[Opisy gatunków] [Strona główna programu] [Strona główna Lubuskiego Klubu Przyrodników]


Wstęp

Lipiennik Loesela. Rycina z: Bo Mossberg, lennart Stenberg, Gyldendals store nordiske flora.Świat, w którym od czasu do czasu nad naszą głową nie krążyłby myszołów, świat w którym w kwietniu nad polami nie niósłby się klangor żurawi, świat w którym wiosną nie zakwitałyby pierwiosnki - stałby się pusty. Różnorodność otaczających nas roślin - uczenie zwana różnorodnością flory - to jeden ze składników jego bogactwa.
Świadomość, że tuż obok nas, np. na bagnie za domem, jest jedyne lub niezwykle rzadkie w Polsce stanowisko cennego gatunku rośliny w jakimś sensie nas wzbogaca. Zwłaszcza gdy potrafimy ją rozpoznać i pokazać naszym gościom. Zawód leśnika to zawód, w którym takie rzeczy odczuwa się w sposób szczególny.
Zmiany, jakie powoduje w świecie działalność człowieka sprawiają, że różnorodność ta jest dziś zagrożona. Osuszone torfowiska, uregulowane cieki, zalesione murawy kserotermiczne przestały pełnić swoją funkcję ostoi różnorodności przyrody. Dane historyczne wskazują, że "nasycenie terenu" osobliwościami florystycznymi i faunistycznymi od początków XX wieku zmniejszyło się 3-4 krotnie.
Z drugiej strony jednak wiele jeszcze pozostało. Wiele gatunków potrafi też nas zaskoczyć: wawrzynek wilczełyko wyrastający w porolnych sosnowych drzewostanach, przygiełka brunatna i rosiczki zarastające dno wyschniętej kałuży na leśnej drodze, podrzeń żebrowiec porastający skarpy rowu melioracyjnego.
Bez naszej jednak pomocy i troskliwości, bez minimum uwagi poświęconej zagadnieniu znalezienia i zachowania florystycznych osobliwości naszego lasu, procesu zanikania przyrodniczej różnorodności nie da się zatrzymać.
Książka ta powstała w ramach projektu "Ochrona stanowisk cennych roślin naczyniowych w lasach RDLP Zielona Góra". Celem tego projektu jest wyszukanie i zapewnienie skutecznej ochrony stanowiskom rzadkich gatunków występujących na terenie zarządzanym przez Lasy Państwowe.

[o wersji drukowanej >>] [Kup całą ksiązkę w wersji drukowanej >>]

Układ książki
Rola leśników w zachowaniu różnorodności regionalnej flory
Prawna ochrona gatunkowa roślin - potrzebna, lecz nie wystarczająca
Waloryzacja gatunków
Jak rozpoznawać rośliny ?
Gdzie szukać stanowisk cennych roślin ?
Opisywanie stanowiska
Czy trzeba tworzyć rezerwaty ?
Podstawy ochrony stanowiska
Pokusy przesadzania
Opisy wybranych gatunków

(c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk.