opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Zasoby naturalne

Nowa kopalnia węglowa pod Poleskim Parkiem Narodowym ?

01 sierpnia 2013 min
(galeria fotografii)

Nowa kopalnia węgla kamiennego może powstać nie tylko pod Chełmem, ale również w okolicach Urszulina, powiat włodawski. Są już pierwsze plany i szacunki.

 Inwestycją zainteresowana jest PDCo Sp. z o. o. - spółka zależna australijskiego koncernu Prairie Downs Metals Ltd. Pracę w kopalni może znaleźć około 2 tys. osób. Na samą myśl o tym cieszą się już władze włodawskiego starostwa i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Już od kilku lat okolice Chełma budzą duże zainteresowanie zagranicznych inwestorów poszukujących kopalin energetycznych. Spółki twierdzą, że w naszym województwie znajdują się złoża węgla kamiennego światowej klasy. Szacunki mówią, że w samym centrum Lubelskiego Zagłębia Węglowego są zasoby węgla rzędu 1,6 mld ton. Takie złoże umożliwia funkcjonowanie kilku kopalni nawet przez 30 lat.

W Chełmskim Zagłębiu Węglowym wierci już Kompania Węglowa.

Ma ona jednak sporą konkurencję.

Australijczycy chcą wykonać aż 27 próbnych odwiertów w pobliskich gminach. Siedem jeszcze w tym roku, na terenie gmin Cyców, Siedliszcze i Wierzbica. Pozostałe, gdy otrzymają koncesję, planowane są na terenie gmin Sawin i Urszulin w powiecie włodawskim. Tu swoją szansę widzą włodarze powiatu, którzy już od dłuższego czasu zabiegają, by to na terenie powiatu włodawskiego powstała druga kopalnia. - Bezrobocie w naszym powiecie jest najwyższe w województwie. Zgadzam się ze staraniami starosty - mówi nam pan Radosław z Okuninki.

Optymizm studzi jednak senator RP Józef Zając. - Złoże węgla w okolicach Włodawy jest bardzo płytkie, tam niecka się już kończy. Złoża węglowe rozciągają się w pasie od Hrubieszowa po Radzyń Podlaski - tłumaczy senator, który jako pierwszy zabiegał o to, by pod Chełmem powstała kopalnia węgla.

Inwestycje PDCo, za którą stoi australijski kapitał, wydają się być bardzo zaawansowane. Na prace rozpoznania węgla w gminach łęczyńskiej i włodawskiej oraz kilku chełmskich przeznaczono 170 mln zł. Kompania Węglowa w Chełmskim Zagłębiu Węglowym wyda 10 mln złotych.

- Widzimy na Lubelszczyźnie ogromny potencjał ludzki, intelektualny i zasobowy - mówi prezes spółki PDCo Janusz Jakimowicz. - Liczymy na to, że nasz projekt przyniesie zysk zarówno nam, jak i regionowi.

Jeśli badania potwierdzą zasobność złoża węglowego, spółka PDCo deklaruje, że w 2015 roku rozpocznie się projektowanie kopalni, budowa ruszy w ciągu dwóch lat, samo uruchomienie obiektu przewidywane jest na 2020 rok.

Już teraz wiadomo, że w powiecie włodawskim mogą wystąpić spore problemy co do lokacji tego typu obiektu. Najbogatsze złoża znajdują się pod Urszulinem i rozciągają się pod obszarem chronionym Poleskiego Parku Narodowego. - Wiemy, że eksploatacja węgla pod parkiem nie będzie możliwa, ale złoża są również w miejscach, które nie są pod ochroną - tłumaczy nam Wiesław Holaczuk, starosta włodawski.

- Projekt znajduje się na razie w fazie eksploracyjnej, w której skład wchodzi badanie środowiska naturalnego w granicach koncesji i poza nią. Nie znamy jeszcze dokładnej lokalizacji przyszłej kopalni, wszystko wyjaśni się po przeprowadzeniu badań - wyjaśnia nam Anna Wróbel z PDCo Sp. z o.o. - Kopalnia powstanie tam, gdzie jest największy potencjał wydobywczy do tysiąca metrów.

Badania w Urszulinie jeszcze się nie rozpoczęły i spółka nie potrafi określić, czy powiat włodawski znajdzie się w rejonie zainteresowania firmy.

W Chełmie, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej już otworzony został kierunek dla przyszłych górników. Powiat włodawski chce z kolei kształcić górników na poziomie zawodowym.

źródło: http://www.kurierlubelski.pl

tytul: Zapaść zielonej energiitytul: Kancelaria premiera: polska energetyka może być oparta tylko na węglutytul: Tusk: przekop Mierzei Wiślanej - tylko jeśli będzie opłacalny i bezpiecznytytul: Panele fotowoltaiczne na dachach autobusów miejskich w Lublinietytul: Monsanto wycofuje się z zasiewów GMO w Europietytul: Ekofobia w sezonie ogórkowymtytul: Elektrownia atomowa na podwórku sąsiadatytul: Polacy bliżej wytwarzania prądu na własne potrzeby
view_list  inne artykuły z tematu Zasoby naturalne:
mh

Jak koncerny próbują przechwytywać ruchy obywatelskie.

Relacja z konferencji w Berlinie „Kiedy koncerny zarządzają protestami” (26.09.2015)

mh

Chiny numerem jeden w imporcie ropy

Chiński import ropy naftowej osiągnął rekordową wysokość w liczbie 7,4 mln baryłek dziennie w kwietniu, deklasując Stany Zjednoczone, które importowały 7,2 mln baryłek.

mh

Od 19 sierpnia ludzkość jest bankrutem

19 sierpnia ludzkość wyczerpała zasoby Ziemi. Do końca roku będziemy żyć na ekologiczny kredyt, co jeszcze bardziej zwiększy nasz dług – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

mh

Prestiżowa Nagroda Goldmana dla aktywistki antyłupkowej

Amerykańska prawniczka pomagająca społecznościom lokalnym w USA w walce z wydobyciem gazu łupkowego i ropy łupkowej metodą szczelinowania hydraulicznego , Helen Slottje  została uhonorowana prestiżową  ekologiczną Nagrodą   Goldmana.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.