×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

2 listopada 2014
Zieloni
 

Wojciech Matuszczak: Ostrów Wielkopolski

Wojeciech Matuszak otrzymuje nasze rekomendacje w wyborach samorządowych w Ostrowie Wielkopolskim.

Rzeczywiście chce reprezentować swoich mieszkanców. Jako jedyny miał odwage w Radzie  Miasta sprzeciwiać się woluntaryzmowi i brakowi dostepu do informcji o  wpływie na środowisko firmy Info_ GLOBAL


Polityka i mój ogród to dwie moje pasje, wzajemnie się równoważące:
Rozmowa Marii Trzebińskiej, członkini Zarządu Wielkopolskiego Klubu Ekologicznego, z kandydatem do Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego Wojciechem Matuszczakiem

Maria Trzebińska: Pełnienie funkcji radnego wymaga sporo czasu, jak godzi Pan mandat radnego z życiem prywatnym i zawodowym ?

Wojciech Matuszczak : Jestem ekonomistą, przez 20 lat prowadziłem własną firmę, pracowałem także w korporacji. Będąc” panem własnego czasu”, mogę poświęcić się działalności społecznej bez większego problemu. Polityka i mój ogród to dwie moje pasje, wzajemnie się równoważące.

M.Trzebińska: Jakie dokonania ma Pan na swoim koncie w minionych kadencjach ?

W.Matuszczak: Radny miejski w zajmuje się problemami miasta jako całości i problemami okręgu z którego zostaje wybrany, w moim przypadku Osiedla nr 8 „Odolanowskie”. Jako ekonomista w kwestiach miejskich mam swój bezpośredni udział w polepszaniu warunków do prowadzenia w naszym mieście działalności gospodarczej. Fundusz Poręczeń Kredytowych, Park Przemysłowy, ulgi w podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców to moje pomysły, które zostały wprowadzone w życie. Jeśli chodzi o osiedle to oprócz inwestycji drogowych, najważniejszym sukcesem było wybudowanie boiska, placu zabaw i siłowni zewnętrznej. Pomagałem również mieszkańcom w działaniach poprawiających stan środowiska naturalnego w osiedlu.

M.Trzebińska: Z czym zatem były największe problemy?

W.Matuszczak: Największy problem, zwłaszcza tej kadencji, to bezrefleksyjne zachowania części radnych. Niekiedy pomysły, wymagające podjęcia decyzji, niekiedy trudnych, ale w dłuższej perspektywie przynoszących korzyści, trafiają na twardą ścianę niechęci do zmian, co odbiera wiarę w racjonalność działań samorządu. Porażką moją ale myślę, że Miasta jako całości jest zarządzanie sferą komunalną przez spółkę Holdikom s.a., która drenując podległe sobie spółki nie wnosi żadnej wartości dodanej (za 2013 rok spółki komunalne musiały w większości przekazać swoje zyski w formie dywidend do spółki zarządzającej !?).

M.Trzebińska : Jak Pan myśli dlaczego problem z firmą działającą w państwa Osiedlu nie uzyskuje posłuchu wśród radnych ?

W.Matuszczak: Myślę, że jest to spowodowane krótkowzrocznością, która powoduje chęć doraźnej pomocy przedsiębiorcy, bez zastanowienia się nad skutkami dalekosiężnymi takiej decyzji. Problem bezrobocia i niewielkiej ilości firm na terenie, niedużego przecież miasta powoduje, że radni i Prezydent nie chcą narażać się na zarzut przeszkadzania rozwojowi firmy. Cierpią na tym okoliczni mieszkańcy. Tylko wspólne ich działania mogą coś zmienić, będę im w tym pomagał.

M.Trzebińska : Rozmowa nasza jest bardzo poważna, proszę powiedzieć jednak kilka słów o swojej prywatności, co pan robi w wolnym czasie, co jest Pana pasją?

W.Matuszczak: Bardzo lubię pracę w ogrodzie „bez rękawiczek”. Mam duży z ok. 200 roślinami ogród, który robi się powoli małym arboretum. Specjalizuję się w iglakach, a mój świerk wężowy budzi skrajne emocje – u mnie dumę i zachwyt u mojej wspaniałej żony uśmiech. Staram się zaszczepić swoją pasją moich synów, ale długa praca mnie czeka w tej materii i to bez wyraźnych szans na sukces.

M.Trzebińska : Może jakaś złota myśl na koniec wywiadu?

W.Matuszczak: Może nie będzie ona złota, ale coraz częściej przypomina mi się, obserwując otaczającą rzeczywistość, prawo, które sformułował dawno temu Kopernik. Głosi ono, że „pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy” – coraz częściej widzę, że odnosi się ono do wielu dziedzin naszego życia.

Ostrów Wlkp., październik 2014r


Ostrów Wlkp. 29.05.2014.

Interpelacja Radnego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego
Wojciecha Matuszczaka

W związku z przesłaniem przez WIOŚ w Poznaniu , Delegaturę w Kaliszu pisma dotyczącego utrzymującego się od początku roku do chwili obecnej podwyższonego średniego miesięcznego stężenia trującego benzenu, lub przekroczenia poziomu dopuszczalnego zarejestrowanego na trzech stanowiskach pomiarowych przy ul Długiej i Gorzyckiej proszę o przekazanie tego pisma wszystkim Radnym, Radzie Osiedla nr 8 oraz proszę o pilną interwencję w tej sprawie, celem ochrony mieszkańców Osiedla nr 8 przed skutkami takiej sytuacji. Do pisma dołączona jest mapa z zaznaczeniem obszaru największego wpływu na zmierzone stężenie benzenu i jako przedstawiciel zamieszkujących tam mieszkańców nie mogę przejść obojętnie wobec takiej sytuacji.

Odpowiedź Prezydenta

„Odpowiadając na Pana interpelację złożoną 29 maja 2014 roku podczas L Sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego wyjaśniam:

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji
o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t. j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1235 z późn. zm.) organy administracji są obowiązane do udostępniania każdemu informacji o środowisku i jego ochronie znajdujących się w ich posiadaniu lub które są dla nich przeznaczone.

Art. 12 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że informacje o środowisku i jego ochronie udostępnia się na pisemny wniosek o udostępnienie informacji.

Udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie następuje w sposób i w formie określonych we wniosku, chyba że środki techniczne, którymi dysponuje organ administracji, nie umożliwiają udostępnienia informacji w sposób i w formie określonych we wniosku.

Zgodnie z art. 26 ust. 2 ww. ustawy za wyszukiwanie informacji, a także za przekształcanie informacji w formę wskazaną we wniosku, sporządzanie kopii dokumentów lub danych oraz ich przesłanie organ administracji pobiera opłaty w wysokości odzwierciedlającej związane z tym uzasadnione koszty. Opłat, o których mowa w ust. 2, nie pobiera się, jeżeli wniosek został złożony przez organ administracji.

Należy zatem zaznaczyć, że udostępnienie informacji o środowisku (dotyczącej stanu jakości powietrza w okolicach zakładu INFO-GLOBAL), która przekazana została Prezydentowi Miasta Ostrowa Wielkopolskiego przez kaliską delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu (sygnatura KDI.703.34.2013.uw z 23 maja 2014 r.) może nastąpić na indywidualny wniosek podmiotu zainteresowanego uzyskaniem takiej informacji. Konieczne jest również uiszczenie opłaty, chyba że wniosek złożony jest przez organ administracji (np. Radę Miejską).

Zgodnie z art. 378 ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1232 z późn. zm.) organem właściwym do podjęcia działań, w tym do zobowiązania prowadzącego instalację mogącą negatywnie oddziaływać na środowisko do sporządzenia przeglądu ekologicznego jest Starosta Ostrowski. Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego nie jest organem posiadającym uprawnienia w tym zakresie.

Wyjaśniam ponadto, że w piśmie z dnia 23 maja 2014 r. (sygn. KDI.703.34.2013.uw) kaliska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu wyjaśniła, że informacja wraz z wynikami pomiarów została przekazana pismem do Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim. Zatem stosowne działania prawne może podjąć w tym zakresie Starosta Ostrowski.

załącznik:

Wystąpienie Joanny Tomalak, Pełnomocniczki Zarządu Firmy Info-Global ® do spraw Rozwoju.

Zieloni

W Wałbrzychu odbyła się kolejna debata przedwyborcza na trasie Ekopatriotów. Udział wzięli kandydaci z KO, Lewicy, PSL i Konfederacji.
czytaj całość
Debata wyborcza z kandydatami do parlamentu z okręgu wałbrzyskiego.
czytaj całość
Kogo w regionie łódzkim interesuje ekologia? Tylko Anita Sowińska z Wiosny (SLD) i Jakub Bilski z Partii Zieloni (KO) odpowiedzieli na zaproszenie do debaty (...)
czytaj całość
W Oleśnicy zorganizowana została debata przedwyborcza przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, w ramach inicjatywy Ekopatrioci realizowanej przez Fundację WWF Polska.
czytaj całość
Debata wyborcza z kandydatami do parlamentu z okręgu Piorków Trybunalski w Bełchatowie.
czytaj całość
Przedwyborcza debata z kandydatami do parlamentu
czytaj całość
Debata wyborcza z kandydatami do parlamentu w Oleśnicy na Dolnym Śląsku.
czytaj całość
Debata przedwyborcza z kandydatami PSL, SLD, Konfederacji i Zielonych
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej