opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Zasoby naturalne

Naukowcy ostrzegają: zanieczyszczenie rzeki Sprewy związkami żelaza to problem na stulecie

22 września 2013 min
(galeria fotografii)

Lausitzer Rundschau: W miejscowości Spremberg eksperci dyskutowali o zanieczyszczeniu rzeki związkami żelaza.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego w Spremberg w żadnym innym punkcie nie byli tak zgodni, jak w tym dotyczącym zanieczyszczeń rzeki Sprewy żelazem. „Z problemem zanieczyszczenia rzeki Sprewa związkami żelaza będziemy się zmagać jeszcze przez następnych 100 lat” powiedział Ralph Schöpke. Ekspert ds. hydrochemii z Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego wyjaśnił, że przeciwdziałanie osadzaniu się żelaza na dnie będzie procesem trwającym całe lata.

W związku z tym, władze muszą zadecydować o odpowiednich zobowiązaniach dla firm górniczych – dodał Wolfgang Neskovic. Podkreślał on również wagę współpracy odnośnie do takich problemów, jak powodzie, zmiany klimatyczne i przede wszystkim oczyszczanie rzeki z żelaza.

Hydrochemik z BTU przedstawił, jakie kroki powinny zostać podjęte w celu przeciwdziałania zanieczyszczeniu Sprewy. Obok dobrze znanych rozwiązań, jak oczyszczanie wód kopalnianych oraz wód wpływających do rzeki, zaproponował również zamontowanie podziemnej ściany odcinającej. Wszystkie te rozwiązania są długofalowe i bardzo kosztowne.

Zanieczyszczenie rzeki Sprewy oraz jej dopływów związkami żelaza to problem dyskutowany na terenie Łużyc od dawna. Brązowy osad denny, nazywany również „ochrą” nie jest co prawda toksyczny, ale zabarwia rzekę i infrastrukturę na brązowo i zagraża życiu organizmów wodnych. Od czasu zakończenia wydobycia w byłych już kopalniach węgla brunatnego, poziom wód gruntowych ciągle wzrasta. W wyniku tego procesu do rzeki uwalniane są nie tylko związki żelaza, ale także siarczany.

    
Tłumaczenie tekstu ze strony: https://www.lr-online.de

komentarz redakcji:

min

Tekst Lausitzer Rundschau przypomina jak nasza technokratyczna cywilizacja niefrasobliwie poczyna sobie na Ziemi. Po 100 latach od zakończenia wydobycia wegla brunatnego, kolejne 4- 5 pokoleń, bedzie miało problemy z "zardzewiałymi rzekami" bez życia. Czeka to zapewne też rzeki w pobliżu polskich odkrywek w Koninie, Bełchatowie, czy Turowie. Czy to memento z Łużyć będzie usłyszane ? "
Radek Gawlik

tytul: Pakt dla klimatu ponad podziałamitytul: PGE nie może ściemniać!tytul: Trudna sytuacja branży OZE.tytul: Dentsply - zaprzestań handlu amalgamatem dentystycznym!tytul: Chińskie władze zawstydzają polski rządtytul: Energa traci. Rząd tnie wsparcie dla zielonego prądutytul: Kopalnie kontra Konstytucjatytul: Chiny: Czarna lista miast-trucicieli
view_list  inne artykuły z tematu Zasoby naturalne:
mh

Jak koncerny próbują przechwytywać ruchy obywatelskie.

Relacja z konferencji w Berlinie „Kiedy koncerny zarządzają protestami” (26.09.2015)

mh

Chiny numerem jeden w imporcie ropy

Chiński import ropy naftowej osiągnął rekordową wysokość w liczbie 7,4 mln baryłek dziennie w kwietniu, deklasując Stany Zjednoczone, które importowały 7,2 mln baryłek.

mh

Od 19 sierpnia ludzkość jest bankrutem

19 sierpnia ludzkość wyczerpała zasoby Ziemi. Do końca roku będziemy żyć na ekologiczny kredyt, co jeszcze bardziej zwiększy nasz dług – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

mh

Prestiżowa Nagroda Goldmana dla aktywistki antyłupkowej

Amerykańska prawniczka pomagająca społecznościom lokalnym w USA w walce z wydobyciem gazu łupkowego i ropy łupkowej metodą szczelinowania hydraulicznego , Helen Slottje  została uhonorowana prestiżową  ekologiczną Nagrodą   Goldmana.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.