Studia podyplomowe „Energetyka Odnawialna dla Biznesu - inwestycje i rynki energii elektrycznej i ciepła”, realizowane od 6 lat przez Politechnikę Warszawską (Szkołę Biznesu) i Instytut Energetyki Odnawianej są wsparciem dla transformacji energetycznej opartej na OZE. Wpisują się w zieloną wersję projektów KPEiK i strategii dla ciepłownictwa oraz najnowszy unijny pakt dla czystego przemysku.
Studia ukończyło ponad 300 absolwentów, którzy przygotowali ponad 60 prac końcowych dotyczących analiz technicznych, ekonomicznych, prawnych i społecznych, na bazie konkretnych studiów przypadku zielonych inwestycji. Prace końcowe z obszaru zastosowań OZE z magazynami energii w elektroenergetyce, w przemyśle i ciepłownictwie, u prosumentów lub autoproducentów energii, zrealizowane zostały w interdyscyplinarnych grupach studenckich (ze wparciem dosieczonych konsultantów zapewnianych grupom projektowych w programie nauczania).
Prace końcowe (studia wykonalności) uwzględniały różne technologie OZE i różne magazyny energii, ale też różne rozwiązania innowacyjne związane z przyłączaniem OZE do sieci, elektryzacja ciepłownictwa i przemysłu itp. Poniższa tabela pokazuje zakres prac końcowych z lat 2023-2025.
Pogram studiów zmienia w każdej edycji, dostosowując się do trendów rozwoju OZE i rynku energii. W najbliższej edycji większy nacisk w programie nauczania postawiony będzie m. in. na:
Studia są miejscem, gdzie można spotkać ekspertów i osoby z różnych obszarów co służy wymianie informacji i debacie eksperckiej nad różnymi ścieżkami transformacji energetycznej. Poszerzaniu horyzontów i podejmowaniu tematów interdyscyplinarnych sprzyja różnorodność zawodowa studentów, w tym aktualne miejsca pracy (biznes OZE, firmy elektroenergetyczne i ciepłownicze, instytucje banków i finansowe, przedstawiciele samorządów, kancelarie prawne itp.). Na wykresie przedstawiano podział studentów ostatniej edycji z uwagi na obszary działalności ich firm.
Wśród studentów są też osoba z wykształceniem z obszaru nauk społecznych, którzy w pracach końcowych zazwyczaj zajmuję się społecznym aspektem inwestycji w OZE.
Tegoroczna edycja studiów 2025/2026 rozpocznie się 8 listopada (pierwszy z 10 zjazdów weekendowych). Więcej informacji o studiach można znaleźć na stronie Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej https://biznes.edu.pl/oferta/energetyka-odnawialna/
Kontakt:


|
info
|