×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

15 listopada 2013
info
 

Środowisko to dla Polski kwestia drugorzędna

Jeden z największych szwedzkich dzienników, Svenska Dagbladet, opublikował we wtorek artykuł poświęcony Polsce w związku z rozpoczętym w poniedziałek w Warszawie szczytem klimatycznym.

Polska, która jest potentatem węglowym, doszukuje się spisków w polityce klimatycznej. Dla tego kraju ważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność i mniejsze uzależnienie od Rosji, środowisko to kwestia drugorzędna - pisze "Svenska Dagbladet".

Jeden z największych szwedzkich dzienników opublikował we wtorek artykuł poświęcony Polsce w związku z rozpoczętym w poniedziałek w Warszawie szczytem klimatycznym.

"Węgiel to nie powód do wstydu. Będziemy go potrzebować przez dziesięciolecia" - mówi cytowany przez gazetę pracownik elektrowni Bełchatów. "Svenska Dagbladet" przypomina, że zakład w Bełchatowie jest największą na świecie elektrownią opalaną węglem brunatnym.

Według WWF węgiel jest największym w Europie źródłem emisji dwutlenku węgla.

Gazeta podaje za międzynarodową organizacją ekologiczną Greenpeace, że polskie elektrownie przyczyniają się do śmierci 5385 osób rocznie - jest to więcej, niż ginie w wypadkach na drogach. "Pomimo to rząd w Warszawie planuje budowę nowych elektrowni" - stwierdza działacz ekologiczny Iwo Los, oskarżając polskich polityków o ignorowanie rzeczywistości. Kontrowersyjny według "Svenska Dagbaldet" jest pomysł rozbudowy o dwa nowe bloki elektrowni węglowej w Opolu. Według unijnej komisarz ds. klimatu Connie Hedegard inwestycja ta może być sprzeczna z prawem UE.

W Polsce 90 proc. energii elektrycznej oraz większość centralnego i indywidualnego ogrzewania jest pozyskiwana z węgla. "To jest główny problem Polski" - podkreśla szwedzki dziennik.

Gazeta powołuje się na polskie organizacje ekologiczne, według których do 2030 roku dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii zależność od węgla może spać w Polsce o połowę. "Wymaga to jednak nie tylko dużych inwestycji, ale zmiany postawy szczególnie wśród związkowców, walczących o 100 tys. miejsc pracy w przemyśle węglowym" - pisze "Svenska Dagbladet".

Dziennik zauważa, że "Warszawa, która wielokrotnie zablokowała międzynarodowe ustalenia dotyczące ochrony klimatu, teraz chce rozwiązać problem, wprowadzając nowe, przyjazne środowisku technologie w elektrowniach węglowych".

"Polska, potentat węglowy, prawdopodobnie nie ma zamiaru ani możliwości w najbliższej przyszłości zrezygnować z paliw kopalnych - tak jak jej wielki sąsiad Niemcy, które stopniowo wycofują się z energii jądrowej na rzecz odnawialnych źródeł energii" - konkluduje publicysta "Svenska Dagbladet".

Źródło:
http://www.srodowisko.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/svenska-dagbladet--srodowisko-to-dla-polski-kwestia-drugorzedna

info

Troska o rozwój gospodarczy rzadko szła w parze z oceną jego wpływu na środowisko. Obecnie wpływ ten jest oczywisty, lecz (...)
czytaj całość
Potężne protesty społeczne rozlewające się od Chile i Ekwadoru, przez Francję aż po Liban przypomniały wielu obserwatorom, że głównym problemem (...)
czytaj całość
 DZIAŁAJ TERAZ, taka okazja może już się nie powtórzyć!
czytaj całość
Dr hab. Wiktor Kotowski: Degradacja środowiska naturalnego, wymieranie gatunków, ogromne emisje dwutlenku węgla do atmosfery. To skutki masowego osuszania torfowisk (...)
czytaj całość
Rosnąca świadomość, że warunki życia na planecie stają się nie do zniesienia, tworzy pole do wielkiej zmiany politycznej. Nie przypadkiem (...)
czytaj całość
Zmiany klimatyczne przestały być pieśnią przyszłości. Doświadcza ich coraz więcej ludzi, także tych, którzy udają, że nic się nie dzieje. (...)
czytaj całość
NIK o wydatkach spółek z udziałem Skarbu Państwa na działalność sponsoringową, medialną i usługi doradcze
czytaj całość
Mona Chollet: Renesansowa Europa straciła dziesiątki tysięcy kobiet oskarżanych o czary. W latach 70. XX w. niektóre feministki dostrzegły w czarownicach (...)
czytaj całość
więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej