tytul: Pakt dla klimatu ponad podziałamitytul: PGE nie może ściemniać!tytul: Trudna sytuacja branży OZE.tytul: Dentsply - zaprzestań handlu amalgamatem dentystycznym!tytul: Chińskie władze zawstydzają polski rządtytul: Energa traci. Rząd tnie wsparcie dla zielonego prądutytul: Kopalnie kontra Konstytucjatytul: Chiny: Czarna lista miast-trucicieli
min
wiadomości

Naukowcy ostrzegają: zanieczyszczenie rzeki Sprewy związkami żelaza to problem na stulecie

Lausitzer Rundschau: W miejscowości Spremberg eksperci dyskutowali o zanieczyszczeniu rzeki związkami żelaza.
opublkowano 22 września 2013

Uczestnicy panelu dyskusyjnego w Spremberg w żadnym innym punkcie nie byli tak zgodni, jak w tym dotyczącym zanieczyszczeń rzeki Sprewy żelazem. „Z problemem zanieczyszczenia rzeki Sprewa związkami żelaza będziemy się zmagać jeszcze przez następnych 100 lat” powiedział Ralph Schöpke. Ekspert ds. hydrochemii z Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego wyjaśnił, że przeciwdziałanie osadzaniu się żelaza na dnie będzie procesem trwającym całe lata.

W związku z tym, władze muszą zadecydować o odpowiednich zobowiązaniach dla firm górniczych – dodał Wolfgang Neskovic. Podkreślał on również wagę współpracy odnośnie do takich problemów, jak powodzie, zmiany klimatyczne i przede wszystkim oczyszczanie rzeki z żelaza.

Hydrochemik z BTU przedstawił, jakie kroki powinny zostać podjęte w celu przeciwdziałania zanieczyszczeniu Sprewy. Obok dobrze znanych rozwiązań, jak oczyszczanie wód kopalnianych oraz wód wpływających do rzeki, zaproponował również zamontowanie podziemnej ściany odcinającej. Wszystkie te rozwiązania są długofalowe i bardzo kosztowne.

Zanieczyszczenie rzeki Sprewy oraz jej dopływów związkami żelaza to problem dyskutowany na terenie Łużyc od dawna. Brązowy osad denny, nazywany również „ochrą” nie jest co prawda toksyczny, ale zabarwia rzekę i infrastrukturę na brązowo i zagraża życiu organizmów wodnych. Od czasu zakończenia wydobycia w byłych już kopalniach węgla brunatnego, poziom wód gruntowych ciągle wzrasta. W wyniku tego procesu do rzeki uwalniane są nie tylko związki żelaza, ale także siarczany.

    
Tłumaczenie tekstu ze strony: https://www.lr-online.de

komentarz redakcji:

min

Tekst Lausitzer Rundschau przypomina jak nasza technokratyczna cywilizacja niefrasobliwie poczyna sobie na Ziemi. Po 100 latach od zakończenia wydobycia wegla brunatnego, kolejne 4- 5 pokoleń, bedzie miało problemy z "zardzewiałymi rzekami" bez życia. Czeka to zapewne też rzeki w pobliżu polskich odkrywek w Koninie, Bełchatowie, czy Turowie. Czy to memento z Łużyć będzie usłyszane ? "
Radek Gawlik

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.