opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Zasoby naturalne

Czy Dolina Rospudy stanie się zagłębiem gazu łupkowego?

14 października 2013 min
(galeria fotografii)

Spółka Silurian otrzymała koncesję na szczelinowanie hydrauliczne z użyciem chemikaliów w celu poszukiwania tego surowca.

Ministerstwo Środowiska wydało wieloletnią koncesję na poszukiwanie gazu łupkowego w gminach Dubeninki (Jezioro Rospuda), Wiżajny, Rutka Tartak, Puńsk, Uzdrowisko Gołdap na Warmii i Mazurach i Podlasiu.

Łącznie obejmą ponad 600 kilometrów kwadratowych powierzchni. Zgodę na to wydali również wójtowie i burmistrzowie poszczególnych gmin licząc na nowe miejsca pracy. Te jednak nie powstaną tak szybko.

10 września 2013 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Gołdapi przeprowadzona została rozprawa administracyjna przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody w pierwszej kolejności na realizację przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, polegającego na poszukiwaniu i rozpoznawaniu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w granicach koncesji Gołdap, z bloków koncesyjnych 57, 58 i 59.

W ramach poszukiwań mają być wykonywane głębokie odwierty, nawet do 5 tysięcy metrów. Docelowo aby wydobywać gaz łupkowy w samej uzdrowiskowej gminie Gołdap ma powstać 300 odwiertów zużywających 20 mln m sześć. wody rocznie. Na terenie powiatu gołdapskiego dotyczyć to będzie terenów w Juchnajciach (gm. Gołdap), Ziemianach i Maciejowej Woli (gm. Banie Mazurskie).

informacja i dyskusja:
http://www.goldap.info/wiadomosci/12243-gaz-lupowy-jestes-za-czy-przeciw.html

tytul: KANADA: również rezygnuje z budowy elektrowni jądrowychtytul: Kolejne tajne spotkanie pro-atomowe – tym razem międzynarodowe w Krokowejtytul: Śledź bałtycki znów z zielonym światłemtytul:  Kopem w COPtytul: Atomowa ruina w Fukushimie. Pompy chłodzące wyłączone przez przypadek.tytul: Rośnie poparcie biznesu dla walki ze zmianami klimatutytul: Radny skarży sie na CBA.tytul: II Konferencja i Targi Offshore 2013 - Polska energetyka wiatrowa ma przed sobą największy potencjał redukcji kosztów produkcji energii
view_list  inne artykuły z tematu Zasoby naturalne:
mh

Jak koncerny próbują przechwytywać ruchy obywatelskie.

Relacja z konferencji w Berlinie „Kiedy koncerny zarządzają protestami” (26.09.2015)

mh

Chiny numerem jeden w imporcie ropy

Chiński import ropy naftowej osiągnął rekordową wysokość w liczbie 7,4 mln baryłek dziennie w kwietniu, deklasując Stany Zjednoczone, które importowały 7,2 mln baryłek.

mh

Od 19 sierpnia ludzkość jest bankrutem

19 sierpnia ludzkość wyczerpała zasoby Ziemi. Do końca roku będziemy żyć na ekologiczny kredyt, co jeszcze bardziej zwiększy nasz dług – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

mh

Prestiżowa Nagroda Goldmana dla aktywistki antyłupkowej

Amerykańska prawniczka pomagająca społecznościom lokalnym w USA w walce z wydobyciem gazu łupkowego i ropy łupkowej metodą szczelinowania hydraulicznego , Helen Slottje  została uhonorowana prestiżową  ekologiczną Nagrodą   Goldmana.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.