×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

4 czerwca 2014
Transport
 

Kraków tworzy rowerową historię

W niedzielę, 25 maja 2014 roku krakowianie przytłaczającą większością głosów (ponad 85%) opowiedzieli się w lokalnym referendum za budową ścieżek rowerowych. Referendum jest ważne a wynik - wiążący.

 To pierwsze takie referendum w Polsce i najprawdopodobniej na świecie. Jego wynik "przekłada wajchę" nie tylko pod Wawelem.

Przy frekwencji 35,96% (wyraźnie powyżej wymaganego ustawą minimum 30%) na pytanie "Czy zdaniem Pani/Pana w Krakowie powinno się budować więcej ścieżek rowerowych?" padło głosów na "TAK" - 175033 (85,20%), głosów na "NIE" - 30398 (14,80%).

To ogromny sukces mieszkańców Krakowa. To ogromny sukces organizacji rowerowych. To także ogromny sukces polityków, którzy odważyli się oddać decyzję w ręce mieszkańców. (Pozostałe pytania dotyczyły organizacji zimowych igrzysk olimpijskich, budowy metra i rozwoju monitoringu w Krakowie, oficjalne wyniki są tu: https://www.bip.krakow.pl/?bip_id=1&mmi=12652 )

Wynik referendum wyraża aspiracje i oczekiwania mieszkańców polskich miast i powinien być wzięty pod uwagę przez decydentów w całej Polsce. Kampania Kraków Miastem Rowerów (obecnie stowarzyszenie pod tą nazwą) toczy się nieprzerwanie od 1993 roku. Ponad dwadzieścia lat społecznej pracy dla mieszkańców przyniosło jednoznaczny, wiążący politycznie i prawnie rezultat. Trzeba wysnuć z tego wnioski.

Jednoznaczny wynik demokratycznego rozstrzygnięcia powinien być analizowany także w kontekście Krajowej Polityki Miejskiej (która przewiduje rozwój ruchu rowerowego) oraz publicznie podjętych zobowiązań w sprawie nowelizacji przepisów, o których pisaliśmy tutaj. Chodzi o rozporządzenia, które dziś hamują i utrudniają działania na rzecz rozwoju ruchu rowerowego w całej Polsce.

Apelujemy do pani wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej o osobiste zaangażowanie w nowelizację rozporządzeń w sprawie znaków i sygnałów drogowych, w sprawie
szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Nieoficjalne informacje docierające z ministerstwa wskazują, że o ile prace legislacyjne trwają, o tyle poziom merytoryczny przygotowanych rozwiązań jest dalece niezadowalający.

Problem, jaki ma cała Polska to nie tylko brak infrastruktury rowerowej, ale także jej zwykle bardzo zła jakość. Wynika to zarówno ze złego prawa, jak i braku fachowej wiedzy w dziedzinie inżynierii ruchu. Kraków 25 maja "przełożył wajchę", ale ma także sprawdzone rozwiązania organizacyjne i planistyczne, które mogą być wykorzystane w całym kraju. A nie jest wcale najbardziej "rowerowym" miastem w Polsce!

Mamy doświadczenie, mamy wiedzę, mamy umiejętności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Polska stała się rowerowym krajem. Krakowskie referendum wskazuje jednoznacznie, że właśnie tego chcemy.

Marcin Hyła, prezes stowarzyszenia Miasta Dla Rowerów

Transport

NIK zbadała skutecznośc Programu Liwidacji Miejsc Niebezpiecznych na polskich drogach. Program przyjęto do realizacji w 2015r. Mimo niewątpliwej konieczności nie (...)
czytaj całość
Burmistrzowie, rządzący kilkudziesięcioma największymi miastami na świecie, wystosowali swoją propozycję “powrotu do zdrowia” po pandemii. Apelują oni o wsparcie dla (...)
czytaj całość
Producenci europejskich samochodów ciężarowych będą musieli zmniejszyć emisję CO2 sprzedawanych pojazdów niemal o jedną trzecią do roku 2030. To najważniejszy (...)
czytaj całość
Jeśli zależy nam na wyjściu z „kolejowego dołka” to musimy porzucić naiwną filozofię, że likwidacja kolejnych połączeń stanowi narzędzie biznesowej (...)
czytaj całość
Wynalazek przetrwał w niemal niezmienionej formie jako dzisiejszy rowerek dziecięcy ("biegowy") służący do nauki jazdy. Sam rower przez 200 lat (...)
czytaj całość
Acquisition of engineering business forms part of US company’s plan to cut costs, speed up production and increase quality
czytaj całość
Dobiegły końca najbardziej rowerowe wakacje w historii: Tego lata Polacy miliony razy skorzystali z rowerów miejskich!
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej