Rządowy zespół ds. bezpieczeństwa energetycznego potwierdził gotowość do budowy Elektrowni Opole.
Po przeanalizowaniu wszystkich danych uznano, że rząd znajdzie środki i sposoby, aby ta inwestycja była realizowana - poinformował premier Donald Tusk.
- Na tym spotkaniu (zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego - PAP) potwierdziliśmy gotowość rządu do budowy Elektrowni Opole - to jest jedna z wielu inwestycji, które zapowiadaliśmy i także tutaj po przeanalizowaniu wszystkich danych na rynku uznaliśmy, że rząd znajdzie środki i sposoby, aby ta inwestycja była prowadzona zgodnie z naszymi zamiarami - powiedział Tusk podczas kongresu IPO Summit.
Natomiast Włodzimierz Karpiński, minister skarbu, powiedział, że rząd szuka formuły realizacji inwestycji w budowę bloków w Opolu oraz możliwości obniżenia jej kosztów.
- Szukamy formuły do zrealizowania tej inwestycji, bo jest konieczna ze względu na bezpieczeństwo energetyczne. Jesteśmy na takim etapie, że jest to projekt najszybszy do zrealizowania - powiedział dziennikarzom Karpiński.
Na pytanie czy PGE będzie realizowało tę inwestycję odpowiedział: "Współpracujemy z PGE, ale ścieżki pozyskania finansowania i możliwości obniżenia kosztów są dyskutowane".
Wcześniej, w połowie maja, konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostalu i Mostostalu Warszawa podpisało z PGE GiEK aneks dotyczący kontraktu na budowę nowych bloków w Elektrowni Opole, który przewidywał możliwość powrotu do realizacji inwestycji.
W aneksie wydłużono termin określający możliwość wydania przez zamawiającego zawiadomienia o zamiarze wydania polecenia rozpoczęcia prac (NTP) w Opolu do trzech miesięcy od dnia zawarcia aneksu.
O zamknięciu inwestycji w Opolu PGE poinformowało 5 kwietnia. Wówczas PGE podało, że "zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym ograniczyły efektywność ekonomiczną tej inwestycji", a także, że "kontynuowanie Projektu Opole II nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy PGE".
Niemniej od tamtego czasu z kręgów rządowych płynęły sygnały dotyczące istotności inwestycji w Opolu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Strona rządowa deklarowała także, że będzie pracowała nad znalezieniem rozwiązań, które pozwolą na realizację przedsięwzięcia, przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów PGE oraz jej akcjonariuszy.
Podpisana w lutym 2012 r. umowa ws. Opola przewiduje, że na zrealizowanie zadania w Opolu od wystawienia NTP konsorcjum Rafako będzie miało 54 miesiące w przypadku bloku 5. i 62 miesiące w przypadku bloku 6.
Wartość kontraktu wynosi 9,4 mld zł netto, z czego na Polimex-Mostostal przypada 42 proc., na Rafako - 34 proc., a pozostała część na Mostostal Warszawa.
Według umowy, opalane węglem kamiennym bloki miałyby mieć po 900 MW, a sprawność netto każdego z nich minimum 45,5 proc. Obecnie elektrownia posiada cztery bloki węglowe o łącznej mocy zainstalowanej 1492 MW
źródło: http://energetyka.wnp.pl
Komentarz Greenpeace w związku z przytaczanymi dzisiaj słowami premiera Donalda Tuska na temat tego, że „rząd znajdzie środki i sposoby” żeby zrealizować projekt rozbudowy elektrowni węglowej w Opolu, zaniechany przez koncern energetyczny PGE z powodów ekonomicznych.
„Działania premiera Tuska w kwestii energetyki wydają się być coraz bardziej chaotyczne i oderwane od rzeczywistości. Po jego słowach akcje spółki spadły o niemal 5%. Rząd nie może działać wbrew interesom obywateli. Greenpeace opublikował dziś raport „Węgiel Zabija”, z którego wynika, że jeśli nowy blok elektrowni w Opolu powstanie, to w związku z zanieczyszczeniami powietrza, będzie powodował 65 przedwczesnych zgonów rocznie, co oznacza około 2600 zgonów w ciągu 40 lat działalności nowego bloku. Premier Donald Tusk, zamiast wspierać energetykę opartą na węglu, powinien skupić się na przyjęciu, spóźnionej już o dwa lata, ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dalsze inwestowanie w węgiel to ślepa uliczka dla polskiej gospodarki i zdrowia nas wszystkich”- mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii Klimat i Energia Greenpeace Polska.
Szczegółowa analiza kosztów zdrowotnych emisji zanieczyszczeń z polskiego sektora energetycznego jest dostępna w raporcie „Węgiel zabija” [1]. Greenpeace przygotował również interaktywną mapę Polski, na której można znaleźć wszystkie największe instalacje spalające węgiel a także najnowsze oraz planowane projekty. Za jej pomocą można wyszukać konkretną elektrownię i dowiedzieć się o ilości zanieczyszczeń, a także o liczbie przedwczesnych zgonów, utraconych dni pracy i napadów astmy, które powodowane są przez jej działanie. Strona dostępna jest pod adresem:
www.greenpeace.pl/wegiel_zabija
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |