×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

20 stycznia 2015
Recykling
 

Które opakowania są eko?

Podczas codziennych zakupów zwracamy uwagę na różne aspekty zanim sięgniemy po dany produkt. Jednym z nich jest opakowanie. Fundacja ProKarton podpowiada, dlaczego warto wybierać produkty pakowane w kartony do płynnej żywności.

Pięć powodów dla których warto wybierać produkty w kartonach do płynnej żywności

Podczas codziennych zakupów zwracamy uwagę na różne aspekty zanim sięgniemy po dany produkt. Jednym z nich jest opakowanie. Fundacja ProKarton podpowiada, dlaczego warto wybierać produkty pakowane w kartony do płynnej żywności.

W zgodzie ze zdrowym trybem życia

Kartony do płynnej żywności nadają się idealnie do pakowania żywności niskoprzetworzonej. Z uwagi na zastosowaną technologię przetwórczą nie wymagane jest w przypadku mleka i soków stosowanie żadnych substancji konserwujących. Takie opakowanie pozwala zachować większość cennych witamin i mikroelementów.

Higieniczne

Wielowarstwowa konstrukcja kartonów do płynnej żywności chroni produkty przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (światło słoneczne, wilgoć, temperatura, drobnoustroje). Są hermetyczne, więc nie przedostaną się przez nie obce zapachy i zanieczyszczenia. Dzięki jednorazowemu użyciu opakowanie zapewnia utrzymanie wysokiego poziomu czystości.

Przyjazne naturze

Kartony do płynnej żywności w przeważającej mierze są wykonane z surowca w pełni odnawialnego – celulozy, w związku z czym ich pozyskiwanie dokonuje się bez uszczerbku dla zasobów naturalnych Ziemi. Skład surowcowy sprawia, że kartony można poddawać ponownemu przetworzeniu, np. recyklingowi czy spalaniu z odzyskiem energii. To nie jedyna zaleta. Produkty pakowane aseptycznie, jak mleko UHT, można przechowywać bez konieczności chłodzenia, co przekłada się dodatkowo na oszczędność energii.

Lekkie i poręczne

Prostopadłościenne formy kartonów do płynnej żywności pozwalają na ich łatwe magazynowanie, także w skali przemysłowej. Ponadto, tego typu kartony są dużo lżejszą formą opakowania, niż np. szkło. Litr napoju zmieści się w opakowaniu ważącym jedynie 32-34 gramy, co oznacza, że masa opakowania kartonowego stanowi tylko 5 proc. wagi kupowanych przez nas produktów mlecznych czy soków.

Bezpieczne

Kartony do płynnej żywności są nietłukące, można je łatwo otworzyć bez ryzyka skaleczenia. Ich bezpieczna forma jest korzystna szczególnie wtedy, gdy wybieramy napoje dla dzieci. 

***

Fundacja ProKarton została założona w 2011 r. przez producentów kartonowego materiału opakowaniowego do mleka i soków. Jej celem jest popularyzacja kartonów do płynnej żywności, jako opakowań nowoczesnych i zaawansowanych pod względem ekologicznym, a także działania na rzecz edukacji ekologicznej i promocji opakowań kartonowych do płynnej żywności. Więcej informacji
o działaniach Fundacji na stronie: www.prokarton.org

 

Recykling

Kiedy opony przestają nam służyć, nieważne czy ze względu na swój stan, wiek czy zużycie, pojawia się pytanie – co (...)
czytaj całość
Co roku na świecie wytwarza się 2,7 miliona ton poliwęglanów. Wyrabia się z nich płyty kompaktowe, opakowania, soczewki okularów czy (...)
czytaj całość
Wzrasta masa odebranych odpadów i niemal wszystkie gminy prowadzą recykling – wykazują urzędy marszałkowskie. Jednak zdaniem fachowców dane są niespójne (...)
czytaj całość
To hasło kampanii ekologicznej realizowanej przez Urząd Miejski w Grodzisku Mazowieckim. Głównym celem podejmowanych działań jest promocja czystej i uporządkowanej (...)
czytaj całość
Spośród 1026 statków poddanych recyklingowi w 2014 r., 641 zostało nielegalnie, bez poszanowania zdrowia ludzkiego i środowiska, rozebranych na azjatyckich (...)
czytaj całość
Fundacja ProKarton, której celem jest edukacja ekologiczna Polaków i promowanie segregacji odpadów opakowaniowych, przede wszystkim kartonów do płynnej żywności, będzie (...)
czytaj całość
Wyniki ostatniego raportu Ministerstwa Środowiska pt. „Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski”, pokazują, że wciąż potrzebujemy edukacji ekologicznej.
czytaj całość
Podczas codziennych zakupów zwracamy uwagę na różne aspekty zanim sięgniemy po dany produkt. Jednym z nich jest opakowanie. Fundacja ProKarton (...)
czytaj całość
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej