opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Białowieża

Wrocław solidarny z obrońcami Puszczy

12 listopada 2017 min
(galeria fotografii)

Partia Zieloni we Wrocławiu zorganizowała happening solidarnościowy z obrońcami Puszczy Białowieskiej, którzy zostali aresztowani za udział w pokojowym proteście w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie.

To tam 22 osoby zaangażowane w obronę Puszczy Białowieskiej przed nielegalną wycinką zostały aresztowane i grozi im m.in. zarzut naruszenia miru domowego Lasów Państwowych – mówi Robert Reisigová-Kielawski z zarządu wrocławskich Zielonych.

- Bezwzględny sposób potraktowania obrońców i obrończyń Puszczy Białowieskiej obnaża metody podobne do tych stosowanych wobec ruchów społecznych w Węgrzech czy Turcji: arogancja, agresja, zastraszanie rodzin, aresztowania i zarzuty. Celem jest odebranie wszystkim przeciwnikom dewastacji Puszczy poczucia jakiejkolwiek sprawczości. To zniechęcanie do oporu i tłamszenie społeczeństwa obywatelskiego – dodaje Robert Reisigová-Kielawski.

- Adwokatom blokowano dostęp do zatrzymanych przez 2 godziny, mimo że według prawa policja ma umożliwić kontakt bezzwłocznie. Kiedy po 12 godzinach bez jedzenia i dostępu do wody wynegocjowano przekazanie im jedzenia, wegańskie zatrzymano a przepuszczono tylko nie-wegańskie. Nie pozwolono podać osobie leku na receptę. Są podejrzenia o fabrykowanie i naciąganie zarzutów. Były rewizje osobiste dziewczyn w męskich toaletach, gdzie co chwila ktoś wchodził. Były wtargnięcia policji do mieszkań osób zatrzymanych, czasem bez przedstawienia powodów - wylicza Małgorzata Tracz, przewodnicząca Partii Zieloni.

- Jako inicjatorzy akcji „stawiamy ultimatom odbiorcom drewna z Puszczy Białowieskiej” zachęcamy do kontaktowania się z firmami opublikowanymi na stronie wolnapuszcza.pl, które kupują drewno z Puszczy. Upubliczniajmy nazwy tych firm i bojkotujmy je. To realna presja - mówią Justyna Wolniewicz i Paweł Wrabec, Obywatele RP.

Działacze twierdzą, że trzeba uważnie się przyglądać instytucji Lasów Państwowych i naciskać na nie w całym kraju, aby zmieniały swoją politykę, aby gospodarka leśna była oparta na zrównoważonym rozwoju.

- Lasy Państwowe to korporacja. Pracownicy biurowi zarabiają 11 tys. zł/miesięcznie. Parownicy i pracownice, którzy ciężko pracują fizycznie zarabiają tam często poniżej 10 zł/h, często zmuszeni są do samozatrudnienia i pracy na własną odpowiedzialność, bez świadczeń i za najniższe stawki. 20 mln zł - tylko tyle Lasy przeznaczają na utrzymanie 23 parków narodowych. To tyle co utrzymanie 3 siedzib w Puszczy. Widać tu olbrzymią dysproporcję pomiędzy nakładami na administrację oraz ochroną przyrody. To o tym mówili protestujący w warszawskiej siedzibie – podkreśla Paweł Pomian, przewodniczący Partii Zieloni we Wrocławiu.

- Dziś, pod pozorem walki z kornikiem, wbrew wiedzy naukowej, wbrew rozsądkowi, Puszcza jest wycinana i to dzieje się w alarmującym tempie. Do dzisiaj w tym roku wycięto nie tylko 3 razy tyle drzew co w poprzednich latach, ale przede wszystkim blisko 40% tych drzew to drzewa ponad 100-letnie! Musimy to zatrzymać. Po to był ten protest w siedzibie Lasów Państwowych. Jeśli szukacie patriotek i patriotów, to oni są właśnie w Obozie dla puszczy, to oni byli właśnie tam. Stoimy murem za nimi – mówi Robert Maślak, biolog z partii Razem.

Robert Reisigová-Kielawski

tytul: Ruszają zapisy do EkoWalentynek 2018tytul: Europejski wskaźnik jakości powietrza: aktualne informacje o jakości powietrza na wyciągnięcie rękitytul: Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz  rozwoju D. Śląska i Polskitytul: *Świeć Przykładem*tytul: RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacjatytul: Śmieci skrzydeł nie mają!tytul: COP 23 w Bonn – antynagroda dla Polski, szacunek dla Syrii, wstyd dla USAtytul: Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP 23 w Bonn - Między porozumieniem Paryskim a Katowickim
view_list  inne artykuły z tematu Białowieża:
mh

Lasy Państwowe nie radzą sobie z Puszczą? Czas na park narodowy!

To nie martwe drzewa są zagrożeniem w Puszczy, tylko patrzenie na ten wyjątkowy las jako na zasób do komercyjnej eksploatacji – koalicja Kocham Puszczę komentuje wzmożoną akcję propagandową zwolenników wycinki w Puszczy

mh

Potrzebne wsparcie dla Marka Płotasta i jego rodziny

W nocy z 26 na 27 marca spłonęło mieszkanie członka naszego teamu biegowego Marka Płotasta. Prosimy o finansową pomoc dla Marka i jego rodziny.

mh

Z łukiem i dziećmi na ASF, czyli kolejne kuriozalne pomysły PZŁ

Do sieci wyciekł projekt zmian w prawie łowieckim autorstwa Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego. Propozycje zostały zawarte w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt i przedstawione Ministerstwu Środowiska.

mh

Koniec Rzeczpospolitej Myśliwskiej. Senat przegłosował dobrą zmianę prawa łowieckiego

Senat opowiedział się za dobrymi zmianami przyjętymi przez Sejm.

mh

Prawo i Sprawiedliwość zgadza się na Rzeczpospolitą Myśliwską

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wraz z Kukiz15 stanęli w obronie uprzywilejowanej pozycji myśliwych. Jednocześnie zignorowali uwagi strony społecznej, fundując społeczeństwu złą nowelizacją prawa łowieckiego. Teraz w ekspresowym tempie chce doprowadzić do jej uchwalenia.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.