×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

24 stycznia 2023
Odkrywki Europa - WL
 

Polska koalicja antyodkrywkowa solidarna z protestami w Niemczech

Od wielu lat trwa protest wokół niemieckiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Garzweiler w Nadrenii Północnej-Westfalii.

W ostatnich dniach miały miejsce kulminacyjne demonstracje społeczeństwa, które nie zgadza się na wysiedlenie i dalsze pogłębianie kryzysu klimatycznego. – “Solidaryzujemy się z protestującymi przeciw rozbudowie odkrywki Garzweiler. Apelujemy do władz o odwagę w ochronie ludzi przed zmianami klimatu” – napisali w liście do Kanclerza Niemiec Olafa Scholza, Premiera landu NRW Hendrika Wüsta oraz protestujących obywateli przedstawiciele z Ogólnopolskiej Koalicji “Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.

– “Cała ta sytuacja wokół powiększenia odkrywki Garzweiler to bardzo zły znak dla świata – jeżeli tak bogaty kraj jak Niemcy nie stać na odwagę i ambitną politykę klimatyczną, to dlaczego reszta ma być gotowa do poświęcenia?” – pyta dr Hanna Schudy, sygnatariuszka listu otwartego do Kanclerza Niemiec, Premiera landu NRW i protestujących obywateli. – “Jeżeli taki kraj jak Niemcy, gdzie powódź w 2021 r. zabiła 186 osób nie wyciąga lekcji z katastrofy klimatycznej, to czemu inni mają być racjonalni i postępować według reguł? W 2021 roku podczas powodzi m.in. w regionie Ahrweiler władze nie posłuchały naukowców i meteorologów, nie wprowadziły stanu wyjątkowego, tylko poszły spokojnie spać, kiedy ludzie tonęli we własnych domach. To się nie mieści w głowie. Protestujący w obronie wsi Lützerath wydają się dzisiaj być najlepszym, co Republika Federalna może dzisiaj pokazać światu” – dodaje dr Schudy.

Tomasz Waśniewski, prezes Fundacji “Rozwój TAK – Odkrywki NIE” komentuje: – “Solidarność polskich i niemieckich organizacji społecznych i lokalnych społeczności w walce o naszą przyszłość to nasz wspólny obowiązek. Ten obowiązek to odpowiedzialność za przyszłość naszych małych Ojczyzn w których przyjdzie żyć naszym dzieciom i wnukom. Teraz wielki biznes i bezmyślna polityka niszczy nasze domy i historię oraz świat otaczającej nas przyrody rujnując przy tym zdrowie tysięcy ludzi. Wytacza się przeciwko organizacjom społecznym czy bezbronnym mieszkańcom całą siłę władzy, policji i innych służb, by tłumiły sprzeciw społeczny przeciwko niszczeniu domów i miejsca do życia. To państwo, a nie tylko organizacje społeczne, powinno stać po stronie protestujących i odstąpić od dalszej ekspansji kopalni. Władza, w każdym kraju jest, po to by służyć społeczeństwu a nie występować przeciwko ludziom walczącym o nasz wspólny dom i dobrą przyszłość”.

– “Można zadać pytanie co ma się jeszcze wydarzyć by rządzący zobaczyli, że świat dotarł do krawędzi i dzieli nas tylko krok i nie będzie powrotu. Wystarczy obserwować jak szaleje klimat i jakie niesie to konsekwencje a my cały czas dokładamy węgla do tej lokomotywy która zbliża się do tej krawędzi. Apeluję do rządzących teraz w Niemczech – opamiętajcie się i zaprzestańcie dalszej dewastacji naszej planety. Jesteśmy z protestującymi, wspieramy ich i podziwiamy, że walczą o naszą wspólną przyszłość” – mówi Józef Drzazgowski ze Stowarzyszenia Eko Przyjezierze, które od lat z sukcesami walczy przeciwko kopalniom odkrywkowym w Wielkopolsce Wschodniej w Polsce.

– “Od lat nasze organizacje i obywatele, w ramach Koalicji RT-ON, walczą skutecznie wbrew koncernom energetycznym przeciwko odkrywkom i węglowi w Polsce. Wiemy jak wielkiej odwagi i poświęcenia trzeba, aby ryzykować zdrowie i życie w obronie Ziemi i jej klimatu. Znamy gorycz porażki i błędów, które popełniły i popełniają rządzący Polską. Dziękujemy niemieckiemu społeczeństwu obywatelskiemu! Wszystkich polityków Niemiec wzywamy do okazania ambicji na miarę wyzwań, które stoją przed Niemcami i Europą, wzorem dla reszty świata” – podsumowuje Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA i były wiceminister ochrony środowiska w latach 1997-2000 w Polsce.

Przeczytaj list otwarty – wersja polska

Przeczytaj list otwarty – wersja niemiecka

Odkrywki Europa - WL

Od wielu lat trwa protest wokół niemieckiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Garzweiler w Nadrenii Północnej-Westfalii.
czytaj całość
Szwecja i Niemcy mają problem. Ludzie mieszkający na terenie Łużyc także. Obronną ręką z sytuacji może wyjść prywatny koncern węglowy. (...)
czytaj całość
W zasadzie nie sami ekolodzy, ale sąd administracyjny w Cottbus, który odrzucił skargę koncernu LEAG.
czytaj całość
ClientEarth i Greenpeace w Niemczech wzywają rząd federalny do tablicy. Od stycznia, kiedy Komisja Węglowa (KoKo) ogłosiła datę odejścia od (...)
czytaj całość
Ponad pięćset osób z Polski, Czech i Niemiec protestowało przeciwko powiększaniu kopalni odkrywkowej węgla brunatnego PGE Turów. Powstał międzynarodowy łańcuch (...)
czytaj całość
Aktywiści broniący od 2012 r. las Hambacher Forst przed wycinką wzywają do międzynarodowej solidaryzacji. Proszą o nią w obliczu eksmisji (...)
czytaj całość
Niemcy odchodzą od węgla, chociaż dzieje się to w bólach i wciąż za wolno. Powołana właśnie Komisja Węglowa ma opracować (...)
czytaj całość
Burzenie kościoła, puszcza Hambacher niszczona przez buldożery RWE, gaz pieprzowy w oczy aktywistów klimatycznych. Oto obrazki, jakie docierały do nas (...)
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej