Energia

Japończycy wydobyli gaz z hydratów metanu, gazu "zmrożonego" z wodą

05 kwietnia 2013 min
(galeria fotografii)

To może być przełom w światowej energetyce porównywalny z opracowaniem przez Amerykanów technologii eksploatacji złóż w łupkach.

(fot. HANDOUT REUTERS)

 To może być przełom w światowej energetyce porównywalny z opracowaniem przez Amerykanów technologii eksploatacji złóż w łupkach.
O pierwszym w świecie udanym wydobyciu gazu z hydratów metanu we wtorek poinformowała japońska państwowa firma Japan Oil, Gas and Metals National Corp. (JOGMEC), która od 2001 r. zainwestowała w takie prace setki milionów dolarów.

Hydraty metanu, zwane też "płonącym lodem" albo "metanowym lodem", to szczelnej budowy struktury krystaliczne, złożone z molekuł metanu zamkniętych w klatkach cząsteczek wody. Prawie pół wieku temu odkryto, że znaczne ilości hydratów metanu zalegają na szelfach kontynentalnych, a w ostatnich dekadach firmy i rządy w USA, Kanadzie, Norwegii, Chinach i Japonii zaczęły inwestować w opracowanie technologii pozwalających wydobyć gaz uwięziony w tym "metanowym lodzie". W USA opracowano już nawet testowe instalacje do eksploatacji hydratów metanu w pobliżu Alaski, ale to Japończycy pierwsi ogłosili, że im się to powiodło. Pięć lat temu JOGMEC przeprowadził już wstępną próbę swoich technologii, przez pięć dni wydobywając gaz z pokładów "płonącego lodu" w Kanadzie.

Obecne próbne wydobycie przez JOGMEC gazu ze złóż hydratów metanu położonych na Pacyfiku w odległości ok. 50 km od wybrzeży Japonii potrwa jeszcze dwa tygodnie - zapowiedział we wtorek minister handlu Japonii. Władze w Tokio szacują, że złoża hydratów metanu eksploatowane przez JOGMEC kryją co najmniej 1,1 bln m sześc. gazu i komercyjna eksploatacja tych pokładów może się zacząć za sześć lat.

To radykalnie zmieniłoby sytuację gospodarczą Japonii, która jest całkowicie zależna od importu gazu i ropy naftowej. Gdy dwa lata temu rekordowe silne trzęsienie ziemi i tsunami doprowadziły do awarii elektrowni atomowej Fukushima Daiichi, Japończycy wyłączyli swoje siłownie atomowe i zwiększyli import gazu, mazutu i węgla dla swoich elektrowni. I przez ostatnie dwa lata import energii doprowadził do rekordowo wysokiego deficytu w handlu zagranicznym Japonii.

"Błękitne paliwo" z pól hydratów metanu eksploatowanych teraz przez JOGMEC całkowicie zaspokoiłby zapotrzebowanie Japonii na gaz przez 11 lat. Ale to pole zawiera zaledwie ułamek zasobów gazu uwięzionego w pokładach hydratów metanu na dnie oceanów.

za REUTERS

tytul: Białoruś brnie w atomtytul: Zabiją nas superbakterie? Antybiotyki przestają działaćtytul: OZE w Niemczech i w Polsce tytul: Czy czeka nas ekstremalna przyszłość?tytul: Premier nie odpuszcza programu budowy elektrowni atomowejtytul: Ekoenergetyka jako smart specialization województwa lubelskiegotytul: Hamlet z elektrownitytul: Ten genetyczny plon możemy zbierać już zawsze
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

index_trendy.php: Dlaczego Niemcy zdecydowali się na Energiewende?

Na zachód od Odry działa największa na świecie fabryka myśli w zakresie ekonomii energetycznej.

mh

index_trendy.php: 12 mld z kieszeni Kowalskich dla koncernów.

Greenpeace ujawnia, kto brał dotacje za rozwój zielonej energetyki:
Nie uwierzycie z czego w Polsce powstaje *zielona energia*. Z wiatru i słońca? Gdzie tam.

mh

index_trendy.php: Co nowego w polityce energetycznej?

Trwa ofensywa dziwnego wojska. Nowe kopalnie węgla brunatnego chcą budować wszystkie dotychczasowe przedsiębiorstwa energetyczne z Konina, Bełchatowa czy Turowa, skupione w koncernie – Polskiej Grupie Energetycznej (PGE).

mh

index_trendy.php: Świat: Wielka korupcja w inwestycjach węglowych

Alstom – międzynarodowy koncern nominowany jest w tym roku do nagrody (...) przyznawanej najbardziej skorumpowanym firmom na świecie.

mh

index_trendy.php: Węglowa autarkia – bezpieczna energia dla każdego?

W sierpniu br. rząd zaprezentował nowy, wstępny projekt Polityki energetycznej Polski do 2050 r. Społeczeństwo dostało dwa tygodnie na konsultacje. Dlaczego tylko tyle?

mh

index_trendy.php: Europa na smyczy Putina

Czy polscy liderzy wiedzą, że sabotowanie polityki klimatycznej i rozwoju energii odnawialnej przedłuża uzależnienie od importu energii z Rosji? – pyta szef biura Greenpeace w Polsce.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.