×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

18 października 2018
Zieloni
 

Partia Zieloni idzie do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

9 października odbyła się konferencja Partii Zieloni w Wałbrzychu z udziałem przewodniczącej Partii, a także kandydatki na prezydenta Wrocławia - Małgorzaty Tracz. Kandydaci na zielonych radnych sejmikowych przedstawili główne postulaty, z którymi kandydują do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Ich główne hasło brzmi „Odetchnij, Polsko!” - od smogu, od złego zarządzania, od ciągłej walki politycznej. Zieloni zorganizowali konferencję także w Kłodzku i kandydują do Sejmiku we wszystkich okręgach na Dolnym Śląsku.

Zieloni chcą działać na rzecz mieszkańców i mieszkanek województwa dolnośląskiego, zostawić region lepszym miejscem do życia dla przyszłych pokoleń: zielonym, demokratycznym i opartym na idei solidarności społecznej.
Zieloni przedstawili siedem głównych postulatów charakteryzujących ich program, to: czyste powietrze, wygodny transport publiczny, mniej śmieci, zieleń dla każdego, lokalna zdrowa żywność, czysta i tania energia, rozwój gospodarczy dla wszystkich.

Małgorzata Tracz, przewodnicząca Partii Zieloni i kandydatka na prezydenta Wrocławia podsumowała - Startujemy do sejmików wojewódzkich w całej Polsce. Bo to właśnie sejmiki będą w najbliższej kadencji decydować, na co idzie wsparcie unijne. Chcemy, by priorytetami były: walka ze smogiem oraz walka z wykluczeniem komunikacyjnym wielu regionów Dolnego Śląska, gdzie nie ma komunikacji kolejowej, a brakuje nawet autobusowej i ludzie muszą polegać tylko na transporcie samochodowym, a nie zawsze go posiadają. Zależy nam, by Dolny Śląsk rozwijał się w sposób zrównoważony, z uwzględnieniem potrzeb każdej gminy, a nie tylko Wrocławia. By był regionem, który dobrze zarządza odpadami, ma dużo terenów zielonych i stawia na rozwój obywatelskiej energii ze źródeł odnawialnych, dofinansowując inwestycje w panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy małe elektrownie wiatrowe. Na to są środki w sejmikach wojewódzkich – wyjaśniała Małgorzata Tracz.

Małgorzata Beślerzewska, wałbrzyszanka, ekolożka, społecznik podkreśliła, że jej zadaniem będzie nie tylko opieranie się na programie, który proponują Zieloni, ale również na zrównoważonym rozwoju Dolnego Śląska – Dolny Śląsk to województwo, w którym jego południowa część nie rozwija się w takim tempie jak część północna. Sejmik województwa posiada narzędzia do tego, aby tę różnicę zmniejszać. Kandyduję do sejmiku wojewódzkiego m. in. po to, aby w planach i programach dla całego województwa wspierać jego zrównoważony rozwój. Zrównoważony, to wspieranie m. in. zielonych gałęzi gospodarki, komunikacji zbiorowej (kolejowej, autobusowej). Komunikacja jest jedną z podstaw aktywizacji zawodowej osób mieszkających na południu w małych miejscowościach. Ponadto należy wspierać takie inicjatywy jak Deklaracja Sudecka. Ponadto zależy mi na promocji i budowaniu rynków lokalnych produktów. Obok powietrza, którym oddychamy, również ważna jest żywność którą spożywamy. Kupując od lokalnych dostawców, rolników mamy wiedzę o pochodzeniu tych produktów, zyskują lokalni rolnicy, zyskuje też środowisko naturalne, ponieważ nie transportujemy ich z odległych części kraju a czasami świata – mówiła kandydatka, Małgorzata Beślerzewska.

Mariola Fanselow podkreślała chęć pracy na rzecz edukacji, polityki społecznej, socjalnej. Odwoływała się również do różnic, jakie i w tych obszarach występują między południowym a północnym regionem Dolnego Śląska, ale także między wsią a miastem. Również podkreślała potrzebę pracy nad wykluczeniem komunikacyjnym tych obszarów, ale deklarowała również propozycje odpowiedzi na te wyzwania.

Janusz Sołtysik, kandydat Zielonych z Ziemi Kłodzkiej, mówił o tym, że będzie dążył do poprawienia sytuacji materialnej mieszkańców Ziemi Kłodzkiej poprzez rozwijanie możliwości turystycznych. A także o wspieraniu gospodarstw agroturystycznych, promowaniu produktów lokalnych, zwracając uwagę na ich wysoką jakość, szczególnie w kontekście ekorolnictwa. Wspomniał także o programie rozwijania spółdzielni socjalnych, rozwijających się wraz z rosnącym ruchem turystycznym. Podkreślona została wyjątkowa atrakcyjność turystyczna Ziemi Kłodzkiej, będąca potencjalnie źródłem jej szybkiego rozwoju.

Przewodnicząca Zielonych odwiedziła także Kłodzko, gdzie Partia Zieloni popiera Barbarę Glińską jako niezależną kandydatkę do Rady Miejskiej. Barbara Glińska pracuje w branży turystycznej i chciałaby rozwijać turystykę w Kłodzku. Jak sama pisze: komu z Was nie zależy na tym aby w Kłodzku było zielono, ptaki śpiewały na drzewach a w Nysie Kłodzkiej nie pływały śmieci? Jest ktoś taki, kto woli spacerować w szarym mieście? Słuchać tylko hałasu przejeżdżających aut? Oglądać brudne koryto naszej pięknej rzeki?
Partia Zieloni jest jednym z 10 ogólnopolskich komitetów, które wystawiają kandydatów i kandydatki na radnych sejmiku wojewódzkiego. Zieloni są alternatywą do obecnych sporów politycznych, są zorientowani na programowe działania, dzięki którym Dolny Śląsk będzie lepszym miejscem do życia.

Partia Zieloni jest jednym z 10 ogólnopolskich komitetów, które wystawiają kandydatów i kandydatki na radnych sejmiku wojewódzkiego. Zieloni są alternatywą do obecnych sporów politycznych, są zorientowani na programowe działania, dzięki którym Dolny Śląsk będzie lepszym miejscem do życia.

Zieloni

W Wałbrzychu odbyła się kolejna debata przedwyborcza na trasie Ekopatriotów. Udział wzięli kandydaci z KO, Lewicy, PSL i Konfederacji.
czytaj całość
Debata wyborcza z kandydatami do parlamentu z okręgu wałbrzyskiego.
czytaj całość
Kogo w regionie łódzkim interesuje ekologia? Tylko Anita Sowińska z Wiosny (SLD) i Jakub Bilski z Partii Zieloni (KO) odpowiedzieli na zaproszenie do debaty (...)
czytaj całość
W Oleśnicy zorganizowana została debata przedwyborcza przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, w ramach inicjatywy Ekopatrioci realizowanej przez Fundację WWF Polska.
czytaj całość
Debata wyborcza z kandydatami do parlamentu z okręgu Piorków Trybunalski w Bełchatowie.
czytaj całość
Przedwyborcza debata z kandydatami do parlamentu
czytaj całość
Debata wyborcza z kandydatami do parlamentu w Oleśnicy na Dolnym Śląsku.
czytaj całość
Debata przedwyborcza z kandydatami PSL, SLD, Konfederacji i Zielonych
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej