Nasz cel – zakaz stosowania rtęci w stomatologii od 2022 r.
Wyzwanie dla społeczeństwa obywatelskiego w Unii Europejskiej
Berlin, Bruksela, Waszyngton, 4 grudnia 2017
Deklaracja Berlińska przygotowana przez pozarządowe organizacje ekologiczne oraz medyczne, wzywa do zaprzestania stosowania amalgamatu rtęciowego w stomatologii od 2022 r.
Rtęć jest wciąż stosowana w stomatologii jako materiał wypełnieniowy, mimo że istnieją na rynku materiały alternatywne. Należy pamiętać, że jest ona neurotoksyną uszkadzającą układ nerwowy, sercowo-naczyniowy i inne.
Biorąc pod uwagę, że amalgamat dentystyczny w 50% składa się z rtęci, Konwencja z Minamaty dotycząca rtęci wymaga od każdego państwa, które przystąpiło do konwencji ograniczenia użycia tego niebezpieczengo metalu ciężkiego.
W 2017 r. Unia Europejska przyjęła zakaz stosowania amalgamatu stomatologicznego w przypadku dzieci do lat 15, dla kobiet w ciąży oraz u karmiących matek. Postanowienia te mają wejść w życie w lipcu 2018 r. Konwencja z Minamaty wymaga poza tym, aby każde państwo opracowało krajowy plan ograniczenia użycia rtęci. Z kolei Komisja Europejska ma w 2020 r. wydać zalecenia odnośnie ewentualnego całościowego wycofania tej toksycznej plomby ze stomatologii.
Wezwanie do odejścia od stosowania amalgamatu w Unii Europejskiej zostało sformułowane podczas dwudniowego szczytu organizacji obywatelskich w Berlinie (21-22, XI 2017 r.), walczących o somatologię wolną od rtęci w Europie.
Dwudniowy szczyt zebrał liderów organizacji dentystycznych, medycznych, kobiecych, pozarządowych oraz europejskich i niemieckich decydentów.
Hanna Schudy ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA z Wrocławia (PL): “Deklaracja Berlińska wyznacza początek końca amalgamatu dentystycznego w Europie, prymitywnego materiału wypełnieniowego z XIX w., który zatruwa ludzi oraz środowisko; plomby, której czas już dawno minął. W XXI w. dentyści oraz pacjenci w Polsce zasługują na lepsze leczenie stomatologiczne, szczególnie Ci, którzy korztystają z refundacji NFZ. To właśnie nasz system ubezpieczeniowy jest tym elementem układanki, który w znacznej mierze decyduje, że amalgamat rtęciowy jest wciąż stosowany w naszym kraju.”
Stefan Eck, europarlamentarzysta z Niemiec, który starał się, aby Parlament Europejski zagłosował za wprowadzeniem częściowego zakazu dla amalgamatu w Europie, docenił stanowisko wypracowane na szczycie: „Uczestnictwo w szczycie w Berlinie było dla mnie bardzo ważne. W dalszym ciągu będę robił wszystko co w mojej mocy, aby zrealizować cel jakim jest stomatologia wolna od rtęci w Europie”.
Charlie Brown, organizator ze Światowego Sojuszu dla Stomatologii Wolnej od Rtęci z siedzibą w Waszyngtonie: „Deklaracja z Berlina odpowiada podobnym ustaleniom społeczeństw obywatelskich w Azji i Afryce: Deklaracji z Abuja (2014) oraz Deklaracji z Dhaki 2015)”
Elena Lybberdi z Eruopean Environmental Bureau (EEB), gospodarz pierwszej konferencji dotyczącej wycofania amalgamatu w Europie: „Deklaracja z Berlina podsumowuje dziesięć lat starań EEB w zakresie wycofywania amalgamatu dentystycznego na kontynencie europejskim. Najwyższy czas, aby państwa członkowskie zakasały rękawy i wytyczyły kierunek działania w tej sprawie”.
Florian Schulze z IG Umwelt Zahn Medizin: „Niemcy mogą zakończyć zakładanie amalgamatu wcześniej, już w 2019 r. Stosowanie tych wypełnień nie jest powszechnym procederem, a dentyści są już gotowi na zmiany. To, co musimy zrobić to zmiana systemu ubezpieczeń, który będzie w porządku dla pacjentów i lekarzy”.
Philippe Vandendaele z Health Care without Harm Europe: „Po części już poradziliśmy sobie z wycofaniem rtęci np. z urządzeń pomiarowych jak np. termometry. Teraz jest czas na amalgamat”.
Dr Silvia Pleschka z Women Engage for a Common Future: „Ochrona przed rtęcią, którą zaakceptowaliśmy dla dzieci, karmiących matek czy kobiet w ciąży musi być teraz rozszerzona na wszystkich, a także poza granice Europy”.
Hanna Schudy
Więcej na ten temat:
Kontakt do osób zaangażowanych:
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach. |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień (...) |
Więcej sinic, mniej tlenu. Pierwsza elektrownia jądrowa może (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |