×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

3 lipca 2016
Białowieża
 

*Królestwo* podbija serca warszawskich widzów i prowokuje do rozmowy

Puszcza Białowieska i Biebrzański Park Narodowy w obiektywie francuskich mistrzów kina dokumentalnego i komentarzach ekspertów w dziedzinie bioróżnorodności.

We wtorek 28 czerwca, w warszawskiej Kinotece odbył się specjalny pokaz filmu przyrodniczego pt. „Królestwo”. Obraz ten stał się pretekstem do debaty eksperckiej

na temat współczesnej, trudnej relacji człowieka z dziką przyrodą. Wzięli w niej udział: Maciej Fuszara, biolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja oraz Darek Sepioło, podróżnik i filmowiec Discovery. Rozmowę poprowadził dziennikarz Paweł Oksanowicz. Gościem specjalnym wydarzenia był Humberto Delgado Rosa, dyrektor Wydziału ds. Kapitału Naturalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej, współorganizującej wydarzenie.

Wyjątkowe dzieło jakim jest „Królestwo” (oryginalny tytuł: „Les Saisons”) to z pewnością uczta dla oczu. Niezwykłe ujęcia zwierząt w ich naturalnym otoczeniu, krajobraz zmieniający się na przestrzeni lat i poetycka narracja, zabierają widza w podróż w czasie, ukazując piękno europejskiej przyrody. Te niezwykłe doznania estetyczne to także pretekst do dyskusji o roli człowieka w tym świecie i jego wpływie na środowisko naturalne.

„Królestwo” to także wyjątkowa okazja do rozmowy o Polsce i naszych naturalnych zasobach. Około 10 procent ujęć nakręconych zostało na terenie Puszczy Białowieskiej
i Biebrzańskiego Parku Narodowego. – Polska powinna być szczególnie dumna z filmu
– powiedział na powitanie Humberto Delgado Rosa, dyrektor Wydziału ds. Kapitału Naturalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej. Dzięki temu, że reżyserzy uwiecznili tereny Białowieży i Biebrzy wszyscy widzowie mogą na własne oczy zobaczyć, jak wygląda nieskazitelna przyroda w jej pierwotnym kształcie.

Przed seansem odbyła się debata z ekspertami, której tematem były wyzwania koegzystencji człowieka i przyrody. Na wstępie do istoty bioróżnorodności odniósł się dr Maciej Fuszara, biolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego: - Różnorodność biologiczną można definiować na bardzo wiele sposobów i wszystkie są równie ważne - zarówno z punktu widzenia różnorodnych gatunków roślin i zwierząt żyjących na danym obszarze, jak
i różnorodności w obrębie jednego gatunku. Warto pamiętać, że i żółwie i prawdziwki różnią się od siebie, tak jak ludzie. Ograniczenie różnorodności jest niebezpieczne i grozi wyginięciem gatunków.

- Na szczęście będąc „królami stworzenia” jesteśmy obdarzeni rozumem i zaczynamy zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności jaka na nas ciąży – kontynuował dr Fuszara. Poszukujemy informacji na ten temat, chcemy się uczyć, dowiadywać i to jest największe w tej kwestii osiągnięcie. Program Natura 2000 jest efektem tego, że w pewnej chwili zauważyliśmy, że nie wystarczy ochrona puszcz, lasów i zasobów naturalnych, by zachować bioróżnorodność. Do tego konieczna jest ochrona prawna, którą obejmiemy również obszary w które człowiek już wcześniej ingerował, a na których żyją cenne gatunki roślin i zwierząt.

- W Europie jest wiele miejsc, które należą do programu Natura 2000. – dodał Humberto Delgado Rosa. To najszerzej zakrojona na świecie sieć ochrony przyrody, której celem jest nie tyle tworzenie rezerwatów przyrody, co ochrona różnorodności biologicznej. W Polsce
do tego programu należy niemal 1000 miejsc.

Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja podsumował: - Nie ma możliwości consensusu między człowiekiem i naturą, jeśli nie wsłuchamy się w potrzeby naszego naturalnego otoczenia. Tymczasem jeśli stajemy przed wyborem, zawsze wybieramy to co ważniejsze dla człowieka, nie myśląc o przyrodzie. Uważamy, że możemy zrobić z nią wszystko, ponieważ zostało nam to dane. A ona musi mieć swoją przestrzeń. To skomplikowana sytuacja, ale na szczęście zaczynamy sobie zdawać z tego sprawę. Pytanie tylko, czy coś z tym zrobimy?

Dariusz Sepioło, podróżnik i filmowiec Discovery powiedział: Wszyscy znamy okładkowe tematy, takie jak globalne ocieplenie czy zatrucie środowiska spowodowane działaniem człowieka, jednak według moich obserwacji największym zagrożeniem dla dzikiej natury są kwestie kulturowe i brak wiedzy, które są jedną z przyczyn zmniejszenia populacji niektórych gatunków zwierząt zarówno lądowych, jak i wodnych. Istotna jest zatem edukacja ekologiczna zarówno dorosłych, jak i dzieci. Media i filmy są do tego doskonałym narzędziem.

Debata oraz przedpremierowy pokaz filmu w Kinotece zorganizowany został we współpracy z Komisją Europejską. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Metrocafe.pl, TOK FM, Gazeta Wyborcza, Pańska Skórka oraz Radio Kampus.

„Królestwo” (org. tytuł „Les Saisons”) to pełnometrażowy film, częściowo finansowany przez instytucje Unii Europejskiej, w którym główną rolę grają dzikie zwierzęta. Projekt jest przedsięwzięciem międzynarodowym,
a zdjęcia powstawały w 2013 roku w kilku krajach europejskich, m.in. we Francji, Holandii, Rumunii
i na Węgrzech. Około 10% wszystkich obrazów stanowią ujęcia polskich lasów - tereny parków narodowych: Białowieskiego i Biebrzańskiego, należące do sieci Natura 2000, której celem jest zachowanie siedlisk przyrodniczych zagrożonych gatunków i ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy.
Autorzy filmu, poprzez poetycką narrację i zjawiskowe zdjęcia, zwracają uwagę społeczeństwa na wpływ, jaki wywierają działania człowieka na środowisko naturalne. Obraz Jacquesa Perrina i Jacquesa Cluzauda nawiązuje tym samym do polityki Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska i różnorodności biologicznej.

  • Reżyseria: Jacques Perrin, Jacques Cluzaud
  • Scenariusz: Jacques Perrin, Jacques Cluzaud, Stéphane Durand
  • Gatunek: dokumentalny/przyrodniczy
  • Kraj produkcji: Francja, 2015
  • Czas trwania: 1h 36min
  • Planowana premiera w Polsce: 16 września 2016
  • Dystrybutor: M2FILMS


Marta Młynarczykowska
Anna Piątkowska-Wełyczko

Białowieża

W nocy z 26 na 27 marca spłonęło mieszkanie członka naszego teamu biegowego Marka Płotasta. Prosimy o finansową pomoc dla (...)
czytaj całość
To nie martwe drzewa są zagrożeniem w Puszczy, tylko patrzenie na ten wyjątkowy las jako na zasób do komercyjnej eksploatacji (...)
czytaj całość
Do sieci wyciekł projekt zmian w prawie łowieckim autorstwa Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego. Propozycje zostały zawarte w projekcie ustawy (...)
czytaj całość
Senat opowiedział się za dobrymi zmianami przyjętymi przez Sejm.
czytaj całość
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wraz z Kukiz15 stanęli w obronie uprzywilejowanej pozycji myśliwych. Jednocześnie zignorowali uwagi strony społecznej, fundując społeczeństwu (...)
czytaj całość
Partia Zieloni we Wrocławiu zorganizowała happening solidarnościowy z obrońcami Puszczy Białowieskiej, którzy zostali aresztowani za udział w pokojowym proteście w (...)
czytaj całość
9 sierpnia w sądzie w Hajnówce odbyła się rozprawa o zablokowanie harvesterów w Puszczy Białowieskiej.
czytaj całość
 - naukowcy odpowiadają na najczęstsze pytania i wyjaśniają jak jest naprawdę
czytaj całość
więcej
2017-08-03
Stanowisko Pracowni w sprawie kontynuowania cięć w Puszczy Białowieskiej
2017-07-28
Trybunał Sprawiedliwości zakazał wycinki w Puszczy Białowieskiej
2017-07-22
Spór o przyszłość Puszczy Białowieskiej: mity i fakty. (cz 1.)
2017-07-05
Czy można obronić Polskę we śnie?
2017-07-02
Wielka mobilizacja dla Puszczy Białowieskiej
2017-06-19
Działania ministra Jana Sz. pod lupą ekspertów UNESCO
2017-05-28
Spacer wolności w Puszczy Białowieskiej
2017-03-05
w tym tygodniu nowelizacja ustawy o wycince – każdy (...)
2017-02-21
Poradnik: jak usunąć drzewo, które Cię wpieniało od zawsze.
2016-12-14
Ekspresowe dożynanie przyrody. Szkodliwe projekty Jana Sz. już w Sejmie
2016-12-09
Ministerstwo Środowiska mówi nieprawdę - znamy korespondencję nt. likwidacji systemu (...)
2016-12-01
Minister Szyszko chce spalać polskie lasy
2016-09-25
Ministerstwo okłamało rząd w sprawie Prawa łowieckiego?
2016-09-19
Myśliwi będą panami lasów
2016-07-19
Puszcza Białowieska. Ministerstwo Środowiska odpowiada Komisji Europejskiej
2016-07-15
Ktoś nienawidzi polskich drzew?
2016-07-03
*Królestwo* podbija serca warszawskich widzów i prowokuje do rozmowy
2016-06-17
Do elektrowni trafi drewno wraz z dopłatami
2016-06-06
Co Szyszko pokaże UNESCO. W Puszczy Białowieskiej trwa inspekcja
2016-06-06
Puszcza Białowieska w ciągu trzech lat zginie bez wycinki drzew
2016-03-25
Minister Szyszko wydał wyrok na Puszczę Białowieską
2016-03-22
Naukowcy złożyli votum separatum do wniosków konferencji o Puszczy.
2016-03-13
Zielone światło RDOŚ dla większej wycinki w Puszczy Białowieskiej.
2016-03-13
Szyszko: W niedzielę podejmę decyzję w sprawie przyszłości puszczy
2016-02-21
Jak myśliwi w szkodę weszli
2016-02-18
Nadleśnictwo Białowieża: w planie mniej cięć niż pierwotnie planowano
2016-02-04
Polują Szyszko i Kukiz. Co roku polscy myśliwi zabijają 1,5 (...)
2016-02-01
Minister środowiska o Puszczy Białowieskiej: nie będzie decyzji o wycince (...)
2016-01-18
marsz entów 17.01.2016, Warszawa - fotorelacja
2016-01-15
W obronie Puszczy Białowieskiej
2016-01-13
KochamPuszcze.pl - ruszyła zbiórka podpisów w obronie Puszczy Białowieskiej
2015-12-02
Minister środowiska odwołał dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego
2015-12-02
Star Wars – reaktywacja
2015-09-01
100 lat niszczenia Puszczy Białowieskiej.
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
Minister środowiska Czech Richard Brabec otrzymał we wtorek 12 listopada 2019 roku petycję mieszkańców wsi położonych w (...)
czytaj całość
Recykling Dał Owoce w Tuszowie Narodowym
Logika koncernów węglowych – my zarabiamy, wy po (...)
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2019
Czekając na COP 25 – listopad miesiącem protestów (...)
Recykling Daje Owoce w Żorach
Powołano Polskie Towarzystwo Ekologiczne
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy
Dr hab. Wiktor Kotowski: Degradacja środowiska naturalnego, wymieranie gatunków, ogromne emisje dwutlenku węgla do atmosfery. To skutki (...)
czytaj całość
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?
Politycy to gorszy sort ludzkości?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej