Inicjatywa Rzecznego Uniwersytetu wypłynęła na szerokie wody w Polsce: z pilotażem w 2018 roku oraz I edycją w 2020 roku. Zwodowanie zawdzięczamy pomysłodawczyni – Ewie Leś oraz osobom ten edukacyjny rejs wspierającym. Pod bezpiecznymi skrzydłami Koalicji Czystego Bałtyku Rzeczny Uniwersytet włącza do udziału kolejne kraje regionu bałtyckiego.
|
Otwarta i swobodnie dostępna profesjonalna edukacja rzeczna – o rzece nad rzeką! - ma ambicję zmieniać rzeczywistość poprzez stworzenie silnej i trwałej sieci nowoczesnej wiedzy, łączącej ekspertów, zbliżającej naukę do ludzi i rzeki oraz dającej uczestnikom możliwość poznania specyfiki różnych rzek regionu Morza Bałtyckiego i ‘dotknięcia’ wpływu jaki mają one na stan naszej perły – Bałtyku.
Dostarczamy najnowszą wiedzę, narzędzia do praktycznego wykorzystania, wymianę informacji i doświadczeń na temat wód śródlądowych i ich wpływu na Bałtyk, przestrzeń do zainicjowania wspólnych inicjatyw na rzecz dobrej kondycji rzek. Tematy rzeczne w ramach Rzecznego Uniwersytetu odzwierciedlają podejście od źródła do morza i odnoszą się do aktualnych trendów, wyzwań, przepisów dotyczących wód słodkich i swobodnie płynących rzek: obecnie są to m.in. założenia nowego europejskiego prawa odudowy ekosystemów #restorenature, wkroczenie w dekadę odbudowy pod egidą ONZ, obowiązujące strategia różnorodności biologicznej 2030, Europejski Zielony Ład oraz krajowe plany odbudowy.
|
W 2018 r. Nad Bugiem pilotaż Rzecznego Uniwersytetu skupił przede wszystkim ekspertów rzecznych z kilku dorzeczy transgranicznych (Odry, Wisły, Bugu, Niemna) wokół zagadnień związanych z żeglugą śródlądową i dużymi projektami infrastrukturalnymi obejmującymi wielkie regulacje rzek w karajach tych dorzeczy: Polska, Niemcy, Ukraina, Białoruś.
I edycja Rzecznego Uniwersytetu nad Drawą (online ze względu na pandemię covid-19) dostarczyła zaś solidnej wiedzy na temat zdrowych rzek, ich korzyści i zagrożeń dla nich. Zaprezentowaliśmy filmowo jedną z najpiękniejszych rzek w Polsce – rzekę Drawę i działania renaturyzacyjne. Zwróciliśmy uwagę na aktualne wyzwania rzeczne mające wpływ na codzienne życie społeczeństwa. Wszystko to patrząc na cele krajowe i Wspólnoty Europejskiej.
Podczas II edycji w 2021 r. wpływamy na litewskie wody, aby zanurkować w wyzwania związane z wodą i rzekami w kolejnym kraju regionu bałtyckiego. Poznamy najlepsze praktyki dobrej gospodarki wodnej, doświadczenia z transgraniczną współpracą rzeczną, aktualne wyzwania. Już teraz możemy dowiedzieć się conieco o zarządzaniu ryzykiem powodziowym i barierach rzecznych do usunięcia lub złagodzenia w regionie Morza Bałtyckiego: https://bit.ly/36qgDOc, https://bit.ly/3ALFB8w.
Tym razem pytamy jednak konkretnie – jak mają się litewskie rzeki? Zwiedzając największy obszar chroniony na Litwie, przekraczając i spływając rzeki na świeżym powietrzu, uczestnicząc w praktycznych wykładach w parku narodowym, zapytamy również o to, jak ograniczyć zanieczyszczenie rzek przez turystykę oraz jak zapewnić łączność niesamowitych litewskich rzek. Niektóre litewskie rzeki są ciche i płytkie, inne rwące i kręte. Poznamy i doświadczymy jednej z najbardziej spektakularnych – rzekę Ula.
Jak zawsze sprawdzamy tło europejskie - jak wygląda sytuacja rzek w Europie? Niedawno przeprowadzona analiza, w której uczestniczyła Koalicja Czystego Bałtyku (Ewa Leś), wskazuje, że tylko Finlandia, spośród krajów UE, jest na dobrej drodze do osiągnięcia celów ramowej dyrektywy wodnej (RDW) i prawnie wiążącego celu UE, jakim jest przywrócenie wód Europy do 2027 r. do dobrego stanu. Nadal jest jednak czas, aby w trakcie konsultacji poprawić zapisy planów gospodarowania wodami w dorzeczach. Czas finalnego sprintu dla europejskich rzek!
|
Czas, aby rzeki poznawać, właściwie rozpoznać wyzwania przed którymi stoją społeczności dorzeczy, skutecznie dbac i o rzeki i o społeczności, jest zaś zawsze. Taki jest cel Rzecznego Uniwersytetu również tym razem, będąc na Litwie.
Jak zwykle płyną z nami wykładowcy i wykładowczynie z najlepszych uniwersytetów, świetni praktycy, innowatorzy i liderzy zmian, przedstawiciele instytucji i decydentów. #zyjącerzeki
Zapraszam do żródła: River University 2021 – 2nd edition | Coalition Clean Baltic
Kontakt:
Ewa Leś: założycielka Rzecznego Uniwersytetu
+48 661252079, e-mail: evvales@gmail.com,
Poznajmy się! LinkedIn, Ewa Leś – Ekspertki.org
info
|