Wynagradzać ekologiczne zachowania za pomocą waluty Greencoin – taki śmiały pomysł mają badacze i aktywiści projektu Greencoin.
|
Międzynarodowy projekt, realizowany pod kierownictwem mgr. inż. arch. Kacpra Radziszewskiego z Politechniki Gdańskiej, otrzymał dofinansowanie od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem badań jest opracowanie alternatywnej do systemu monetarnego waluty, nagradzającej i kształtującej prośrodowiskowe zachowania mieszkańców Gdańska.
– Założenia projektu są wielowymiarowe – tłumaczy naukowiec – Chcemy, by przyczynił się on do zmiany nawyków mieszkańców Gdańska, jak i miał wpływ na zmniejszenie nierówności społecznych, poprzez nagradzanie użytkowników systemu bazując na ich zachowaniu oraz postawie, niezależnie od sytuacji ekonomicznej.
|
Idea projektu powstała podczas warsztatów IdeaLab, które odbyły się na początku 2020 roku z inicjatywy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Norweskiej Rady Badań. Wśród członków warsztatów byli przyszli liderzy projektu, reprezentujący Politechnikę Gdańską, Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto, Uniwersytet w Stavanger, Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Akademię Pedagogiki Specjalnej oraz Uniwersytet Metropolitalny w Oslo. Organizatorzy zaprosili do Otwocka reprezentantów świata nauki, biznesu i organizacji pozarządowych z Polski oraz Norwegii, by odpowiedzieli na pytanie – co zrobić, by miasta przyszłości były lepsze?
Jedną z odpowiedzi na problem była koncepcja nagradzania „zieloną walutą” ludzi, którzy zachowują się ekologicznie. Zgromadzona „zielona waluta” mogłaby być wydawana tylko i wyłącznie na kolejne prośrodowiskowe produkty, usługi i rozwiązania. Tworzyłoby to ciągłą i samonapędzającą się motywację do bycia ekologicznym.
– Podczas zauważono, że na świecie nie brakuje zrównoważonych technologii. Odczuwalny był jednak dysonans między stanem technologii a otaczającą nas rzeczywistością – twierdzi Małgorzata Romanowska ze Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto – ludzie jeżdżą starymi autami, używają starych pieców węglowych, bo nie mają pieniędzy i motywacji na to, by zainteresować się sprawami planety i klimatu. Pomyślałam, że może da się stworzyć alternatywną walutę, w której to ekologia będzie wartością?
– Obecnie żyjemy w społeczeństwie, w którym wszystko opiera się na pewnych naszych negatywnych zachowaniach, np. jeśli zaparkujesz samochód w złym miejscu lub będziesz jechał z niedozwoloną prędkością, zostaniesz ukarany. Ale co powiesz na to, że zostaniesz pochwalony za pożądane zachowania? – dodaje dr Ari Tarigan z Uniwersytetu w Stavanger.
|
Projekt rozpoczął się w marcu 2021 roku. Do końca 2022 roku będą trwały intensywne badania nad społecznymi, ekonomicznymi, środowiskowymi i technologicznymi aspektami projektu. Później model wejdzie w fazę testowania, a wtedy to Gdańsk będzie żywym laboratorium. Władze miasta wykazały zainteresowanie projektem. Zespół jest otwarty na współpracę z różnymi instytucjami, bo – jak podkreślają – system ma za zadanie łączyć ludzi i podmioty zaangażowane w ochronę środowiska i klimatu. Liderzy zaznaczają również, że system nie będzie miał nic wspólnego z kryptowalutami. Jak mówią, bliżej mu do popularnych punktów lojalnościowych w sieciach sklepów, niż projektów kryptowalutowych.
Projekt finansowany z funduszy EOG skończy się wraz z 2024 rokiem, ale to nie będzie koniec systemu Greencoin. Wtedy opracowane przez zespół oprogramowanie zostanie otwarte i możliwa będzie jego implementacja w innych miastach. Z osiągnięć konsorcjum będzie mogło skorzystać każde miasto chętne do współtworzenia społeczności Greencoin.
Zanim to jednak nastąpi, zespół czeka dużo pracy. Prace badawcze będą prowadzone równolegle w trzech obszarach: ekonomiczno-środowiskowym, społecznym oraz technologicznym. Badania ekonomiczno-środowiskowe mają na celu wybór zachowań oraz nadania im wartości wyrażonej w Greencoin w oparciu o ich wpływ na środowisko. Za ten obszar będą odpowiadały szczególnie zespoły ze Szkoły Głównej Handlowej oraz Uniwersytetu w Stavanger pod przewodnictwem dr. Jakuba Zawieski i dr. Ariego Tarigana. Za społeczne aspekty związane z motywowaniem i angażowaniem mieszkańców będą odpowiedzialne przede wszystkim zespoły z Uniwersytetu Metropolitalnego w Oslo, Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto, reprezentowane przez prof. Hanne Cecilie Geirbo, dr Ewę Dudę i Małgorzatę Romanowską. Aspektami technologicznymi będzie zajmował się zespół z Politechniki Gdańskiej. W ramach badań zostanie opracowany system informatyczny zarządzający wirtualną walutą oraz aplikacja pozwalająca przyszłym użytkownikom na interaktywne korzystanie z systemu. Nad wszystkim będzie sprawował nadzór lider projektu, mgr inż. arch. Kacper Radziszewski.
info
|