[Opisy gatunków] [Strona główna programu] [Strona główna Lubuskiego Klubu Przyrodników]


Wstęp
Układ książki

Rola leśników w zachowaniu różnorodności regionalnej flory

Mącznica lekarska. Rycina z: Bo Mossberg, lennart Stenberg, Gyldendals store nordiske flora.W zachodniej Polsce powierzchnia terenu zarządzanego przez leśników zbliża się do 50% powierzchni. W zarządzie Lasów Państwowych pozostaje wiele miejsc, gdzie skupiają się cenne gatunki flory. Są to przede wszystkim ekosystemy leśne, ale także i śródleśne łąki, bagna, torfowiska, zbiorniki i cieki wodne.
Spośród wszystkich właścicieli i zarządców gruntów, Lasy Państwowe są jedyną strukturą zdolną do sprawnego i skutecznego chronienia przyrody na swoim obszarze. Służba Leśna jest jedyną służbą posiadającą wiedzę przyrodniczą, a pracującą na co dzień w terenie. Tylko terenowi leśnicy są w stanie znaleźć większość stanowisk cennych roślin znajdujących się na terenach zarządzanych przez Lasy.
Misja chronienia różnorodności flory lasów jest oczywiście obciążeniem dla gospodarki leśnej i działaniem powodującym pewne koszty. Liczba stanowisk wymagających zachowania w przeciętnym nadleśnictwie wynosi bowiem przynajmniej kilkadziesiąt. Warto jednak uświadomić sobie, że powierzchnia, na jakiej dla ochrony flory konieczne będą modyfikacje gospodarki, nie przekracza promila powierzchni leśnej nadleśnictwa i jest z reguły kilkadziesiąt razy mniejsza np. od powierzchni dróg leśnych. Zresztą najcenniejsze przyrodniczo biotopy są z reguły mało przydatne dla intensywnej produkcji drewna.

Prawna ochrona gatunkowa roślin - potrzebna, lecz nie wystarczająca
Waloryzacja gatunków
Jak rozpoznawać rośliny ?
Gdzie szukać stanowisk cennych roślin ?
Opisywanie stanowiska
Czy trzeba tworzyć rezerwaty ?
Podstawy ochrony stanowiska
Pokusy przesadzania
Opisy wybranych gatunków

(c) Lubuski Klub Przyrodników. Tekst: Jolanta i Paweł Pawlaczyk.