19 sierpnia ludzkość wyczerpała zasoby Ziemi. Do końca roku będziemy żyć na ekologiczny kredyt, co jeszcze bardziej zwiększy nasz dług (...)
Amerykańska prawniczka pomagająca społecznościom lokalnym w USA w walce z wydobyciem gazu łupkowego i ropy łupkowej metodą szczelinowania hydraulicznego , (...)
Cztery z siedmiu poławianych komercyjnie w Bałtyku stad ryb znajduje się na stabilnym poziomie – o dwa więcej niż w (...)
Spółka Silurian otrzymała koncesję na szczelinowanie hydrauliczne z użyciem chemikaliów w celu poszukiwania tego surowca.
Lausitzer Rundschau: W miejscowości Spremberg eksperci dyskutowali o zanieczyszczeniu rzeki związkami żelaza.
Ministerstwo Zasobów Naturalnych Rosji planuje wydać Gazpromowi pozwolenia na prace na obszarze szelfu arktycznego na przełomie października i listopada.
Nowa kopalnia węgla kamiennego może powstać nie tylko pod Chełmem, ale również w okolicach Urszulina, powiat włodawski. Są już pierwsze (...)
Politycy fetyszyzują polski węgiel. Bronią go na arenie Unii, huczą o jego znaczeniu w kraju i… patrzą jak przechodzi do (...)
więcej