opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Zasoby naturalne

Śledź bałtycki znów z zielonym światłem

16 października 2013 min
(galeria fotografii)

Cztery z siedmiu poławianych komercyjnie w Bałtyku stad ryb znajduje się na stabilnym poziomie – o dwa więcej niż w roku 2013. Wśród nich znajdują się także stada śledzia.

Śledź powrócił na zielone światło w zaktualizowanym poradniku ekologicznym WWF „Jaka ryba na obiad?”. Od przypadających na 17 października decyzji ministrów ds. rybołówstwa Unii Europejskiej w sprawie kwot połowowych na rok 2014 zależy, czy pozytywny trend odbudowy bałtyckich zasobów zostanie utrzymany i czy ocalimy łososia bałtyckiego.

Doświadczenie ostatnich lat pokazuje, że podejmowanie zgodnych z doradztwem naukowym decyzji w sprawie wielkości połowów pozwala na obudowę lub utrzymanie populacji poławianych gatunków ryb na stabilnym poziomie – tłumaczy Piotr Prędki z WWF Polska – Dlatego wzywamy Ministrów do odrzucenia propozycji Komisji Europejskiej, która proponuje połowy łososia bałtyckiego na poziomie wyższym o 40% od tego proponowanego przez naukowców z Międzynarodowej Rady Badań Morza.

Propozycja Komisji Europejskiej stoi w sprzeczności ze zobowiązaniami jakie Unia Europejska podjęła w ramach zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa Unii Europejskiej – tj. odbudową, najpóźniej do 2020 roku, populacji poławianych komercyjnie ryb do stabilnych poziomów. Może też doprowadzić do dalszego spadku liczebności stad łososia i w perspektywie wieloletniej, zagrozić całemu sektorowi rybołówstwa łososiowego.

Jak wynik z raportu przygotowanego dla WWF odbudowa 43 stad ryb do roku 2022 pozwoliłaby polskim rybakom na zwiększenie zysków o 10-20 procent i wyładunków o 45 tysięcy ton rocznie – mówi Prędki – Jednak, aby tak się stało ministrowie muszą opierać swoje decyzje o doradztwo naukowe a nie krótkowzroczne cele ekonomiczne.

Na stan populacji ryb wpływają nie tylko decyzje ministrów rybołówstwa. Każdy z nas poprzez codzienne wybory konsumenckie decyduje o tym, jakie ryby są poławiane. Aby pomóc konsumentom w wyborze niezagrożonych gatunków ryb WWF opublikował właśnie kolejną wersję poradnika „Jaka ryba na obiad?” dostępną na stronie ryby.wwf.pl.

Każdy z umieszczonych w poradniku gatunków ma przypisany kolor, który wskazuje na stan jego populacji – dodaje Prędki. – W ubiegłym roku śledź bałtycki znajdował się na świetle żółtym i zalecaliśmy ostrożność przy zakupie tej ryby. W zaktualizowanym poradniku śledź znalazł się na świetle zielonym – głównie dzięki zrównoważonej eksploatacji stad bałtyckich tego gatunku w zeszłym roku. Mamy nadzieje, że w wyniku właściwych decyzji ministrów także łosoś bałtycki znajdzie się w przyszłości wśród rekomendowanych przez WWF ryb.

źródło: http://www.gospodarkamorska.pl

tytul: Pieniądze z UE są źle wydawane i niewystarczająco rozwijają Polskętytul: Energia dla obywateli i obywatelektytul: KANADA: również rezygnuje z budowy elektrowni jądrowychtytul: Kolejne tajne spotkanie pro-atomowe – tym razem międzynarodowe w Krokowejtytul:  Kopem w COPtytul: Czy Dolina Rospudy stanie się zagłębiem gazu łupkowego?tytul: Atomowa ruina w Fukushimie. Pompy chłodzące wyłączone przez przypadek.tytul: Rośnie poparcie biznesu dla walki ze zmianami klimatu
view_list  inne artykuły z tematu Zasoby naturalne:
mh

Jak koncerny próbują przechwytywać ruchy obywatelskie.

Relacja z konferencji w Berlinie „Kiedy koncerny zarządzają protestami” (26.09.2015)

mh

Chiny numerem jeden w imporcie ropy

Chiński import ropy naftowej osiągnął rekordową wysokość w liczbie 7,4 mln baryłek dziennie w kwietniu, deklasując Stany Zjednoczone, które importowały 7,2 mln baryłek.

mh

Od 19 sierpnia ludzkość jest bankrutem

19 sierpnia ludzkość wyczerpała zasoby Ziemi. Do końca roku będziemy żyć na ekologiczny kredyt, co jeszcze bardziej zwiększy nasz dług – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

mh

Prestiżowa Nagroda Goldmana dla aktywistki antyłupkowej

Amerykańska prawniczka pomagająca społecznościom lokalnym w USA w walce z wydobyciem gazu łupkowego i ropy łupkowej metodą szczelinowania hydraulicznego , Helen Slottje  została uhonorowana prestiżową  ekologiczną Nagrodą   Goldmana.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.