Opolno-Zdrój, 6-8 sierpnia 2021
W lipcu 1971 roku w Opolnie Zdroju, dawnej miejscowości uzdrowiskowej, graniczącej z odkrywką Kopalni Węgla Brunatnego Turów, odbył się się pionierski, pierwszy w historii sztuki polskiej, ekologiczny plener artystyczny „Ziemia Zgorzelecka 1971: Nauka i sztuka w procesie ochrony naturalnego środowiska człowieka”. Sympozjum, w którym wzięły udział najważniejsze polskie artystki i artyści, naukowczynie, eksperci oraz przedstawiciele społeczności lokalnej – mieszkańcy Opolna-Zdroju, górnicy, dyrekcja Kopalni – wpisywało się w niezwykle żywą w latach 60. i 70. XX wieku tradycję plenerów artystycznych. Ich głównym założeniem była prezentacja różnych nurtów sztuki współczesnej w kontekście miejsca oraz twórcze reagowanie na odkrycia naukowe, nowe teorie oraz bieżące przemiany życia społeczno-politycznego.
Plener „Ziemia Zgorzelecka 1971” poświęcony był w całości problematyce ekologicznej, stając się momentem założycielskim dla rodzącej się wtedy w polskim świecie twórczym świadomości środowiskowej. Bezpośrednia bliskość kopalni, elektrowni i industrialnego krajobrazu oraz program pleneru inspirowały artystki i artystów do tworzenia ekologicznych wypowiedzi artystycznych, a także prowadzenia dyskusji na temat relacji człowieka i środowiska.
W okrągłą, 50. rocznicę pierwszego polskiego, ekologicznego pleneru artystycznego, artystki i artyści ponownie odwiedzą Opolno-Zdrój. Podczas trzydniowego pleneru „Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071” grupa twórczyń, kuratorów, badaczek oraz przedstawicieli społeczności lokalnej będzie kontynuować dyskusje i działania rozpoczęte w 1971 roku. Jednak tym razem, zamiast ostrzegać, snuć apokaliptyczne rozważania i komentować destrukcyjne zapędy gatunku homo sapiens, artystyczne narzędzia i twórcza wyobraźnia zostaną uruchomione by wytworzyć wizję wspólnej, zielonej i sprawiedliwej przyszłości dla Opolna-Zdroju i całego regionu. Osią plenerowych działań będzie spekulatywna fikcja, w której odkrywka i elektrownia są już wspomnieniem dawno minionych czasów, a Opolno-Zdrój – futurystycznym uzdrowiskiem i rekreacyjnym centrum rezydencji artystycznych.
Plener odbędzie się w dniach 6-8 sierpnia. W piątek 6 sierpnia zostanie otwarta kawiarenka artystyczna „Wypoczęty Kuracjusz”, w której będzie można zjeść ciasta i pierożki, napić się naparów z lokalnych ziół, wysłać do siebie pocztówkę z przyszłości oraz obejrzeć film w kinie plenerowym. W kawiarence będą odbywać się także wspólne działania i warsztaty dla dzieci i dorosłych. W trakcie trwania całego pleneru artystki i artyści będą przeprowadzać akcje i interwencje na terenie Opolna-Zdrój i jego okolic. Wydarzenie symbolicznie zakończy się w niedzielę 8 sierpnia o 12:00 widowiskową paradą z muzyką, w strojach stworzonych przez artystki i artystów.
Plener „Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071” jest organizowany przez Biuro Usług Postartystycznych we współpracy z przedstawicielkami i przedstawicielami społeczności Opolna-Zdroju, panią sołtys Anną Wilczyńską i Stowarzyszeniem na Trójstyku, oraz Muzeum Współczesnym Wrocław i Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, w ramach obchodów 50. jubileuszu pleneru „Ziemia Zgorzelecka 1971”, które trwają od czerwca do października 2021 roku.
info
|