×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

6 czerwca 2013
Elektrownie
 

Premier: nowe bloki w Elektrowni Opole będą budowane

Rządowy zespół ds. bezpieczeństwa energetycznego potwierdził gotowość do budowy Elektrowni Opole.

Po przeanalizowaniu wszystkich danych uznano, że rząd znajdzie środki i sposoby, aby ta inwestycja była realizowana - poinformował premier Donald Tusk.

- Na tym spotkaniu (zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego - PAP) potwierdziliśmy gotowość rządu do budowy Elektrowni Opole - to jest jedna z wielu inwestycji, które zapowiadaliśmy i także tutaj po przeanalizowaniu wszystkich danych na rynku uznaliśmy, że rząd znajdzie środki i sposoby, aby ta inwestycja była prowadzona zgodnie z naszymi zamiarami - powiedział Tusk podczas kongresu IPO Summit.
 

Natomiast Włodzimierz Karpiński, minister skarbu, powiedział, że rząd szuka formuły realizacji inwestycji w budowę bloków w Opolu oraz możliwości obniżenia jej kosztów.

- Szukamy formuły do zrealizowania tej inwestycji, bo jest konieczna ze względu na bezpieczeństwo energetyczne. Jesteśmy na takim etapie, że jest to projekt najszybszy do zrealizowania - powiedział dziennikarzom Karpiński.

Na pytanie czy PGE będzie realizowało tę inwestycję odpowiedział: "Współpracujemy z PGE, ale ścieżki pozyskania finansowania i możliwości obniżenia kosztów są dyskutowane".

Wcześniej, w połowie maja, konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostalu i Mostostalu Warszawa podpisało z PGE GiEK aneks dotyczący kontraktu na budowę nowych bloków w Elektrowni Opole, który przewidywał możliwość powrotu do realizacji inwestycji.

W aneksie wydłużono termin określający możliwość wydania przez zamawiającego zawiadomienia o zamiarze wydania polecenia rozpoczęcia prac (NTP) w Opolu do trzech miesięcy od dnia zawarcia aneksu.

O zamknięciu inwestycji w Opolu PGE poinformowało 5 kwietnia. Wówczas PGE podało, że "zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym ograniczyły efektywność ekonomiczną tej inwestycji", a także, że "kontynuowanie Projektu Opole II nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy PGE".

Niemniej od tamtego czasu z kręgów rządowych płynęły sygnały dotyczące istotności inwestycji w Opolu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Strona rządowa deklarowała także, że będzie pracowała nad znalezieniem rozwiązań, które pozwolą na realizację przedsięwzięcia, przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów PGE oraz jej akcjonariuszy.

Podpisana w lutym 2012 r. umowa ws. Opola przewiduje, że na zrealizowanie zadania w Opolu od wystawienia NTP konsorcjum Rafako będzie miało 54 miesiące w przypadku bloku 5. i 62 miesiące w przypadku bloku 6.

Wartość kontraktu wynosi 9,4 mld zł netto, z czego na Polimex-Mostostal przypada 42 proc., na Rafako - 34 proc., a pozostała część na Mostostal Warszawa.

Według umowy, opalane węglem kamiennym bloki miałyby mieć po 900 MW, a sprawność netto każdego z nich minimum 45,5 proc. Obecnie elektrownia posiada cztery bloki węglowe o łącznej mocy zainstalowanej 1492 MW

źródło: http://energetyka.wnp.pl

Komentarz Greenpeace

min

Komentarz Greenpeace w związku z przytaczanymi dzisiaj słowami premiera Donalda Tuska na temat tego, że „rząd znajdzie środki i sposoby” żeby zrealizować projekt rozbudowy elektrowni węglowej w Opolu, zaniechany przez koncern energetyczny PGE z powodów ekonomicznych.

„Działania premiera Tuska w kwestii energetyki wydają się być coraz bardziej chaotyczne i oderwane od rzeczywistości. Po jego słowach akcje spółki spadły o niemal 5%. Rząd nie może działać wbrew interesom obywateli. Greenpeace opublikował dziś raport „Węgiel Zabija”, z którego wynika, że jeśli nowy blok elektrowni w Opolu powstanie, to w związku z zanieczyszczeniami powietrza, będzie powodował 65 przedwczesnych zgonów rocznie, co oznacza około 2600 zgonów w ciągu 40 lat działalności nowego bloku. Premier Donald Tusk, zamiast wspierać energetykę opartą na węglu, powinien skupić się na przyjęciu, spóźnionej już o dwa lata, ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dalsze inwestowanie w węgiel to ślepa uliczka dla polskiej gospodarki i zdrowia nas wszystkich”- mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii Klimat i Energia Greenpeace Polska.
Szczegółowa analiza kosztów zdrowotnych emisji zanieczyszczeń z polskiego sektora energetycznego jest dostępna w raporcie „Węgiel zabija” [1]. Greenpeace przygotował również interaktywną mapę Polski, na której można znaleźć wszystkie największe instalacje spalające węgiel a także najnowsze oraz planowane projekty. Za jej pomocą można wyszukać konkretną elektrownię i dowiedzieć się o ilości zanieczyszczeń, a także o liczbie przedwczesnych zgonów, utraconych dni pracy i napadów astmy, które powodowane są przez jej działanie. Strona dostępna jest pod adresem:
www.greenpeace.pl/wegiel_zabija 

Iwo Łoś, Greenpeace

Elektrownie

17 lipca po niemieckiej stronie odbyła się akcja protestacyjna przeciwko planom regulacji Odry.
czytaj całość
Spóźniona o jakieś dziewięć lat, z przekroczonym budżetem a do tego odbiorcami, którzy nie chcą się przyznać do rodzicielstwa - (...)
czytaj całość
- Niemcy odchodzą od węgla i...podłączają nową elektrownię na węgiel do sieci
czytaj całość
Sąd Okręgowy w Poznaniu stwierdził wczoraj nieważność uchwały Walnego Zebrania Akcjonariuszy spółki Enea, zezwalającej na budowę 1000 MW bloku węglowego (...)
czytaj całość
Generali, jeden z gigantów ubezpieczeniowych, ogłosił dziś przyjęcie nowej polityki, która wykluczy ubezpieczenia dla nowych kopalni i elektrowni węglowych oraz (...)
czytaj całość
Organizacje ekologiczne przekonują europejskie instytucje ubezpieczeniowe i finansowe do wycofania wsparcia dla polskiego sektora węglowego Polskie organizacje ekologiczne uczestniczyły w odbywających (...)
czytaj całość
9 maja br. przedstawiciel Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wziął udział w Walnym Zebraniu Akcjonariuszy Allianz w Monachium, by (...)
czytaj całość
więcej
2018-05-08
Apel do Commerzbanku: finansowanie węgla ma negatywny wpływ na zdrowie (...)
2018-04-30
Niemcy 2030 r - 60% mniej elektrowni węglowych
2018-04-12
Apel do mBanku: finansowanie węgla wpływa na zmiany klimatyczne i (...)
2018-03-02
Czy Generali wycofa się z finansowania węgla?
2018-02-16
Czy Allianz będzie prowadzić zrównoważoną politykę niezależnie od regionu?
2016-07-06
Opłata mocowa, czyli jak rząd chce sfinansować rynek mocy
2016-07-06
Polskie elektrownie węglowe pożerają nasze zasoby wody
2016-06-27
Protest przeciwko budowie Elektrowni Północ
2016-01-08
Brak zgody na budowę Elektrowni Północ
2015-04-26
Opóźnienia w budowie bloku 80 MWe w EC Zofiówka
2015-04-08
Protest w Elektrowni Opole. Ludzie boją się zwolnień
2014-09-04
Zaawansowane prace ziemne na budowie bloków w Opolu
2014-03-02
Elektrownia Opole: Pieniądze w błoto
2013-12-20
Zamiast obywateli politycy wspierają monopole.
2013-12-09
Stracona szansa na niższe rachunki za energię dla mieszkańców Opolszczyzny.
2013-12-05
Sprawozdanie z debaty: Budowa gospodarki niskoemisyjnej w nowym Regionalnym Programie (...)
2013-12-01
M. Wiśniewski, Consus: inwestycje w elektrownie węglowe coraz bardziej ryzykowne
2013-07-10
Padł wniosek o ogłoszenie upadłości Kompanii Węglowej
2013-06-13
PGE zabija. Tysiąc krzyży obok elektrowni w Bełchatowie
2013-06-10
Opolanki i Opolanie nie pozwólcie się okłamywać!
2013-06-10
Akcja „Tak dla Elektrowni – Tak dla Śląska” (...)
2013-06-06
Premier: nowe bloki w Elektrowni Opole będą budowane
2013-05-16
Zielone miejsca pracy na Opolszczyźnie jako alternatywa rozwoju regionu
2013-03-26
PGE o krok od rezygnacji z rozbudowy Elektrowni Opole
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej