×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

27 stycznia 2015
Recykling
 

Klub Zielonej Ręki Fundacji PROKARTON

Wyniki ostatniego raportu Ministerstwa Środowiska pt. „Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski”, pokazują, że wciąż potrzebujemy edukacji ekologicznej.

W „Dzień Ziemi” zróbmy dla niej coś dobrego!

Fundacja ProKarton uczy warszawiaków, jak segregować kartony po mleku i sokach

Segreguj zużyte opakowania i wrzucaj je do odpowiednich pojemników. Zgniataj puste kartoniki po mleku i sokach przed włożeniem do kosza. Wybieraj opakowania z surowców odnawialnych. To proste nawyki, które nic nie kosztują, a mają realny wpływ na poprawę stanu naszego środowiska. Fundacja ProKarton inauguruje działania „Klubu Zielonej Ręki” i zaprasza do niego wszystkich, którym nie jest obojętny stan środowiska naturalnego.

Wyniki ostatniego raportu Ministerstwa Środowiska pt. „Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski”, pokazują, że wciąż potrzebujemy edukacji ekologicznej. Wprawdzie nasza świadomość z roku na rok rośnie – 68 proc. badanych mówi, że regularnie segreguje śmieci, jednak co siódmy Polak segreguje odpady sporadycznie, bądź wrzuca wszystko do jednego pojemnika (ok. 15 proc. badanych).  

Dlatego Fundacja ProKarton inauguruje działania „Klubu Zielonej Ręki”, którego celem jest promowanie wśród Polaków ekologicznych nawyków. Jego członkiem może zostać każdy, kto wcieli w życie trzy proste zasady.

Zasady członka Klubu Zielonej Ręki:

  1. Po pierwsze, segreguję odpady – segregacja odpadów „u źródła”, czyli już w naszych domach jest bardzo ważna, ponieważ im więcej zużytych opakowań uda się zebrać w ten sposób, tym łatwiej będzie przeprowadzić później ich recykling.
  2. Po drugie, odpady opakowaniowe wyrzucam do odpowiednich pojemników na selektywną zbiórkę – warto zadbać u siebie w domu o osobne pojemniki, przynajmniej na: odpady suche, które nadają się do recyklingu oraz odpady mokre zmieszane. Właściwie posegregowane i zgniecione odpady opakowaniowe należy wrzucać do odpowiednio oznakowanych pojemników, bądź worków, w zależności od tego jaki sposób zbierania funkcjonuje w naszej gminie.
  3. Po trzecie, wybieram opakowania z surowców odnawialnych – to od nas zależy, czy wybierzemy produkt w opakowaniu wykonanym z surowca odnawialnego. Przykładowo kartony do mleka i soków w przeważającej mierze zbudowane są z papieru pochodzącego z celulozy (70-85 proc. składu), czyli surowca drzewnego, który jest w pełni odnawialny i który przy zachowaniu odpowiedzialnej polityki leśnej nigdy się nie wyczerpie.

Fundacja ProKarton powstała w 2011 r. Została założona przez polskich producentów materiału opakowaniowego do mleka i soków, w odpowiedzi na społeczną potrzebę w zakresie edukacji ekologicznej. Promujemy kartony do płynnej żywności, ponieważ jesteśmy przekonani, że jest to opakowanie nowoczesne, które zapewnia gwarancję najlepszej ochrony zapakowanej w nie płynnej żywności oraz
z uwagi na swoje atrybuty ekologiczne, minimalizuje wpływ na środowisko naturalne. Po więcej informacji zapraszamy na  www.prokarton.org

Recykling

Kiedy opony przestają nam służyć, nieważne czy ze względu na swój stan, wiek czy zużycie, pojawia się pytanie – co (...)
czytaj całość
Co roku na świecie wytwarza się 2,7 miliona ton poliwęglanów. Wyrabia się z nich płyty kompaktowe, opakowania, soczewki okularów czy (...)
czytaj całość
Wzrasta masa odebranych odpadów i niemal wszystkie gminy prowadzą recykling – wykazują urzędy marszałkowskie. Jednak zdaniem fachowców dane są niespójne (...)
czytaj całość
To hasło kampanii ekologicznej realizowanej przez Urząd Miejski w Grodzisku Mazowieckim. Głównym celem podejmowanych działań jest promocja czystej i uporządkowanej (...)
czytaj całość
Spośród 1026 statków poddanych recyklingowi w 2014 r., 641 zostało nielegalnie, bez poszanowania zdrowia ludzkiego i środowiska, rozebranych na azjatyckich (...)
czytaj całość
Fundacja ProKarton, której celem jest edukacja ekologiczna Polaków i promowanie segregacji odpadów opakowaniowych, przede wszystkim kartonów do płynnej żywności, będzie (...)
czytaj całość
Wyniki ostatniego raportu Ministerstwa Środowiska pt. „Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski”, pokazują, że wciąż potrzebujemy edukacji ekologicznej.
czytaj całość
Podczas codziennych zakupów zwracamy uwagę na różne aspekty zanim sięgniemy po dany produkt. Jednym z nich jest opakowanie. Fundacja ProKarton (...)
czytaj całość
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej