×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

8 listopada 2014
Energia
 

Świat: Wielka korupcja w inwestycjach węglowych

Alstom – międzynarodowy koncern nominowany jest w tym roku do nagrody (...) przyznawanej najbardziej skorumpowanym firmom na świecie.

Uwaga na firmy Alstrom i Marubeni!

Alstom – międzynarodowy koncern nominowany jest w tym roku do nagrody „The Public Eye People's Award” przyznawanej najbardziej skorumpowanym firmom na świecie. Po pięciu latach śledztwa brytyjskie Biuro ds. Poważnych Przestępstw Gospodarczych oskarżyło firmę o korupcję i obciążyło Alstom Network UK kwotą około 8,5 mln USD za wręczanie łapówek w latach 2000 – 2006. Według brytyjskiego urzędu, podejrzenia korupcji dotyczą dużych projektów transportowych w Polsce, Indiach i Tunezji. Informacje o możliwych nieprawidłowościach Brytyjczycy otrzymali od szwajcarskich prokuratorówi. Okazuje się, że firma Alstom również we Wrocławiu sprzedała 20 pociągów Pendolino. W sprawie zakupu pociągów największe zaniepokojenie budzi fakt, że już od wielu lat znane są korupcyjne praktyki tej firmy. Alstom była wiele razy karana za swoją działalność, a niektóre z jej spółek zależnych zostały wykluczone z projektów Banku Światowego.ii Również w Warszawie Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy lata temu byłego wiceprezydenta stolicy w związku z zamówieniem pociągów Alstom Metropolis dla warszawskiego metra. Śledztwo trwa nadal.iii

Jak się okazuje, firma Alstom zajmuje się nie tylko infrastrukturą transportową. Poniżej w raporcie opublikowanym przez  Bankwatch możemy dowiedzieć się o inwestycjach tej firmy w przemyśle energetycznym. Przyszłe inwestycje energetyczne Alstom i drugiej firmy Marubeni, także z przeszłością korupcyjną, mogą zatem budzić uzasadnione obawy co do ich legalności.

Raport Bankwatch:

Informacje o rekordowej korupcji firm Marubeni i Alstom budzą nowe wątpliwości w sprawie chorwackiego projektu węglowego

Japońska Marubeni Corporation oraz francuski Alstom, które zostały razem wybrane w przetargu jako konsorcjum preferowane dla projektu elektrowni węglowej Plomin C w Chorwacji, mają na swoim koncie kilka wyroków za przestępstwa korupcyjne. Według CEE Bankwatch Network informacje te powinny zaalarmować i uczulić chorwackich potencjalnych udziałowców tego projektu.

Firmie Alstom i jej personelowi udowodniono popełnienie przestępstw korupcyjnych w siedmiu przypadkach w ciągu siedmiu lat, które miały miejsce na różnych kontynentach. Wobec firmy toczy się jeszcze kilka innych postępowań sądowych m.in. w sprawie związanej z budową elektrowni węgla brunatnego w Słowenii – Sostanj 6. Co więcej, Alstom jest od 2011 roku pod obserwacją norweskiego Ministerstwa Finansów, po tym jak Rada Etyki zaleciła w 2010 roku wykluczenie firmy z Norweskiego Państwowego Funduszu Emerytalnego.

"Po latach przyglądania się sprawie Sostanj w Słowenii, gdzie prokuratorzy badali działania firmy Alstom pod kątem czynów korupcyjnych, jest dość szokujące, że to ofertę właśnie tej firmy wybrano jako preferowaną w sąsiedniej Chorwacji", mówi Pippa Galop z CEE Bankwatch Network. "Możemy mieć tylko nadzieję, że w przypadku Plomin C nie powtórzy się klęska, jaka miała miejsce z Sostanj. Inwestycja ta okazała się fatalnym i przepłaconym projektem, w którym popełniono wiele błędów. Takich, których skutków nie da się do teraz odwrócić".

Natomiast Marubeni Corporation brała udział w dwóch aferach korupcyjnych w przeciągu ostatnich trzech lat, przez które musiała zapłacić kary w wysokości 88 mln USD oraz 54,6 mln USD. W rezultacie firma została wykluczona na dziewięć miesięcy z możliwości otrzymania pożyczki od Japońskiej Międzynarodowej Agencji Współpracy, począwszy od marca 2014 roku.

"Wybór tych dwóch firm to dowód wielkiej ‘wiary’ chorwackich władz", powiedział Pippa Galop. "Zła reputacja obu firm sprawia, że chorwackie społeczeństwo oraz władze powinny ściśle monitorować działalność obu przedsiębiorstw. Również wszystkie instytucje, które rozważają finansowanie nowego bloku węglowego będą musiały uważnie śledzić projekt".

Brak akceptacji planów nowych elektrowni węglowych spowodowany negatywnym wpływem spalania węgla kamiennego na zmiany klimatu sprawia, że działalność i legalność Plomin C znajduje się pod kontrolą. Projekt opierający się na importowanym węglu nie pomoże Chorwacji uniezależnić się od importu energii. Były dyrektor budowy istniejącej już w tym samym miejscu elektrowni Plomin 2 obliczył, że projekt będzie ekonomicznie nieopłacalny. Aby zachęcić inwestorów, promotor projektu oferuje długoterminową umowę zakupu energii, obiecuje kupować co naj-mniej 50% energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownię przez co najmniej 25 lat. Według analizy Węgierskiego Stowarzyszenia Prawnego EMLA, umowa ta może być nielegalna w świetle unijnych przepisów dotyczących pomocy publicznej udzielanej przez państwa członkowskie


Tłumaczenie: Katarzyna Kubiczek
Źródło:

  • http://bankwatch.org/news-media/for-journalists/press-releases/marubeni-and-alstoms-corruption-records-cast-new-doubts-cr
  • http://www.rynek-kolejowy.pl/53276/alstom_podejrzany_o_korupcje.htm
  • http://niezalezna.pl/44769-wielka-afera-firma-od-ktorej-kupiono-pociagi-pendolino-korupcyjny-gigant
  • http://www.rynek-kolejowy.pl/53276/alstom_podejrzany_o_korupcje.htm

Energia

Na zachód od Odry działa największa na świecie fabryka myśli w zakresie ekonomii energetycznej.
czytaj całość
Greenpeace ujawnia, kto brał dotacje za rozwój zielonej energetyki: Nie uwierzycie z czego w Polsce powstaje *zielona energia*. Z wiatru i (...)
czytaj całość
Trwa ofensywa dziwnego wojska. Nowe kopalnie węgla brunatnego chcą budować wszystkie dotychczasowe przedsiębiorstwa energetyczne z Konina, Bełchatowa czy Turowa, skupione w koncernie – (...)
czytaj całość
Alstom – międzynarodowy koncern nominowany jest w tym roku do nagrody (...) przyznawanej najbardziej skorumpowanym firmom na świecie.
czytaj całość
W sierpniu br. rząd zaprezentował nowy, wstępny projekt Polityki energetycznej Polski do 2050 r. Społeczeństwo dostało dwa tygodnie na konsultacje. (...)
czytaj całość
Czy polscy liderzy wiedzą, że sabotowanie polityki klimatycznej i rozwoju energii odnawialnej przedłuża uzależnienie od importu energii z Rosji? – (...)
czytaj całość
W całej gospodarce kraju jej syntetyczną miarą jest zużycie energii na jednostkę produktu krajowego (PKB).
czytaj całość
Europejski apetyt na tanią energię przyczynia się do ponownego uruchamiania kopalni, w których wydobywany jest najbardziej zanieczyszczony rodzaj węgla.
czytaj całość
więcej
2013-08-01
Plan rozwoju mikroinstalacji OZE do roku 2020
2013-07-19
Niemiecka transformacja energetyczna
2013-06-05
O jakie doświadczenia Energiewende wzbogacić ustawę o OZE?
2013-05-21
Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski
2013-04-27
Białoruś brnie w atom
2013-04-21
OZE w Niemczech i w Polsce
2013-04-05
Japończycy wydobyli gaz z hydratów metanu, gazu "zmrożonego" z wodą
2013-04-05
Premier nie odpuszcza programu budowy elektrowni atomowej
2013-04-05
Ekoenergetyka jako smart specialization województwa lubelskiego
2013-04-05
Hamlet z elektrowni
2011-05-28
Sympozjum Laureatów Nagrody Nobla, poświęcone Zrównoważonemu Rozwojowi.
2011-05-27
Światowy szczyt wydobycia węgla w tym roku?
2011-05-26
Wojna Światów
2011-05-25
Wszystkie trendy prowadzą do zera
2011-05-23
Zrównoważona Energia – bez bicia piany
2011-05-22
Bezwartościowa przyszłość
2011-05-20
Opowieść o Cap and trade
2011-05-18
Chińskie emisje CO2
2011-05-16
Klimatyczny szum
2011-05-14
Gdzie się podziewa nasza energia?
2011-05-12
Ludzkość może i musi zdziałać więcej używając mniej
2011-05-08
Szukanie dziury w całym
2011-05-06
Ropa, energia i polityka – kryzys naftowy 2012
2011-05-02
Peak oil w raporcie MFW
2011-04-30
Auto na bateryjkę - zabawka czy przyszłość?
2010-04-08
Radosław Gawlik: Afera jądrowa
2009-08-09
Nikt nie zaczął wojny z powodu wiatraków
2009-08-09
Szóste paliwo
2009-06-26
Czy diody LED mogą chronić klimat?
2009-05-07
Oil peak...
2009-03-26
Oil Peak. W czym problem?
2009-03-16
ENERGETYKA – GłÓWNE ŹRÓDŁO EMISJI GAZÓW CIEPLARNIANYCH
2009-03-07
eko-budownictwo
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej