×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

4 czerwca 2016
Bałtyk
 

W 2017 roku więcej szprotów, a mniej dorszy

ICES zaleca znaczące ograniczenie połowów dorsza bałtyckiego  – zarówno ze stada wschodniego jak i zachodniego, przy czym w przypadku stada zachodniego propozycja ICES zakłada ograniczenie połowów aż o 97%.

31 maja 2016 roku Międzynarodowa Rada Badań Morza (ICES – The International Council for the Exploration of the Sea) opublikowała coroczne doradztwo naukowe dotyczące wielkości dopuszczalnych połowów komercyjnie eksploatowanych gatunków ryb w Bałtyku. Doradztwo to jest pierwszym etapem ustalania kwot połowowych dla bałtyckich stad ryb na rok 2017.

W opublikowanym doradztwie ICES zaleca znaczące ograniczenie połowów dorsza bałtyckiego – zarówno ze stada wschodniego jak i zachodniego, przy czym w przypadku stada zachodniego propozycja ICES zakłada ograniczenie połowów aż o 97%. Propozycja tak znaczącej redukcji połowów spowodowana jest niską liczebnością stada i wciąż zbyt wysoką śmiertelnością połowową. Utrzymanie eksploatacji na obecnym poziomie nie pozwoli na odbudowę stada dorsza zachodniego do stabilnych poziomów. Dla dorsza wschodniego ICES proponuje ograniczyć połowy w 2017 roku o 34%.

W przypadku stada wschodniego dorsza nadal występują problemy z określeniem wieku osobniczego, co nie pozwoliło również w tym roku zastosować modelowania analitycznego przy określaniu dopuszczalnych wielkości kwot połowowych – mówi Piotr Prędki z Fundacji MARE. W związku z tym ICES zastosował podejście ostrożnościowe i zaproponował, podobnie jak w roku ubiegłym, znaczące ograniczenie połowów, zwracając jednocześnie uwagę, że pomimo zakazu, nadal ponad 15% dorszy stanowią tak zwane odrzuty.

Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja ryb pelagicznych. ICES rekomenduje zwiększenie połowów szprota o 55%. W przypadku śledzia w centralnym Bałtyku połowy mogą zostać zwiększone o 22%. Jedynie w przypadku śledzia z Zatoki Ryskiej ICES rekomenduje ograniczenie połowów o 34%.

Zwiększenie kwot połowowych ryb pelagicznych należy jednak rozpatrywać także w kontekście przestrzennym. Śledź i szprot są głównym pokarmem dorsza, którego kondycja, również ze względu na brak pożywienia, jest zła. W związku z tym ICES proponuje ograniczyć połowy ryb pelagicznych w obszarach występowania dorsza – to jest podobszarach ICES 25-26 , tak aby zwiększyć ilość dostępnego dla dorsza pożywienia– dodaje Prędki.

Doradztwo ICES jest pierwszym krokiem w procesie ustalania kwot połowowych dla eksploatowanych komercyjnie gatunków ryb w Bałtyku. W oparciu o doradztwo ICES oraz doradztwo Komitetu Naukowego, Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa (STECG – Scientific, Technical and Economic Committee for Fisheries) Komisja Europejska przedstawi propozycję kwot połowowych na rok 2017, które pozwolą na osiągnięcie głównego celu Wspólnej Polityki Rybołówstwa – tj. odbudowę stad powyżej poziomów pozwalających na uzyskanie maksymalnego, podtrzymywanego połowu. Ostateczne decyzje podjęte zostaną przez ministrów ds. rybołówstwa Unii Europejskiej w październiku 2016 roku.

źródło: http://www.gospodarkamorska.pl/

Bałtyk

Dopiero wiosna, a już niektórzy myślą o wakacjach. Istnieje jednak ryzyko, że w przeciągu najbliższych dekad nie odpoczniemy nad polskim (...)
czytaj całość
Gospodarka ściekowa prowadzona przez gminy w regionie Wielkich Jezior Mazurskich nie gwarantuje dostatecznej ochrony przed zanieczyszczeniem i degradacją wód jednego z najcenniejszych przyrodniczo (...)
czytaj całość
KE proponuje ograniczenie połowów dorsza na Bałtyku  
czytaj całość
list organizacji  ekologicznych do ministra
czytaj całość
Pogorszenie jakości wód, zwiększenie ryzyka wystąpienia powodzi i suszy, straty w przyrodzie
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej