tytul: Pakt dla klimatu ponad podziałamitytul: PGE nie może ściemniać!tytul: Trudna sytuacja branży OZE.tytul: Dentsply - zaprzestań handlu amalgamatem dentystycznym!tytul: Chińskie władze zawstydzają polski rządtytul: Energa traci. Rząd tnie wsparcie dla zielonego prądutytul: Kopalnie kontra Konstytucjatytul: Chiny: Czarna lista miast-trucicieli
min
wiadomości

Naukowcy ostrzegają: zanieczyszczenie rzeki Sprewy związkami żelaza to problem na stulecie

Lausitzer Rundschau: W miejscowości Spremberg eksperci dyskutowali o zanieczyszczeniu rzeki związkami żelaza.
opublkowano 22 września 2013r.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego w Spremberg w żadnym innym punkcie nie byli tak zgodni, jak w tym dotyczącym zanieczyszczeń rzeki Sprewy żelazem. „Z problemem zanieczyszczenia rzeki Sprewa związkami żelaza będziemy się zmagać jeszcze przez następnych 100 lat” powiedział Ralph Schöpke. Ekspert ds. hydrochemii z Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego wyjaśnił, że przeciwdziałanie osadzaniu się żelaza na dnie będzie procesem trwającym całe lata.

W związku z tym, władze muszą zadecydować o odpowiednich zobowiązaniach dla firm górniczych – dodał Wolfgang Neskovic. Podkreślał on również wagę współpracy odnośnie do takich problemów, jak powodzie, zmiany klimatyczne i przede wszystkim oczyszczanie rzeki z żelaza.

Hydrochemik z BTU przedstawił, jakie kroki powinny zostać podjęte w celu przeciwdziałania zanieczyszczeniu Sprewy. Obok dobrze znanych rozwiązań, jak oczyszczanie wód kopalnianych oraz wód wpływających do rzeki, zaproponował również zamontowanie podziemnej ściany odcinającej. Wszystkie te rozwiązania są długofalowe i bardzo kosztowne.

Zanieczyszczenie rzeki Sprewy oraz jej dopływów związkami żelaza to problem dyskutowany na terenie Łużyc od dawna. Brązowy osad denny, nazywany również „ochrą” nie jest co prawda toksyczny, ale zabarwia rzekę i infrastrukturę na brązowo i zagraża życiu organizmów wodnych. Od czasu zakończenia wydobycia w byłych już kopalniach węgla brunatnego, poziom wód gruntowych ciągle wzrasta. W wyniku tego procesu do rzeki uwalniane są nie tylko związki żelaza, ale także siarczany.

    
Tłumaczenie tekstu ze strony: https://www.lr-online.de

komentarz redakcji:

min

Tekst Lausitzer Rundschau przypomina jak nasza technokratyczna cywilizacja niefrasobliwie poczyna sobie na Ziemi. Po 100 latach od zakończenia wydobycia wegla brunatnego, kolejne 4- 5 pokoleń, bedzie miało problemy z "zardzewiałymi rzekami" bez życia. Czeka to zapewne też rzeki w pobliżu polskich odkrywek w Koninie, Bełchatowie, czy Turowie. Czy to memento z Łużyć będzie usłyszane ? "
Radek Gawlik

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 • mh

  Jak koncerny próbują przechwytywać ruchy obywatelskie.[]

  Relacja z konferencji w Berlinie „Kiedy koncerny zarządzają protestami” (26.09.2015)

 • mh

  Chiny numerem jeden w imporcie ropy[]

  Chiński import ropy naftowej osiągnął rekordową wysokość w liczbie 7,4 mln baryłek dziennie w kwietniu, deklasując Stany Zjednoczone, które importowały 7,2 mln baryłek.

 • mh

  Od 19 sierpnia ludzkość jest bankrutem[]

  19 sierpnia ludzkość wyczerpała zasoby Ziemi. Do końca roku będziemy żyć na ekologiczny kredyt, co jeszcze bardziej zwiększy nasz dług – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

 • mh

  Prestiżowa Nagroda Goldmana dla aktywistki antyłupkowej[]

  Amerykańska prawniczka pomagająca społecznościom lokalnym w USA w walce z wydobyciem gazu łupkowego i ropy łupkowej metodą szczelinowania hydraulicznego , Helen Slottje  została uhonorowana prestiżową  ekologiczną Nagrodą   Goldmana.

 • mh

  Śledź bałtycki znów z zielonym światłem[]

  Cztery z siedmiu poławianych komercyjnie w Bałtyku stad ryb znajduje się na stabilnym poziomie – o dwa więcej niż w roku 2013. Wśród nich znajdują się także stada śledzia.

 • mh

  Czy Dolina Rospudy stanie się zagłębiem gazu łupkowego?[]

  Spółka Silurian otrzymała koncesję na szczelinowanie hydrauliczne z użyciem chemikaliów w celu poszukiwania tego surowca.

 • mh

  Gazprom rozpocznie podbój Arktyki jesienią[]

  Ministerstwo Zasobów Naturalnych Rosji planuje wydać Gazpromowi pozwolenia na prace na obszarze szelfu arktycznego na przełomie października i listopada.

 • mh

  Nowa kopalnia węglowa pod Poleskim Parkiem Narodowym ?[]

  Nowa kopalnia węgla kamiennego może powstać nie tylko pod Chełmem, ale również w okolicach Urszulina, powiat włodawski. Są już pierwsze plany i szacunki.

 • mh

  Kosztowne skutki zaniedbania[]

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyrokiem z 27 czerwca ostatecznie zakwestionował procedurę, jaką dotychczas w Polsce stosowano w zakresie bezprzetargowego wydawania koncesji na poszukiwanie gazu i ropy.

 • mh

  Węgiel do trumny []

  Politycy fetyszyzują polski węgiel. Bronią go na arenie Unii, huczą o jego znaczeniu w kraju i… patrzą jak przechodzi do historii.

 • mh

  : 3,6 stopnia w skali Richtera – silny wstrząs w kilku miejscach w regionie[]

  W centrum Rybnika, Niedobczycach, Wodzisławiu i Rydułtowach. Wszędzie tam, dziś (7.06.) w nocy odczuwalny był bardzo silny wstrząs. Na ten temat wciąż spływają do nas informacje od naszych słuchaczy.

 • mh

  : Tomczykiewicz chce zamknąć śląskie kopalnie?[]

  Kilka polskich kopalń węgla kamiennego jest trwale nierentownych - poinformował wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Jego zdaniem zarządy spółek węglowych muszą dostosować wydobycie do popytu oraz nie bać się decyzji o redukcji zbędnych mocy.

 • mh

  : Tryśnie ropa? []

  Na początku maja dowiemy się, czy pod Nową Solą irlandzka spółka San Leon Energy rozpocznie wydobycie ropy. - Jeśli ostatnia faza poszukiwań zakończy się sukcesem, uruchomimy produkcję - zapowiada Oisin Fanning, prezes San Leon Energy

 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.