×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

3 lipca 2016
Białowieża
 

*Królestwo* podbija serca warszawskich widzów i prowokuje do rozmowy

Puszcza Białowieska i Biebrzański Park Narodowy w obiektywie francuskich mistrzów kina dokumentalnego i komentarzach ekspertów w dziedzinie bioróżnorodności.

We wtorek 28 czerwca, w warszawskiej Kinotece odbył się specjalny pokaz filmu przyrodniczego pt. „Królestwo”. Obraz ten stał się pretekstem do debaty eksperckiej

na temat współczesnej, trudnej relacji człowieka z dziką przyrodą. Wzięli w niej udział: Maciej Fuszara, biolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja oraz Darek Sepioło, podróżnik i filmowiec Discovery. Rozmowę poprowadził dziennikarz Paweł Oksanowicz. Gościem specjalnym wydarzenia był Humberto Delgado Rosa, dyrektor Wydziału ds. Kapitału Naturalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej, współorganizującej wydarzenie.

Wyjątkowe dzieło jakim jest „Królestwo” (oryginalny tytuł: „Les Saisons”) to z pewnością uczta dla oczu. Niezwykłe ujęcia zwierząt w ich naturalnym otoczeniu, krajobraz zmieniający się na przestrzeni lat i poetycka narracja, zabierają widza w podróż w czasie, ukazując piękno europejskiej przyrody. Te niezwykłe doznania estetyczne to także pretekst do dyskusji o roli człowieka w tym świecie i jego wpływie na środowisko naturalne.

„Królestwo” to także wyjątkowa okazja do rozmowy o Polsce i naszych naturalnych zasobach. Około 10 procent ujęć nakręconych zostało na terenie Puszczy Białowieskiej
i Biebrzańskiego Parku Narodowego. – Polska powinna być szczególnie dumna z filmu
– powiedział na powitanie Humberto Delgado Rosa, dyrektor Wydziału ds. Kapitału Naturalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej. Dzięki temu, że reżyserzy uwiecznili tereny Białowieży i Biebrzy wszyscy widzowie mogą na własne oczy zobaczyć, jak wygląda nieskazitelna przyroda w jej pierwotnym kształcie.

Przed seansem odbyła się debata z ekspertami, której tematem były wyzwania koegzystencji człowieka i przyrody. Na wstępie do istoty bioróżnorodności odniósł się dr Maciej Fuszara, biolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego: - Różnorodność biologiczną można definiować na bardzo wiele sposobów i wszystkie są równie ważne - zarówno z punktu widzenia różnorodnych gatunków roślin i zwierząt żyjących na danym obszarze, jak
i różnorodności w obrębie jednego gatunku. Warto pamiętać, że i żółwie i prawdziwki różnią się od siebie, tak jak ludzie. Ograniczenie różnorodności jest niebezpieczne i grozi wyginięciem gatunków.

- Na szczęście będąc „królami stworzenia” jesteśmy obdarzeni rozumem i zaczynamy zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności jaka na nas ciąży – kontynuował dr Fuszara. Poszukujemy informacji na ten temat, chcemy się uczyć, dowiadywać i to jest największe w tej kwestii osiągnięcie. Program Natura 2000 jest efektem tego, że w pewnej chwili zauważyliśmy, że nie wystarczy ochrona puszcz, lasów i zasobów naturalnych, by zachować bioróżnorodność. Do tego konieczna jest ochrona prawna, którą obejmiemy również obszary w które człowiek już wcześniej ingerował, a na których żyją cenne gatunki roślin i zwierząt.

- W Europie jest wiele miejsc, które należą do programu Natura 2000. – dodał Humberto Delgado Rosa. To najszerzej zakrojona na świecie sieć ochrony przyrody, której celem jest nie tyle tworzenie rezerwatów przyrody, co ochrona różnorodności biologicznej. W Polsce
do tego programu należy niemal 1000 miejsc.

Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja podsumował: - Nie ma możliwości consensusu między człowiekiem i naturą, jeśli nie wsłuchamy się w potrzeby naszego naturalnego otoczenia. Tymczasem jeśli stajemy przed wyborem, zawsze wybieramy to co ważniejsze dla człowieka, nie myśląc o przyrodzie. Uważamy, że możemy zrobić z nią wszystko, ponieważ zostało nam to dane. A ona musi mieć swoją przestrzeń. To skomplikowana sytuacja, ale na szczęście zaczynamy sobie zdawać z tego sprawę. Pytanie tylko, czy coś z tym zrobimy?

Dariusz Sepioło, podróżnik i filmowiec Discovery powiedział: Wszyscy znamy okładkowe tematy, takie jak globalne ocieplenie czy zatrucie środowiska spowodowane działaniem człowieka, jednak według moich obserwacji największym zagrożeniem dla dzikiej natury są kwestie kulturowe i brak wiedzy, które są jedną z przyczyn zmniejszenia populacji niektórych gatunków zwierząt zarówno lądowych, jak i wodnych. Istotna jest zatem edukacja ekologiczna zarówno dorosłych, jak i dzieci. Media i filmy są do tego doskonałym narzędziem.

Debata oraz przedpremierowy pokaz filmu w Kinotece zorganizowany został we współpracy z Komisją Europejską. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Metrocafe.pl, TOK FM, Gazeta Wyborcza, Pańska Skórka oraz Radio Kampus.

„Królestwo” (org. tytuł „Les Saisons”) to pełnometrażowy film, częściowo finansowany przez instytucje Unii Europejskiej, w którym główną rolę grają dzikie zwierzęta. Projekt jest przedsięwzięciem międzynarodowym,
a zdjęcia powstawały w 2013 roku w kilku krajach europejskich, m.in. we Francji, Holandii, Rumunii
i na Węgrzech. Około 10% wszystkich obrazów stanowią ujęcia polskich lasów - tereny parków narodowych: Białowieskiego i Biebrzańskiego, należące do sieci Natura 2000, której celem jest zachowanie siedlisk przyrodniczych zagrożonych gatunków i ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy.
Autorzy filmu, poprzez poetycką narrację i zjawiskowe zdjęcia, zwracają uwagę społeczeństwa na wpływ, jaki wywierają działania człowieka na środowisko naturalne. Obraz Jacquesa Perrina i Jacquesa Cluzauda nawiązuje tym samym do polityki Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska i różnorodności biologicznej.

  • Reżyseria: Jacques Perrin, Jacques Cluzaud
  • Scenariusz: Jacques Perrin, Jacques Cluzaud, Stéphane Durand
  • Gatunek: dokumentalny/przyrodniczy
  • Kraj produkcji: Francja, 2015
  • Czas trwania: 1h 36min
  • Planowana premiera w Polsce: 16 września 2016
  • Dystrybutor: M2FILMS


Marta Młynarczykowska
Anna Piątkowska-Wełyczko

Białowieża

Bezczynność kolejnych ministrów sprawiła, że przez prawie trzy lata polski rząd nie wykonał wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie (...)
czytaj całość
W nocy z 26 na 27 marca spłonęło mieszkanie członka naszego teamu biegowego Marka Płotasta. Prosimy o finansową pomoc dla (...)
czytaj całość
To nie martwe drzewa są zagrożeniem w Puszczy, tylko patrzenie na ten wyjątkowy las jako na zasób do komercyjnej eksploatacji (...)
czytaj całość
Do sieci wyciekł projekt zmian w prawie łowieckim autorstwa Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego. Propozycje zostały zawarte w projekcie ustawy (...)
czytaj całość
Senat opowiedział się za dobrymi zmianami przyjętymi przez Sejm.
czytaj całość
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wraz z Kukiz15 stanęli w obronie uprzywilejowanej pozycji myśliwych. Jednocześnie zignorowali uwagi strony społecznej, fundując społeczeństwu (...)
czytaj całość
Partia Zieloni we Wrocławiu zorganizowała happening solidarnościowy z obrońcami Puszczy Białowieskiej, którzy zostali aresztowani za udział w pokojowym proteście w (...)
czytaj całość
więcej
2017-09-11
Komisja wnioskuje o nałożenie kar finansowych w związku z nielegalną (...)
2017-08-12
Obrońcy przyrody sądzeni za ratowanie Puszczy Białowieskiej
2017-08-05
30 pytań o kornika, leśników i ekologów w Puszczy Białowieskiej
2017-08-03
Stanowisko Pracowni w sprawie kontynuowania cięć w Puszczy Białowieskiej
2017-07-28
Trybunał Sprawiedliwości zakazał wycinki w Puszczy Białowieskiej
2017-07-22
Spór o przyszłość Puszczy Białowieskiej: mity i fakty. (cz 1.)
2017-07-05
Czy można obronić Polskę we śnie?
2017-07-02
Wielka mobilizacja dla Puszczy Białowieskiej
2017-06-19
Działania ministra Jana Sz. pod lupą ekspertów UNESCO
2017-05-28
Spacer wolności w Puszczy Białowieskiej
2017-03-05
w tym tygodniu nowelizacja ustawy o wycince – każdy (...)
2017-02-21
Poradnik: jak usunąć drzewo, które Cię wpieniało od zawsze.
2016-12-14
Ekspresowe dożynanie przyrody. Szkodliwe projekty Jana Sz. już w Sejmie
2016-12-09
Ministerstwo Środowiska mówi nieprawdę - znamy korespondencję nt. likwidacji systemu (...)
2016-12-01
Minister Szyszko chce spalać polskie lasy
2016-09-25
Ministerstwo okłamało rząd w sprawie Prawa łowieckiego?
2016-09-19
Myśliwi będą panami lasów
2016-07-19
Puszcza Białowieska. Ministerstwo Środowiska odpowiada Komisji Europejskiej
2016-07-15
Ktoś nienawidzi polskich drzew?
2016-07-03
*Królestwo* podbija serca warszawskich widzów i prowokuje do rozmowy
2016-06-17
Do elektrowni trafi drewno wraz z dopłatami
2016-06-06
Co Szyszko pokaże UNESCO. W Puszczy Białowieskiej trwa inspekcja
2016-06-06
Puszcza Białowieska w ciągu trzech lat zginie bez wycinki drzew
2016-03-25
Minister Szyszko wydał wyrok na Puszczę Białowieską
2016-03-22
Naukowcy złożyli votum separatum do wniosków konferencji o Puszczy.
2016-03-13
Zielone światło RDOŚ dla większej wycinki w Puszczy Białowieskiej.
2016-03-13
Szyszko: W niedzielę podejmę decyzję w sprawie przyszłości puszczy
2016-02-21
Jak myśliwi w szkodę weszli
2016-02-18
Nadleśnictwo Białowieża: w planie mniej cięć niż pierwotnie planowano
2016-02-04
Polują Szyszko i Kukiz. Co roku polscy myśliwi zabijają 1,5 (...)
2016-02-01
Minister środowiska o Puszczy Białowieskiej: nie będzie decyzji o wycince (...)
2016-01-18
marsz entów 17.01.2016, Warszawa - fotorelacja
2016-01-15
W obronie Puszczy Białowieskiej
2016-01-13
KochamPuszcze.pl - ruszyła zbiórka podpisów w obronie Puszczy Białowieskiej
2015-12-02
Minister środowiska odwołał dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego
2015-12-02
Star Wars – reaktywacja
2015-09-01
100 lat niszczenia Puszczy Białowieskiej.
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej