Debata o przyszłości Wrocławia- deklaracje kandydatów
Podczas Debaty o przyszłości Wrocławia zorganizowanej przez Partię Zieloni i Stowarzyszenia EKO-UNIA 27. listopada w Hotelu Tumskim rozmawiano o wizji naszego miasta z kandydatami na prezydenta.
Na debatę zaprosiliśmy osoby z III sektora z organizacji pozarządowych oraz polityków startujących w wyborach do samorządu Wrocławia. Przybyło ok. 50 osób. Debata została zastąpiona dość wyważona rozmową, nie pozbawioną napięć.
Najpierw rozmawiano przez godzinę z kandydatką PiS p Mirosławą Stachowiak- Różecką a następnie z Bohdanem Aniszczykiem, wieloletnim radnym wrocławskim, przysłanym w zastępstwie kandydata i prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza.
Kandydatka na Prezydentkę Wrocławia p Mirosława Stachowiak- Różecka,
przedstawiła wizję miasta zdecentralizowanego, składającego się z miasteczek( osiedli), z własnymi centrami, z rozwiniętą komunikacją publiczną ( dziś z niej korzysta zaledwie 27 % mieszkańców); miasta z rozwiniętymi obszarami zieleni ( mamy 6-7 % terenów zielonych , a Warszawa 20 %), nie tworzymy zielonych korytarzy przewietrzających miasto. Następnie przed ok. 45 minut zadano kandydatce kilkanaście pytań. Najważniejsze deklaracje to:
- -likwidacja ogrodów działkowych, odcinam się od tego co miało miejsce za rządów Dutkiewicza z wycinką drzew i zielenią, wrócimy do pracy nad studium zagospodarowania przestrzennego; co do zasady ogrody winny zostać płucami miasta
- - Europejska Stolica Kultury, należy wrócić do pierwotnej aplikacji Chmielewskiego, która wygrała konkurs, mniej rankingów, więcej kultury na dole na osiedlach, trwałych wydarzeń, nie które przeminą wraz z jednorazową imprezą
- - za demokracją lokalną, wsparcie dla samorządności w radach osiedli
- - ochrona zwierząt w mieście, nie zna się na tym za bardzo, chętnie skorzysta z wiedzy pytającego lekarza weterynarii i obrońcy zwierząt ( kandydata na radnego z list PO )
- - wsparcie dla sektora organizacji społecznych- proponuje raport otwarcia o stanie współpracy z organizacjami III sektora
- - była od początku w PiS i nie zamierza się wypisywać z niego przed wyborami; proponuje konkretny program i składa deklaracje w imieniu swoim i tak na nią proszę patrzeć…
Bohdan Aniszczyk zebrał głosy frustracji, jako żniwo polityki prezydenta Dutkiewicza z ostatnich lat.
- -wysłuchał ostrych słów za niszczenie drzew, które trwa ( podawano przykład wycięcia w przeddzień spotkania 4. zdrowych topól w żłobku przy ul Strzegomskiej na Nowym Dworze), plany likwidacji ogrodów działkowych ( nie wiem dlaczego zapadła taka decyzja, sam jej nie rozumiem- przyznał radny otwarcie)
- - zgodził się, że Rady Osiedla nie mają wiele kompetencji i że to nie jest dobre rozwiązanie,
- - przyjął do wiadomości brak siły oddziaływania, fasadowość Wrocławskiej Rady Pożytku Publicznego, powołanej przez Prezydenta Dutkiewicza, sam skarżył się na niemożność zwołania posiedzenia WRPP w tej kadencji z powodu braku kworum, głównie ze strony organizacji pozarządowych; negowano sens utrzymywania fasadowych ciał doradczych.
- - bronił dobrej opinii o Wrocławiu, która jest efektem programu inwestycyjnego miasta i prezydenta Dutkiewicza oraz tego, że ludzie z innych miast, chcą tu przyjeżdżać i mieszkać; stwierdzał ,ze Wrocław z II ligi przebił się do „ligi europejskiej”
- W dyskusji wskazywano, że przyciągnięcie kolejnej fabryki, powstanie galerii, czy zrobienie dużej, międzynarodowej imprezy nie jest właściwym kryterium nowoczesności, europejskości miasta.
Radny Aniszczyk obiecał zorganizowanie spotkania i z urzędnikami w sprawie wycinki zieleni miejskiej. Zarówno pani Stachiewicz –Różecka, jak i pan Aniszczyk (za odwagę) zostali nagrodzeni brawami na koniec swoich wystąpień. Spotkanie zostało zarejestrowanie i można go obejrzeć na stronach Stowarzyszenie EKO-UNIA i partii Zieloni.
oprac. Radek Gawlik
Z treści zaproszenia na spotkanie:
Od dawna brakuje nam dialogu. W którym kierunku idziemy? Czy to jest miasto jeszcze dla mieszkańców, czy dla dróg i samochodów, galerii i biznesu, miasto bez zieleni, tylko z betonu, stali i szkła? Nowoczesne? A rzeczywiste partnerstwo i udział mieszkańców w sprawowaniu władzy – czy budżet partycypacyjny to już wszystko na co nas stać?
Zieloni, ruchy miejskie i wiele organizacji pozarządowych zarzucają polityce w miastach polskich powielanie błędów Zachodu w transporcie i w zagospodarowaniu przestrzeni, a władzom, że w ogóle nie zdają sobie sprawy, że mamy XXI wiek zmian klimatycznych, zatrutego powietrza, spadku, jakości życia. Ludzie uciekają z terenów nieprzyjaznych (hałas, spaliny, upał) na prowincję, pomnażając problemy komunikacyjne, społeczne, budżetowe, środowiskowe.
I nigdzie odpowiedzią na to nie były nowe mosty i obwodnice. Tylko porządny, szybki transport publiczny. Zieloni w swoim programie – http://zielona-alternatywa.org/ – napisali, jak ich zdaniem pozytywnie odpowiedzieć na powyższe problemy. I chcemy móc o tę wizję i narzędzia jej realizacji spytać przyszłego prezydenta lub prezydentkę.
Ta debata zrodziła się też jako odpowiedź na działanie mediów, w których coraz mniej miejsca na poważne prezentowanie kluczowych problemów i szeroką dyskusję. Chcemy to miejsce dla ważnych dla nas wszystkich spraw uzyskać.
poniżej zamieszczamy nagrania video ze spotkania
debata Wrocław cz.1 / p.Stachowiak-Różecka
debata Wrocław cz.2 / p.Stachowiak-Różecka
debata Wrocław cz.3 / p.Stachowiak-Różecka
debata Wrocław cz.4 / p.Stachowiak-Różecka
debata Wrocław cz.5 / p.Stachowiak-Różecka
debata Wrocław cz.6 / p. B. Aniszczyk
debata Wrocław cz.7 / p. B. Aniszczyk
debata Wrocław cz.8 / p. B. Aniszczyk
debata Wrocław cz.9 / p. B. Aniszczyk
debata Wrocław cz.10 / p. B. Aniszczyk